Kalem Suresi 16. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri
banner121

Kalem Suresi 16. ayeti ne anlatıyor? Kalem Suresi 16. ayetinin meali, Arapçası, anlamı ve tefsiri...

Kalem Suresi 16. Ayetinin Arapçası:

سَنَسِمُهُ عَلَى الْخُرْطُومِ

Kalem Suresi 16. Ayetinin Meali (Anlamı):

Merak etme! Yakında burnunun üstüne cehennemlik damga­sını vuracağız!

Kalem Suresi 16. Ayetinin Tefsiri:

Müşrikler, Peygamberimiz (s.a.s.)’den İslâm’ı tebliğ konusunda birazcık gevşeklik göstermesini istiyorlardı. Böyle yaparsa, karşılığında ona karşısında düşmanlıklarını hafifleteceklerini söylüyorlardı. Hâsılı uzlaşabilmek için dinin buyruklarından taviz vermesini bekliyorlardı. Nitekim bu konuya ışık tutan âyet-i kerîmelerde şöyle buyrulur:

“Rasûlüm! Müşrikler akıllarınca seni kandıracak, sana vahyettiğimizi bıraktırıp, onun yerine başka şeyleri bize isnat etmeni sağlayacaklardı. Ama böyle yaptığın takdirde seni arkadaş edineceklerdi. Eğer biz sana bütün sebat vermemiş olsaydık, onlara fazla ufak de olsa bir yatkınlık gösterebilirdin. O takdirde biz de sana hem yaşarken keza de ölünce kat kat acılar tattırırdık. Sonradan bize karşı sana takviye edecek kimseyi de bulamazdın.” (İsrâ 17/73-75)

Bu sebeple Allah Teâlâ hem Peygamberimiz (s.a.s.)’i hem de mü’minleri, dinlerinden taviz verme talebinde bulunan yalancılara katiyen boyun eğmemelerini emreder. Dini yalanlayana itaatin haramlığını bildirir. Çünkü onların itaat edilecek bahtı açık bir vasıfları yoktur. En fena sıfatlar onlarda toplanmıştır. Âyetlerin ifadesine göre, şu vasıflar, müşriklerin ileri gelenlerinin karşılıklı sıfatları idi:

  Doğru hatalı demeden bol bol yemin etmek; her sözüne yeminle açılmak, yeminle son vermek.

  Hakîr, zelîl ve alçak bir durumda olmak. Çok yemin eden kimse de bu özellik vardır. Çünkü o, kendini herkesin yalancı bildiğini ve yemin etmeden kimsenin kendine inanmayacağını zanneder. Bu yüzden o, hem kendi nazarında zelildir, keza de toplum içinde bedel verilmeyen âdi, bayağılık bir kimsedir.

  Defalarca ayıplamak; eliyle diliyle insanların kusurunu arayıp ortaya atmaya kastetmek.

  Fesat çıkarmak ve insanların arasını ayırmak için daimâ laf getirip götürmek.

  Her türlü iyiliğe mâni edinmek. Kendisi cimri olup kimseye zerre dek bir iyilikte bulunmadığı gibi, her iyi işe karşı çıkar ve insanların İslâm’a girmelerini önlemek için tüm gücüyle çabalar.

  Haddi aşarak insanlara eziyet etmek, onların haklarına tecavüz etmek, hakkı terk edip defalarca bâtıl üzere bulunmak.

  Günahlara dalmak ve onları kaygısızca derin etki bırakmak.

  Câhil, vahşi, küfründe çok şiddetli ve katı elde etmek; bâtıl üzere adaletsizlik ve düşmanlığı fazla ileri götürmek, insanları azaba dürüst çekip sürüklemek.

  Soysuzlukla damgalanmış elde etmek, bilhassa nesep itibariyle fena bir şöhrete sahip edinmek.

  Mülk ve çocukların çokluğuyla övünmek.

  Allah’ın âyetlerini inkâr edip, onlara “öncekilerin masalları” seslenmek.

Sanılan bu fena sıfatlara sahip olan, zorlama ve zenginliği sebebiyle şımararak Allah’ı ve Peygamber’i tanımayan, kibrinden dolayı burnu fazla yukarıda olan kimsenin burnunu Allah şerefsizlik ve onursuzluk damgasıyla damgalayacaktır. Böylece gurur ve kibrini kırıp onu zelil ayla getirecek, dünya da âhirette de o hiçbir zaman zilletten kurtulamayacaktır.

Allah Teâlâ şimdi de mal ve evladının çokluğuna aldanıp, Allah’ın âyetlerine inanmaya tenezzül etmeyen müşriklerin önderlerine bir uyarı ve ibret elde etmek üzere “Bahçe sahipleri”nin kıssasını anlatıyor; bu bahçe sahiplerini belaya uğrattığı gibi onları da belaya uğratacağını hatırlatıyor:

Kalem Suresi tefsiri için tıklayınız...

Kaynak: Ömer Çelik Tefsiri

Kalem Suresi 16. ayetinin meal karşılaştırması ve öteki ayetler için tıklayınız...

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/kalem-suresi-16-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.html
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.