Hafızlık Yapan Kadın Adet Döneminde Kur’an Okuyabilir mi?
banner121

Diyanet İşleri Başkanlığı göre hazırlanan bu haftaki cuma hutbesi “İnsan İmanla Yücelir” başlığıyla yayınlandı.

“İnsan İmanla Yücelir” başlığıyla yayınlanan bu haftaki cuma hutbesinde, Allah’ın bizlere sayamayacağımız kadar bol ve güzel nimetler verdiği, bunlardan en büyük nimetin iman olduğu belirtildi.

Hutbede; “İslam ile şereflenmenin ilk şartı Allah’a imandır” denildi. İmanın da “Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, öbür dünya gününe, hayır ve şerriyle kadere inanmaktır” şeklinde tanımlandığı vurgulandı.

İman edip dünya ve ahiret için yararlı işler yapanlara, içinde ebedi kalacakları ve hiç terketmek istemeyecekleri Firdevs cennetiyle mükafatlandırılacakları ifade edildi.

İşte 05.11.2021 tarihli cuma hutbesi.

İNSAN İMANLA YÜCELİR

Muhterem Müslümanlar!

Ulu Rabbimiz, bizlere sayamayacağımız kadar bol ve hoş nimetler verdi. Oysa, bu nimetler içinde böylece bir nimet var ki hepsinden daha değerli ve daha önemlidir. İşte bu büyük nimet, imandır. Zira insan, imanla yücelir. Kalpler, imanla huzur bulur. Vicdanlar, imanla berraklaşır. Akıllar, imanla durulur. Kabirler, imanla aydınlanır. Mahşer, imanla feraha erer. Sırattan imanla geçilir. Cennete imanla girilir.

İmandır o cevher ki İlâhî ne büyüktür…

İmansız olan paslı yürek sinede yüktür!

Aziz Müminler!

İman; Peygamber Efendimizin Allah Teâlâ’dan getirdiği her şeyin dürüst olduğunu dil ile ikrar, kalp ile tasdik etmektir. Cebrail (a.s)’ın “İman nedir?” sorusuna Allah Resûlü (s.a.s) şöyle cevap vermiştir: “İman; Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe, hayır ve şerriyle kadere inanmaktır.” (İbn Hanbel, I, 28.)

İman edip dünya ve ahiret için yardımsever işler yapanlara, içinde ebedi kalacakları ve hiç terketmek istemeyecekleri Firdevs cenneti vardır. (Kehf, 18/107, 108.) Rabbinin ayetlerini, ahireti inkâr edip peygamberini alaya alanlara gelince, işte onlar, dünyasını ziyan etmiş kimselerdir. Ahirette ise varacakları yer cehennemdir. (Kehf, 18/103-106.)

Değerli Müslümanlar!

İslam ile şereflenmenin birincil şartı Allah’a imandır. Mümin, Rabbinin bir tek olduğuna, her şeyi yoktan var ettiğine, yaşattığına ve yönettiğine canı gönülden inanır. Yalnızca Allah’a ibadet eder ve yalnızca O’ndan yardım diler.

Allah’a candan bağlanan mümin, doğumundan ölümüne dek yanı başında yer alan, kendisini koruyan, bağışlanması için dua eden meleklerin varlığıyla rahat bulur.

Mümin, ruhuna ve bedenine şifa, gönlüne ve zihnine sükûnet, sözüne ve hayatına kasıt katan Kur’an-ı Kerim’e sıkıca sarılır. Ulu Kitabımızı en hoş bir şekilde yaşamış Peygamberimizin sünnetine emrindeki olur. Zira o bilir ki, sözün en güzeli Allah’ın Kitabı, rehberliğin en güzeli ise Peygamberimizin rehberliğidir. (İbn Hanbel, III, 320.)

Mümin, ahirete de iman eder. Dünyanın geçici, ahiretin ise başlıca yurdu olduğunu bilir. Dünyada iken yapıp ettiklerinin hesabını ahirette vereceği bilinciyle bir ömür sürer. Nihayetinde mümin, kadere ve kazaya, hayır ve şerrin oysa Allah’ın yaratmasıyla meydana geldiğine inanır. bununla birlikte o, iradesini, aklını ve vicdanını kullanır. En iyiye, en doğruya ve en güzele varmak için tüm gücüyle çaba eder. Zira kula düşen çalışıp mücadele göstermektir; takdir, elbette Cenâb-ı Hakk’a aittir.

Kıymetli Müminler!

İmanın gönlümüzde kök salması, iman esaslarını hayatımıza yansıtmaktan geçmektedir. Nitekim Peygamberimiz (s.a.s) bir hadislerinde şöyle buyurur: “İmanın yetmiş küsur şubesi vardır. Bunların en üstünü ‘Allah’tan diğer ilâh yoktur’ sözüdür. En alt derecesi ise yoldaki eziyet veren şeyleri kaldırmaktır. Hayâ da imanın bir şubesidir.” (Nesâî, Îmân, 16.)

Öyleyse geliniz, inandığımız değerleri yaşamaya ve yaşatmaya gayret edelim. Bütün canlıların elimizden ve dilimizden güvende olmasına itina gösterelim. Kul ve ulus hakkını, yetimin malını koruyup gözetelim. Etrafımıza sevgi ve muhabbet dağıtalım. İyilik yaptığımızda sevinip hamd edelim; musibet yaptığımızda ise üzülüp tevbe edelim. Unutmayalım ancak dünya ve ahiret mutluluğu, hakkıyla Rabbine itaat eden, içtenlikle iman esaslarına sarılan, ihlasla ibadetlere devamlı ve güzel ahlaktan imtiyaz vermeyen müminlerin olacaktır.

Hazırlayan: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/insan-imanla-yucelir.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.