Faydasız Söz ve Lüzumsuz İşlerden Uzak Durun
banner121

Sütçü İmam kimdir? Sütçü İmam “Milli Mücadele Dönemi”nde ne yaptı? Maraş’ın düşman işgaline aleyhinde birincil kurşunu atan Sütçü İmam’ın hayatı, yaptıkları ve sözleri.

Sütçü İmam, 1872 yılında Fevzipaşa (Bektutiye) Mahallesi’nde dünyaya geldi. Sütçü İmam’ın babası “Kireçcioğulları”ndan Ömer Efendi, annesi “Tiyeklioğulları”ndan Emine Bayan’dır. Sütçü İmam’ın 3 kız bir erkek çocuğu bulunmaktadır.

SÜTÇÜ İMAM'IN HAKIKI BAYAĞI

Uzunoluk Camiî'nde gönüllü olarak imamlık yaptı. Geçimini de caminin altındaki minik dükkanında süt satarak tedarik ettiği için İmam olan başlıca adı “Sütçü İmam” olarak bilinmektedir.

SÜTÇÜ İMAM HADİSESİ

Maraş'ın işgal girişimi 22 Şubat 1919'da İngiliz işgal kuvvetlerinin Albay Max Andriyo komutasında şehre girişiyle başladı. Maraş, 8 ay süren İngiliz işgalinden sonradan, 29 Ekim 1919'da Fransızlar göre işgal edildi. Fransız askerlerinin kente gelişi, yerli Ermeniler kadar büyük bir coşkuyla karşılandı. Fransızlar, yerli Ermenileri de yanlarına alarak, gösteriler ve taşkınlıklar yapmaya başladı. Fransız kuvvetlerinin kente girişinden 2 gün sonra, 31 Ekim 1919’da tarihi Uzunoluk Hamamı’ndan meydana çıkan Türk kadınlarına, Fransız devriyeleri ve Ermeniler: “Burası artık Türklerin değil, Fransız memleketinde bizim dediğimiz olacak. Açın yüzlerinizi” diyerek saldırdı.

Kadınlardan biri olayın etkisiyle bayılınca diğer kadınlar da feryada başladı. Hamamın yakınındaki Saçsız Hacı’nın kahvesinde bulunan Maraşlılar durum yerine gelerek Ermenileri uyardı. Ama askerler sarkıntılığa devam etti. Bunun üzerine Çakmakçı Said ve Gaffar Kabuloğlu Osman, kadınları işgalcilerin elinden almak isterken dipçik ve kurşunla ağır yaralandı. Bu sırada yan tarafta küçük bir dükkanda süt satan Sütçü İmam, tabancasını alarak olay yerine geldi.

Kadınlara sataşan ve Çakmakçı Said’i yaralayan Ermeni askeri vurdu. Korkan diğer askerler ise kaçtı. Maraş’ta düşmana sıkılan bu birincil kurşun ile Türk milletinin işgalcilere ve Ermenilere, yaptıklarının yanlarına kalmayacağı gösterildi. Bu olayda aldığı bere ile sonra Çakmakçı Said şehit oldu. Yaralanan Ermeni ise öldü. Ölen Ermeni için 1 Kasım 1919 tarihinde topluluk bir cenaze töreni düzenlendi. Ertesi gün Sütçü İmam, Fransız ve Ermeniler göre konut ev arandı. Lakin en minik bir iz zeka bulunamadı. Bu gün gönüllerde yaşayan o kahramanın o günde yeri ne Berit dağları, ne Kandil yaylası; ne de Bertiz bağları idi.

Fransızlar da misilleme olarak Sütçü İmam’ın dayısının oğlu Tiyeklioğlu Kadir’in ellerini ve ayaklarını ardındaki bağlayıp burun ve kulaklarını kestikten daha sonra boğazlayarak şehit ettiler. Maraş halkı Sütçü İmam’ı misal olarak bundan sonraki tüm icraatlarda Ermeni ve Fransız işgalcilerine karşısında koymayı kendilerine bir vatan vazifesi saydılar. Bu uğurda 22 günlük bir çarpışma verdiler. Bu çatışma esnasında da Sütçü İmam’ın o ruhu bayraklaştı. Maraş kurtulduktan sonradan Antep’e dışarı giden kuvvetler arasına katıldı.

İlk kurşun, işgalcilere karşı mazlum milletlerin nasıl duracağına dair bir ders niteliği taşımaktadır. 31 Ekim 1919 tarihi Türk’ün namusunun kurtulduğu gündür. Türk’ün haysiyeti, onuru ve şerefi 31 Ekim 1919’da Sütçü İmam’ın attığı bu ilk kurşunla kurtuldu. Sütçü İmam olayı, Antep, Urfa ve öteki bölgelerdeki uğraş için neredeyse bir kıvılcımı oldu. Maraş’ın işgalinde, 31 Ekim 1919’da düşmana ilk kurşunu atan Sütçü İmam, düşmanın buradan kovulmasından sonradan harpteki fedakarlıklarına mükafat olarak belediyeye odacı olarak alınıp, Maraş kalesindeki topun idaresi de kendisine bırakıldı.

SÜTÇÜ İMAM NASIL ÖLDÜ?

Abdülmecit Efendi halife olunca Sütçü İmam’a 101 pare top atışı yapma emri verildi. Top atışları sırasında barutun ateş alması neticesi vücudunda yanıklar meydana geldi. Kaldırıldığı Alman Eğitim Hastanesi’nde 25 Kasım 1922’de hayatını kaybetti.

SÜTÇÜ İMAM’IN KABRİ NEREDE?

Sütçü İmam’ın cenazesi Kahramanmaraş Çınarlı Camiî Mezarlığı’na defnedildi.

SÜTÇÜ İMAM SÖZLERİ

Sizi yiğitlikle övenlere, “Bizim yiğitlerimiz şehit oldu deyin.” Sakın unutmayın, “Maraş bize kabir olmadan, size (düşmana) gülizar olmaz.” Eziyet Etmek bizim şanımıza yakışmaz. O sizlerin mesleğidir. Farz et körsün olabilir. El ele tut. Taş al ve at. Kâfiri bulur. Bu bere bir saatte, bir günde sarılacak bir yara değil. Azim bir imtihandan geçiyoruz. Allah müminleri mahçup etmez. Dünya küfürle değil zulümle yıkılır. Kara haberler var size. Nehirler lanet akıyor denizlere. Yavrularını birer asker, birer kahraman gibi yetiştiren bir toplum ordusuz olur mu? Türklerle cana yakın bir arada yaşamayı düşünmekle kârlı çıkabilirsiniz. Bu topraklarda baş olmaya kalkarsanız, ama toprak olursunuz. (Sütçü İmam, Cahit Zarifoğlu)

 
Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/sutcu-imam-kimdir.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.