Kıyamet Suresi 16. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri
banner121

Kıyamet Suresi 16. ayeti ne anlatıyor? Kıyamet Suresi 16. ayetinin meali, Arapçası, anlamı ve tefsiri...

Kıyamet Suresi 16. Ayetinin Arapçası:

لَا تُحَرِّكْ بِه۪ لِسَانَكَ لِتَعْجَلَ بِه۪ۜ

Kıyamet Suresi 16. Ayetinin Meali (Anlamı):

Rasûlüm! Sana vahyedilen âyetleri hemencecik ezberleyip bellemek için dilini kıpırdatma.

Kıyamet Suresi 16. Ayetinin Tefsiri:

Bu âyetlerdeki hitabın kime yapıldığı ile alakalı iki öbür mâna mülahaza olunabilir:

Birincisi; hitap, mahşer yerinde kendini savunmak için mazeretler uydurmaya çalışan günahkâr insanadır. “Ey insan! O gün hesap verirken Hakk’ın huzurunda vicdanındakini telaş söyleyip de işin içinden çıkacağım diye acele etme. Sakın, dilini bile oynatma, zira onu, o bildiklerini derleyip toplayan sen değilsin, biziz. Biz onu derler toplar sana okuruz. Sen yalnız bizim okuduğumuzun ardınca gel ki o vakit bütün hakkı söylemiş, yanlışlığa düşmemiş olursun” demektir.

İkincisi; hitap, Cebrâil’den vahyi alırken acele edip dilini kıpırdatan Resûlullah (s.a.s.)’edir. Nitekim bu ayetlerin inişi hakkında şöyle bir rivayet vardır: “Melek Cebrâil vahyi getirdiği vakit Resûlullah (s.a.s.), gelen vahyi unutmamak ve iyi bellemek için dilini, dudaklarını depretirdi. Bunun üzerine Allah Teâlâ bu ayetleri indirdi.” (Buhârî, Tefsir 75/1-2; Müslim, Salât, 148) Öteki bir ayette de: “Rasûlüm! Sana vahyedilmesi az önce tamamlanmadan önce unutma endişesiyle Kur’an’ı okumakta acele etme! «Rabbim! Benim ilmimi artır!» diye dua et” (Tâhâ 20/114) buyrulur.

Cenâb-ı Adalet bu âyetlerde ezberletmek, okutmak ve mânasını öğretmek üzere üç hususta Efendimiz (s.a.s.)’e müjde verir. Nitekim âyette geçen “onu biriktirmek bize aittir” ifadesi, İbn Abbas’tan gelen bir rivayette “Onu senin sadrında biriktirmek yani onu sana, senin irade ve gayretin olmadan ezberletmek bize aittir” şeklinde tefsir edilir. (bk. Buhârî, Fedâilü’l-Kur’ân 28; Nesâî, İftitah 37)

Bu âyetleri dikkatlice incelediğimiz vakit burada Kur’lahza’ı okuma, ezberleme ve kavrayış metoduyla alakalı kayda değer kâidelere bağlantı edildiği görülecektir:

  Başta hocayı sürükleyici bir şekilde dinlemek. Bu Nedenle içten bir şekilde ezber yapılmış olur.

  dikkatli olmak, zihni toplamak, ezberi yasaklayıcı hal ve hareketlerden uzakta durmak.

  Allah’a itimat etmek, O’nun kendi kitabını ezberlemeye çalışanlara yardım edeceğine ve zihinlerini açacağına güvenmek.

  Allah Teâlâ’ya dua ve niyazda bulunmak.

  Hepsinden önemlisi ise, her türlü düşünce, laf ve davranışlarda gelip geçici kolay hedeflerin yok, faydası sonsuza dek devam edecek ebedî ve bâkî hedeflerin peşinden koşmak.

Çünkü bu hususta insanın koskocoman bir zâfiyetine uyarı çekilerek buyruluyor ama:

Kıyamet Suresi tefsiri için tıklayınız...

Kaynak: Ömer Çelik Tefsiri

Kıyamet Suresi 16. ayetinin meal karşılaştırması ve öteki ayetler için tıklayınız...

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/kiyamet-suresi-16-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.