Hayra Alamet Olmayan Gelişmeler
banner121

Dünyada neler oluyor? Şu an dünyada yaşanmakta olan hayra alamet olmayan gelişmeler.

Beytullah Demircioğlu, Altınoluk dergisinin 429. sayısında dünyada yaşanmakta olan hayra alamet olmayan gelişmeleri sıraladı.

HAYRA ALAMET OLMAYAN GELİŞMELER

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ihtilafın Azerbaycan lehine son bulmasının ardındaki Kafkasya’da kan basıncı bu sefer de Azerbaycan-İran ihtilafı sebebiyle yükseldi. Mesele sahiden kadim bir mesele. Dış politika gündeminin bir öteki sıcak başlığı Suriye’deki gelişmelerdi. Milletlerarası medyada Suriye’deki iç savaşın sonuna gelindiği yönünde bir tablo çizilse de Türkiye açısından şart hiç de öyle değil. Aksine Türkiye’nin bütünlüğüne kast eden Suriye kaynaklı terör tehdidi ABD ve Rusya yüzünden her geçen gün büyüyor. Milletlerarası baskı mücadelesine sahne olan bir diğer coğrafya Afrika. Macron yönetimi gibi Fransız medyası da arkadaki bahçeleri olarak gördükleri Afrika’da Türkiye’nin çoğalan etkisini vesvese verici bir dil ile aktardılar okuyucularına. Bu da son derece sıradan fiilen. Zira, Türkiye’nin kıta üzerindeki etkisi gerçekte Afrika’yı arkadaki bahçesi olarak gören Fransa’yı rahatsız edecek bir mahiyet talep ediyor. ABD ve Fransa, Yunanistan ile anlaşmalar imzaladılar ve Yunanistan’a şimdiye değin görünmeyen ölçüde askeri sevkiyatlar yaptılar. Keza ABD Semadirek Adası’nda ve Dedeağaç’ta üs kurmaya hazırlanıyor. Lübnan adeta pimi çekilmiş bomba gibi, bir taraftan derinleşen ekonomik kriz bir de, Hizbullah ile Hıristiyanlar aralarında yükselen siyasi tansiyon Lübnan’ı her yerde iç savaşın kenarına getirmiş bulunuyor. Tunus’daki post çağdaş darbeci Cumhurbaşkanı Kays Said’in neden olduğu siyasi türbülans Tunus’daki sancıyı derinleştiriyor. ABD’nin işgali sonrası belini doğrultamayan Irak’ta Saddam Hüseyin'in devrilmesinden bu yanlamasına beşinci defa sandık başına gidildi. İran ile ABD arasına sıkışmış Irak’ta tercih sonuçlarının bir şeyleri değişeceğine dair kimse ümit verici yok. Ortadoğu ve Kafkasya gibi Asya Pasifik hattında gerilim tırmanıyor. Kuzey Kore'nin tüm dünyayı huzursuz eden füze denemeleri yaptığı, Çin’in de abes durmadığı hipersonik füze denemeleriyle hem ABD hem onun bölgedeki müttefiklerinin kaygılarının katsayısını artırıyor. Dünyayı huzursuz eden jeopolitik gelişmelere paralel küresel çaptaki enerji krizleri, iklim değişikliğinin neden olduğu doğal afetler bu afetlerin tarım ürünleri ve dolayısıyla ekonomiler üzerindeki etkileri arz zincirinde yaşanan aksamalar doğusundan batısına tüm dünyayı derinden etkiliyor. O derece ancak Avrupa'da ayrıca doğal gaz ayrıca de elektrik fiyatlarındaki artışın son 9 ayda %250'leri aştığı belirtiliyor. Dolayısıyla vaziyet o kadar hayra alamet yok. Dünya her anlamda baskı bir sınamadan geçiyor. Allah Teala sonumuzu hayreylesin…

Kaynak: Beytullah Demircioğlu, Altınoluk Dergisi, Sayı: 429

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/hayra-alamet-olmayan-gelismeler.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.