Hz. Adem Ne Diyerek Affolundu?
banner121

Âdem -aleyhisselâm- Cennet­ʼten çıkarılmasına sebep olan zelleyi işledikten sonradan affolunmak için nasıl istiğfar etti? Ne dedi ve affolundu?

Beşeriyet, Ulu Rahmân’ın uçsuz-bucaksız af ve kerem ummânına, Rabbimizʼin, O “Varlık Nûru”na duyduğu muhabbeti hürmetine nâil olmuştur. Nitekim hadîs-i şerîfte şöyle buyrulur:

“Âdem -aleyhisselâm- Cennet­ʼten çıkarılmasına sebep olan zelleyi işlediğinde, hatâsını anlayıp:

«–Yâ Rabbi! Muhammed hakkı için Sen’den beni bağışlamanı istiyorum.» dedi. Allah Teâlâ:

«–Ey Âdem! Demin yaratmadığım hâlde Muhammed’i sen nereden bildin?» buyurdu.

Âdem -aleyhisselâm-:

«–Yâ Rabbi! Sen beni yaratıp bana rûhundan üflediğinde başımı kaldırdım, Arşʼın sütunları üstünde; “Lâ ilâhe illâllah, Muhammedü’r-Rasûlullah” cümlesinin yazılı olduğunu gördüm. Bildim ancak Sen, Zâtʼının ismine fakat yaratılmışların en sevimlisini izâfe edersin!» dedi.

Bunun üzerine Allah Teâlâ:

«–Içten söyledin ey Âdem! Hakîkaten O, bana tarafından mahlûkâtın en sevimlisidir. Oʼnun hakkı için bana duâ et. (Mâdem oysa duâ ettin), Ben de seni bağışladım. Şâyet Muhammed olmasaydı seni yaratmazdım!» buyurdu.” (Hâkim, Müstedrek, II, 672)

Hakîkî Bayram…

Zevk­ret-i Mev­lâ­nâ ne gü­zel bu­yu­rur:

“Gel ey gö­nül! Ha­kî­kî bay­ram, Ce­nâb-ı Mu­çiğ­med’e vus­lat­tır. Çün­kü ci­hâ­nın ay­dın­lı­ğı, O mü­bâ­rek var­lı­ğın ce­mâ­li­nin nû­run­dan­dır.”

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/hz-adem-ne-diyerek-affolundu.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.