İnfitâr Suresi 14. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri
banner121

İnfitâr Suresi 14. ayeti ne anlatıyor? İnfitâr Suresi 14. ayetinin meali, Arapçası, anlamı ve tefsiri...

İnfitâr Suresi 14. Ayetinin Arapçası:

وَاِنَّ الْفُجَّارَ لَف۪ي جَح۪يمٍۚ

İnfitâr Suresi 14. Ayetinin Meali (Anlamı):

Yoldan sapan inkârcı suçlular ise kızgın alevli cehennemdedir.

İnfitâr Suresi 14. Ayetinin Tefsiri:

13. âyette geçen اَلْاَبْرَارُ (ebrâr), Allah’a ve âhirete iman eden, bir gün dünyada yapıp ettiklerinin kaydedildiği amel defterinin getirilip önüne konulacağına ve bunların hesabını verece­ğine inanan, bu sebeple amel defterini iyiliklerle doldurmaya çalışan mümin ki­şidir. İşte bunlar, cennette, türlü türlü nimetler içinde olacaklardır. اَلْفُجَّارُ (füccâr) ise kıyamete, hesap ve cezaya inanmadığı için amel defterini kötülüklerle kirleten kimselerdir. Rabbine karşısında edepsizlik edip, aşırı ayaklanma ve muhalefete sapanlardır. Bunlar da muhakkak alevli ateşe atılacaklar, bir daha oradan çıkamayacaklardır. Burada mü’minlerin “ebrar”, kâfirlerin “füccâr” diye vasfedilerek, imanın insanı iyi işlere yönlendirip onu iyiler arasına katacağına; küfrün de insanı kötülüklere itip onu kötüler arasına katacağına şive yapılır.

İyilerle kötülerin âkıbetine ışık tutan şu kıssa ne dek ibretlidir:

Süleyman b. Abdülmelik Mekke’ye bu vesileyle Medine’ye uğradığında ileri gelen zatlardan biri olan Ebu Hazm’i getirtmiş ve onunla karşılıklı bir sohbette bulunmuştu. Ebu Hazim ona çok acı öğütler verdi. Neticede aralarında sorulu cevaplı şöyle bir hitabe geçti. Süleyman:

“- Ey Ebu Hazim! Yarın Allah’a ulaşmak nasıl olacak?” diye sordu. Ebu Hazim:

“- İhsan sahibine gelince o, yolculuğundan evine ve çoluk çocuğuna dönen bir yolcu gibi; isyankâr ise efendisine geri dönen kaçak köle gibi Allah’a varacak” diye yanıt verdi. Bunun üstüne Süleyman ağladı da:

“Keşke Allah yanına bize ne var bilseydim” dedi. Ebu Hazim:

“- Amelini Allah’ın kitabına arzet” deyince Süleyman:

“- Allah’ın kitabının neresine talep edeyim?” dedi. Ebu Hazim de ona bu sûrenin 13-14. âyetlerini yani:

“Buna tarafından iyilik, itaat ve fazilet sahibi kimseler, hiç kuşkusuz içinde nimetlerin kaynadığı cennettedir. Yoldan sapan inkârcı suçlular ise dargın alevli cehennemdedir” (İnfitâr 82/13-14) âyetlerini okudu. (Fahreddin er-Râzî, Mefâtîhu’l-gayb, XXXI, 78)

Netice olarak:

İnfitâr Suresi tefsiri için tıklayınız...

Kaynak: Ömer Çelik Tefsiri

İnfitâr Suresi 14. ayetinin meal karşılaştırması ve öteki ayetler için tıklayınız...

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/infitar-suresi-14-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.