Kovid-19’a Karşı Anadolu Propolisinin Koruyuculuğu Tespit Edildi
banner121

Güvenilir Mahsul Platformu Danışma Kurulu Başkanı Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı: -"Kovid-19 enfeksiyonuna aleyhinde Anadolu propolisi kullanımının yüzde 98 koruyuculuk sağladığı tespit edilmiştir"

Anadolu propolisinin Kovid-19’a karşısında profilaktik özelliğini araştırmak için Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Acil Tıp kliniklerinde yürütülen bilimsel çalışmaya tarafından Kovid-19 enfeksiyonuna aleyhinde Anadolu propolisi kullanımının yüzde 98 oranında vasilik sağladığı saptandı.

Güvenilir Mahsul Platformu'ndan yapılan açıklamada, Kovid-19 enfeksiyonuna karşısında Anadolu propolisinin ve arı ürünlerinin koruyuculuğu anlatan Güvenilir Mahsul Platformu Danışma Kurulu Başkanı Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı ve Eczacı Doç.Dr.Engin Celep mevcut çalışmalar hakkında da veri verdi.

Samancı, yapılan bilimsel çalışmaların Anadolu propolisinin, kovid-19 pandemisinde yararlanılabilecek etkili doğal bir gıda olduğunu gösterdiğini belirterek, 'Kovid-19 ile birlikte rahatsızlık semptomlarını azaltmaya ve yardım tedavilere karşın arayışı arttı. Anadolu propolisi doğal bir bağışıklık desteği olarak birincil dikkat çeken besinlerden biri oldu. Yapılan bilimsel çalışmalarda, Anadolu propolisi, Covid-19 enfeksiyonunun gelişim ve bulaş riskini azalttığı görüldü.” ifadelerini kullandı.

Anadolu propolisinin Kovid-19’a karşısında profilaktik özelliğini araştıran birincil çalışmanın ülkemizden çıktığını vurgulayan Samancı, '2021 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Acil Tıp kliniklerinde yürütülen bilimsel araştırmada, yüzde 30 konsantrasyonlu Anadolu propolisi tüketiminin Kovid-19 virüs bulaş riski yüksek olan sıhhat çalışanlarında koruyucu etkinliği değerlendirilmiştir. 209 afiyet çalışanının katıldığı bu araştırma 1 ay sürmüştür ve katılımcılara günde 2 defa 20 damla Anadolu propolisi verilmiştir. Çalışmanın sonucunda, Kovid-19 enfeksiyonuna aleyhinde Anadolu propolisi kullanımının yüzde 98 oranında vasilik sağladığı tespit edilmiştir.” açıklamasında bulundu.

Piyasada çok pozitif sahte arı ürünü gördüklerini aktaran Samancı, şunları kaydetti:

'Bu ürünlerle tüketici kandırılıyor ve sağlıkları riske atılıyor. Yapılan araştırmalarda, piyasaya sunulan ürünlerde etiketlerinde açıklanmış miktarlarda propolis bulunmadığı, özütleme yönteminin ise yanlış beyan edildiği görülüyor. Ürünlerin birçoğunda, koruyucu ve katkı maddesi bulunduğu halde, etiketinde beyan edilmediği görülmüştür. Propolis alırken mutlaka patentli özütleme teknolojisi ile glikol, etanol, gliserol gibi bir operasyon yardımcıları ile özütlenen damla formlar tercih edilmelidir. Tüketici propolis alırken, Sözleşmeli Arıcılık Modeli’yle üretilen ve bilirkişi gıda mühendisleri kontrolünde özütlenen Anadolu propolisi olmasına dikkat etmeli. Bilhassa GMP, BRC, IFS gibi uluslararası yiyecek güvenliği ve kalite sertifikaları olan ürünleri tercih etmeye özen göstermeli.”

-Nefes darlığının iyileşmesinde epeyce anlamlı sonuçlar var

Doç. Dr. Engin Celep de propolisin, doğal bir arı ürünü olduğunu bildirerek, 'Yüksek oranda polifenolik bileşen içerir ve buna bağlı olarak antioksidan aktivite gösterir. Coğrafyamızdan elde edilen diğer arı ürünleri gibi propolis de, varlıklı polifenolik profile ve beslenme içeriğine sahiptir. Anadolu propolisinin içeriğinde en düşük 15 ayrı fenolik ve flavonoid bileşen bulunur. Bu bileşenler yüksek antioksidan ve antienflamatuvar özellikte olup bağışıklık sistemimizi destekler. Yürütülen bilimsel incelemeler, Anadolu propolisinin solunum yolu hastalıkları, üriner sistem enfeksiyonları, gastrointestinal hastalıklar, deri hastalıkları, yara ve yanıklar, kanser, diyabet ve son olarak Kovid-19 tedavisinde fayda sağladığını göstermektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Celep, şu bilgileri paylaştı:

“Anadolu propolisinin hastalık sürecinde kullanımına etkisine dair yayınlanan vaka raporu da ülkemizden geldi. 2021 yılı Nisan ayında, Acta Medica Mediterranae dergisinde yayınlanan “Covid-19 ve Anadolu Propolisi: Bir olgu sunumu' isimli vaka raporunda, korona testi fazla meydana çıkan 38 yaşındaki hastanın medikal çare sürecine ek olarak yüzde 30 oranında Anadolu propolisi damla kullanımı ve hastalığın seyrine etkisi bildirilmiştir. Hastanın hafif boğaz kaşıntısı ile başlayan konut karantinası ilerleyen günlerde yüksek alev ve şiddetli öksürük şikayetiyle hastanede devam etmiştir. Hastaneye yatışının 3. günü medikal destek ve ek hap alımına karşın şiddetli solunum yetmezliğine ast olarak yoğun bakıma sevk edilmiştir.

Tedavisini aranjör doktor takviye çare olarak günlük 20-80 damla yüzde 30 oranında Anadolu propolisi damla alımına karar vermiş. yüzde 30 oranında Anadolu propolisi damlanın etkisi 3. günde nefes almada rahatlama olarak görüldü. Hasta 7. günde yoğun bakımdan çıkarılmış ve mekanik solunum desteği kesilmiştir. Bayağı serviste de 10 gün daha bakımı ve yüzde 30 oranında Anadolu propolisi damla alımı devamlı hastanın taburculuk süreci sonrasındaki birincil kontrolde akciğer görüntülemesinde bariz iyileşme olduğu belirtildi. Sonraki 15. gün kontrolünde akciğerlerinin adamakıllı iyileştiği bildirilmiştir. Vaka raporu değerlendirildiğinde; mevcut koronavirüs medikal tedavisine jurnal 20-80 damla yüzde 30 oranında Anadolu propolisi damla eklenmesinin, hastanın akciğer bulgularının tamamen gerilemesi ve normale dönmesi ile nefes darlığının iyileşmesinde epeyce anlamlı sonuçlar sağladığı görüldü.”

Kaynak: AA

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/kovid-19a-karsi-anadolu-propolisinin-koruyuculugu-tespit-edildi.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.