İngiltere'nin 'Aşırıcılıkla' Suçladıktan 6 Yıl Sonra Özür Dilediği Müslüman, Hukuk Mücadelesini Anlattı
banner121

İngiltere'de 2015'te bir başbakanlık basın duyurusunda kendisinden "aşırılıkçı" olarak bahsedilmesi ve kasıt gösterilmesinin ardındaki isminin aklanması için verdiği hukuk mücadelesini 6 yılın sonunda şampiyon Butt, bu süreçte yaşadıklarını anlattı.

İngiltere'de 2015'te bir başbakanlık basın duyurusunda kendisinden "aşırılıkçı" olarak bahsedilmesi ve kasıt gösterilmesinin gerisinde isminin aklanması için verdiği hukuk mücadelesini 6 yılın sonunda şampiyon Dr. Salman Butt, bu süreçte yaşadıklarını anlattı.

"islam21c.com" internet sitesinin editörlüğünü yapan Butt, 2015'te bir sabahleyin uyandığında insanların kendisine attığı mesajlarda, haberlere ve bu haberlerdeki fotoğraflarına bakmasını söylediğini aktararak "Benim adım, öteki çoğu kişinin adı dek iyi yer almıyordu. Tüm gazeteler, bizim 'aşırılıkçı örnekler' olarak yaftalandığımızı söylüyordu." diye konuştu.

Gazetelerdeki haberleri gördüğünde fazla şaşırdığını çünkü bu konuda hiçbir fikri bulunmadığını gösteren Butt, "(O lahza) Ne olduğunu hatırlayamıyorum. Sadece şoke oldum." dedi.

Butt, başlangıçta kendisiyle benzer isme sahip diğer birinin olabileceğini düşündüğünü ama daha sonra haberlerdeki fotoğraflara baktığında kendisinden bahsedildiğini anladığını dile getirdi.

Bu durumun iki hukuki meydan okuma başlatmalarına yol açtığını bildiren Butt, şöyle devam etti:

"Birisi; bu yaftalama, itham için bir iftira davasıydı. Diğeri ise millet hukuku mücadelesiydi. Bu, hükümetin insanları neden aşırılıkçı olarak adlandırdığını, aşırılıkçı tanımlarının ne olduğunu, gizli hükümet birimlerinin, bireyleri izleme, kim olduklarını ve nerede konuşabilecekleri konusunda tespitler yapma sürecinin ve bunların tanımlarının ne olduğu konusunda yargı denetimi yapıp yapmadığına yönelikti.

Böylelikle hükümetin içinde sıcacık bir bölüm olduğu ortaya çıktı. Daha önce bu gizliydi ama sonrasında açıktı. Bu birimin adı; Yoğunluk Inceleme Birimi. Müslümanların aşırıcı olduğu ve üniversite kampüslerinde konuşmasına müsade verilmemesi gerektiği, İslamofobik kuruluşlardan gururla bilgi aldıkları ortaya çıktı."

"Aşırıcılığın sağlam, işlevsel bir tanımı yok"

İngiliz hükümetinin "aşırıcılık" ile itham ettiği Butt, artan bir şekilde daha artı insanın "aşırıcılık" kelimesinin gerçekten hiçbir şey ifade etmediğini anladığı değerlendirmesinde bulundu.

Butt, hükümetin ilk olarak bunu savunmaya çalıştığını lakin sonra vazgeçip, özür dilemek zorunda kaldığını söyleyerek "Çünkü aşırıcılığın sağlam fonksiyonel bir tanımı yok. Sizin fazla olarak gördüğünüz şey, benim fazla olarak gördüğümden öbür olabilir. Fazla subjektif." ifadelerini kullandı.

Hükümetlerin veya iktidardaki şahısların; fikirleri, düşünceleri ve inançları aşırılıkçı olarak yaftalamaya başlamasının fazla güvenli olmayan olduğunu vurgulayan Butt, "Çünkü bunun büyümesi yalnızca lahza meselesi ve gitgide artarak daha fazla insan buna dahil oluyor. Bu, benim için temel ders. 'Aşırılık' kelimesi gerçekten bir şey ifade etmiyor ve jurnal konuşmada kullanılmamalı." dedi.

"Hükümetin bilgi aldığı kuruluş, içerisinde gururla İslamofobik birçok insanı barındırıyor"

Butt, söz konusu dava sürecinden hükümetin alması gereken çok sayıda ders olduğunun altını çizerek "Bunlardan biri, gündemi olan kişilerden bilgi almamak. Güvendikleri, bilgi aldıkları kuruluş, bir zamanlar müdür yardımcısının 'Avrupa'daki Müslümanlara yönelik koşullarının daha da zorlaştırılması gerektiğini söyleyen bir kuruluştandı." ifadelerini kullandı.

Hükümetin bilgi aldığı birey ya da kuruluşların, insanları iyi ve fena Müslüman olarak yaftaladığına dikkati çeken Butt, "Bu çok çirkin. Hükümete mesajlarımızdan biri, bilgilerinizi kimden aldığınıza fazla dikkat edin." dedi.

Butt, kendisinin ismini İngiliz hükümetine veren grubun, "Henry Jackson Society" adlı aşırı sağcı bir sivil toplum kuruluşu bağlantılı olduğunu aktararak "İçinde gururla İslamofobik birçok insanı barındıran neo-muhafazakar bir grup yaptı." değerlendirmesinde bulundu.

"6 sene geç olmasına karşın hoş bir özür olarak kabul ediyorum"

Butt, 6 yıl süren hukuk mücadelesinin gerisinde hükümetin kendisinden özür dilemesine ilişkin "Özrü kabul ediyorum ama hala aşırıcılık söylemini önlemeye yönelik hak denetimi ve aşırılık söyleminin her türlüsüne karşısında millet hukuku mücadelesi sürecindeyiz." dedi.

Söz konusu sürecin devam ettiğinin altını çizen Butt, "Kendi adımın temize çıkmasına gelince, 6 yıl geç olmasına karşın bunu (hükümetin özrünü) hoş bir özür olarak kabul ediyorum." ifadesini kullandı.

"Neyin adi, neyin aşırı olduğuna Müslüman toplum karar vermeli"

İngiliz hükümetine karşı verdiği hukuk mücadelesini kazanan Butt, Müslümanlara çağrıda bulunarak şunları söyledi:

"Yalnızca başınızı eğip sorun yaratmamanın kibar bir şey olduğunu düşünebilirsiniz ama bazen öyledir de fakat benim durumumda bu, sorunu gelecek nesilleriniz için daha da kötü hale getirmek ve riske atmak olur. Bundan Böyle ayağa kalkmamız, haklarımız için yasal olarak, uygun mekanizma ve yerinde araçlarla savaşmamız ve metamorfoz girişimlerine direnmemiz fazla daha iyi. Neyin adi, neyin fazla İslami düşünceler olduğuna Müslüman toplum karar vermeli, başkası değil."

Butt, artık bu keyfi ve süresiz tanımlara, aşırılıkçılık suçlamalarına dayanan paralel, hemen hemen hukuki bir sistemin olduğuna sinyâl ederek şunları kaydetti:

"Birini katil, hırsız ya da başka bir şeyle suçladığınızda, suçlayan birey ve suçlanan kişi bunun ne anlama geldiğini bilir. Bu, üstünde netlik kazanabileceğiniz, ona meydan okuyabileceğiniz, arkasında nesnellik ortaya koyabileceğiniz bir şey. 'Aşırıcılık' kelimesinin sorunu, nesnelliğinin olmamasıdır ve bu bundan böyle anlamsız bir açıklama. Son 6 yılda öğrendiğimiz şey bu. Bu yüzden benim mesajım, bu terimin kullanması. Bu temelsiz, aslında sonunda zararlı da. İnsanı engeller, keşfe, öğrenmeye karşıdır. Bir şeyi aşırılıkçı olarak yaftalamak bir cahillik, inatçılık ve kabilecilik felsefesidir."

İngiltere'nin aşırılıkla çaba programı mahkemelik olmuştu

2015'te Theresa May'in İçişleri Bakanlığı döneminde hazırlanan ve yürürlüğe giren "Prevent" (Önle) adlı programın mağdurlarından Dr. Salman Butt, bu programa karşı hukuk mücadelesi başlatmıştı.

Başvurusu Yüksek Mahkemece kabul edilen Butt'ın davası, 6 Aralık 2016'da Londra'da görülmeye başlanmış ve İngiltere İçişleri Bakanlığına aleyhinde açılan bu dava, "Prevent" uygulamasını hedef alması bakımından bir ilk olmuştu.

Prevent programıyla ilgili 2015'te yayımlanan Başbakanlık basın duyurusunda ismi "şiddete başvurmayan aşırılar" aralarında anılan Butt'ın, üniversitelerde tavır yapmasının engellenmesi çağrısı yapılmıştı.

Prevent programı, hükümetin en fazla tepki çeken uygulamaları aralarında yer almış ve programın, üniversiteler dahil bütün eğitim kurumlarının yöneticilerini ve öğretmenlerini öğrencileri ihbar etmeye zorladığı savunulmuştu.

Butt hakkındaki ihbarın da "Henry Jackson Society" adlı fazla sağcı bir sivil toplum kuruluşunca yapıldığı ortaya çıkmıştı.

Söz konusu kuruluş, Butt'ın yayımladığı yazılardan ve sosyal medya hesaplarındaki görüşlerinden oluşturduğu dosyayı Başbakanlık bünyesindeki Aşırılık Analiz Birimine ulaştırmıştı.

Kaynak: AA

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/ingilterenin-asiricilikla-sucladiktan-6-yil-sonra-ozur-diledigi-musluman-hukuk-mucadelesini-anlatti.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.