İran’ın Güney Kafkasya’da Bozulan Hesapları
banner121

İran’ın, Azerbaycan’ın bölge açmasıyla İsrail göre çevrelenmeye çalışıldığı iddiaları doğru mu peki? Bakü işgal devletine üs verdi mi?

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ihtilafın Azerbaycan lehine son bulmasının arkasından Kafkasya’da kan basıncı bu sefer de Azerbaycan-İran ihtilafı sebebiyle yükseldi. Mesele gerçekten kadim bir mesele. Tekrar depreşmesinin gerekçesi Azerbaycan'ın, Ermeni işgalinden kurtarılan bölgeye gönderilen İran tırlarını kontrolüyle başladı. İran buna Azerbaycan sınırında “Hayber Fatihleri” adını verdiği büyük çapta askeri bir tatbikatla cevap verdi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, bölgenin Ermeni işgali aşağıda olduğu dönemde yapılmayan bu tatbikatın neden derhal yapıldığını sordu. İran, tatbikat adından da kesin olacağı üzere mesajın Azerbaycan’a değil, İsrail’e karşın olduğunu ileri sürdü. Bakü yönetiminin İsrail ile olan yakınlaşmasını bahane göstererek Azerbaycan topraklarından İsraillilere askeri üs verildiğini, bu üslerin İran’a yönelik saldırılarda kullanılacağını, tatbikatların da bu türden saldırılara yanıt vermeye karşın bir hazırlık olduğunu bahis etti.

İran’ın, Azerbaycan’ın alan açmasıyla İsrail göre çevrelenmeye çalışıldığı iddiaları dürüst mu peki? Bakü işgal devletine üs verdi mi?

Evet, Azerbaycan İsrail ilişkileri son derece iyi. Hatta Karabağ zaferinde Türk İHA ve SİHA’ları değin İsrail’in kamikaze dronların etkisi biliniyor. Taraflar arasında fazla önemli silah alış-verişi var. Fakat buna karşın Bakü İsrail’e üs verildiği iddialarını kuşkusuz yalanlıyor ve “değil böyle bir şey” diyor. İddialarını kanıt etmeye gösteri ediyor İran’ı.

“İSRAİL BİZİ KAFKASLARDAN VURACAK” İDDİASI

Sahiden Tahran yönetiminin, “İsrail bizi Kafkaslardan vuracak” gerekçesini ileri sürse de rahatsızlığının ardındaki nedenler biliniyor. Azerbaycan’ın Karabağ zaferi öncesine değin İran ve Ermenistan lehine olan statükonun bozulmasından yaşadığı travmayı Tahran bir türlü atlatamadı. İran, zaferi kabullenmekte zorlanıyor. Kafkaslardaki yeni statükonun, Türkiye ve Azerbaycan’a manâlı fırsat kapıları aralarken kendisi açısından, sosyo-hesaplı, jeopolitik yönüyle çoğu kayıpları ve riskleri beraberinde getireceğini düşünüyor.

Karabağ zaferi sonrası Türkiye, Azerbaycan, Pakistan yakınlaşması, ardından bu üçlüye üstelik Katar’ın katılması, müttefiklerin bölgede ortak tatbikatlar yapmaları, Afganistan’da Taliban’ın yönetimi ele geçirmesi İran’ı son derece rahatsız eden gelişmelerdi.

İSRAİL TEHDİDİ

Dolayısıyla Kafkaslarda Azerbaycan ile İran arasındaki yükselen tansiyonunun gerekçesi olarak Tahran “İsrail tehdidini” öne çıkartmaya çalışsa da mesele daha fazla Azerbaycan’ın Karabağ zaferiyle ilintili. Bilhassa İran’daki Fars milliyetçisi çevrelerde neden olduğu hazım problemiyle alakalı yaşanan gerilim. Azerbaycan-İran ihtilafı daha da büyür mü? Tahran yönetimi ülke içindeki Fars milliyetçisi çevrelerin söylemi ile hareket ederse koşul ciddileşebilir. Zira Bakü yönetimi de bu sefer alttan almayacak gibi duruyor. sonuç olarak Güney Kafkasya’daki yüksek tansiyonu düşürmek biraz süre alacak gibi duruyor.

Kaynak: Beytullah Demircioğlu, Altınoluk Dergisi, Rakam: 429

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/iranin-guney-kafkasyada-bozulan-hesaplari.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.