Kronik Hastalıklar Nelerdir?
banner121

Kronik rahatsızlık nedir? Kronik hastalıkların özellikleri nelerdir? Kronik hastalıklar önlenebilir mi? Kronik hastalıklar ve tedavileri.

Hastalığa dair semptom ve bulgularının ortaya çıkması için bir umma dönemi olan, birçok nedene bağlı olarak artan, belirli tedavisi olmayan, uzun süreli hastalıklara kronik hastalık adı verilir.

KRONİK HASTALIK NEDİR?

Kronik hastalıklar kabaca 1 seneden uzun süreli çare gerektiren ya da hastanın günlük yaşamında 1 seneden artı kısıtlamaya neden olan rahatsızlık grubudur.

KRONİK HASTALIKLAR NELERDİR?

Kronik hastalıkların özellikleri şunlardır:

Birden pozitif faktöre bağlı olarak çoğalan, karışık hastalıklar olması, Gelişimi uzun süren, bir takım hastalarda herhangi bir belirtiye sebep olmadan ilerleyen (asemptomatik) rahatsızlıklar olması, Hastalığın uzun zaman devam etmesi, hastada diğer afiyet sorunlarına da yol açması, Hastada işlevsellik kaybına neden olması şeklinde sayılabilir.

KRONİK HASTALIKLAR NELERDİR?

Toplum içerisinde çok farklı kronik hastalığa sahip kişiler bulunur. Ancak bazı kronik hastalıklar, diğerlerine kadar çok daha yaygın olarak görülür. En sık görülen kronik hastalıklar:

Diyabet

Diyabet yüksek kan şekeri ile karakterize bir hastalıktır. Tip 1 diyabet, otoimmün kaynaklı olarak yaşamın erken yıllarında ortaya çıkarken; Tip 2 diyabet ise sağlıksız beslenme, kalıtımsal aşinalık, tembel yaşam tarzı gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Diyabet hastalığı tedavi edilmediğinde ve kan şekeri denetim aşağıda tutulmadığında, diyabete alt olarak çok sayıda komplikasyon gelişebilir. Bu komplikasyonlar; enfeksiyona yatkınlık, göz hastalıkları, yürek hastalıkları ve inme biçiminde sayılabilir. Bütün bu komplikasyonlardan korunmak için diyabet tedavisine harfiyen uyulmalı ve sağlığa zararlı besinler tüketilmemelidir.

Yüksek Tansiyon

Kan basıncının 140/80 değerinin üstünde olması yüksek tansiyon diğer adıyla hipertansiyon olarak adlandırılır. Hastada kan basıncı yüksekliği kendiliğinden ortaya çıkabileceği gibi altta yatan bir rahatsızlığa yan olarak da gelişebilir. Hipertansiyon, hastalarda yıllardan beri hiçbir belirtiye neden olmadan ilerleyebilir ve rutin kan basıncı ölçümü esnasında saptama edilebilir. bu nedenle şahısların dinç görünmesine ve herhangi bir tansiyon belirtisi göstermemesine karşın, uyumlu aralıklarla tansiyon ölçülmelidir. Yüksek tansiyonun erken tanısı ve tedavisi ile; hastalığa yan oluşabilecek kalp hastalıkları, böbrek rahatsızlıkları, inme gibi sorunların önüne geçilebilir.

Kalp Hastalıkları

Ülkemizdeki ölümlerin üçte biri kalp damar hastalıkları sebebiyle gerçekleşmektedir. Kronik kalp hastalıkları; koroner arter hastalığı, kalp kapakçığı rahatsızlıkları, yürek yetmezliği gibi bambaşka tür rahatsızlıkları kapsar. Tüm bu hastalıklar, yürek fonksiyonunda bozulmaya sebep olur. Kalbin işlevlerini yerine getiremememesi de vücuttaki her organın hasar görmesi riskini taşır. Kronik kalp hastalıkları; şeker hastalığı, hipertansiyon, obezite, KOAH gibi diğer kronik rahatsızlıklarla yakından ilişkilidir. Bu kronik hastalıklara sahip kişiler; kalp krizi, damar tıkanıklığı gibi sorunlar açısından risk altındadır.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)

KOAH, akciğerdeki hava akışının tıkanmasına yol açan iltihabi (inflamatuar) bir akciğer rahatsızlığıdır. KOAH hastalarında öksürük, nefes darlığı, aşırı balgam oluşumu, hırıltılı solunum gibi belirtiler görülür. KOAH; sigara içmek, irritan gazlara maruz kalınan ortamda hedeflemek gibi risk faktörleri varlığından ortaya çıkar. KOAH hastaları; yürek hastalıkları, akciğer kanseri gibi hastalıklar açısından riskli grupta yer alır. KOAH, vakit içerisinde ilerleyen ve kötüleşen bir hastalık olmakla birlikte uygun çare ile hastanın semptomları yoklama altına alınabilir. Tedavide temel amaç; hastanın daha bakımlı nefes alması, daha az zatürre (pnömoni) geçirmesi ve hayat kalitesinin artırılması şeklindedir.

Artrit (Eklem İltihabı)

Eklem iltihabı veya öteki adıyla artrit; eklemlerde kızarıklık, şişkinlik, ağrı ile seyreden bir hastalıktır. Artrit ilerledikçe etkilenen eklemde hareket kısıtlılığı, sertlik gibi durumlar da görülebilir. Artritin o kadar fazla artı alt türü olmakla birlikte toplumda en sık görülenleri; osteoartrit, romatoid artrit, gut artriti biçiminde sayılabilir. Artritin erken evrede yakalanması ve uygun tedavinin yapılmasıyla ile hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabilir.

Kanser

Kanser; ceset hücrelerinin bazılarında genetik yapının mutasyona uğraması sonucu büyüyen ve olağandışı bir hücresel bölünmesiyle bitki örtüsü oluşumunun görüldüğü hastalıklar topluluğudur. Ülkemizde görülen ölümlerin yaklaşık dörtte birinden kanser sorumludur. Kanserin yüzlerce farklı türü vardır. Her bir kanser türünün kendine ait ayrı özellikleri olabilir. Bir Takım kanser türlerinde tümörler, günler içerisinde seri bir gelişim gösterirken bazı türlerde ise ağır ağır ilerleyen ve uzun yıllar alan bir çoğaltma görülebilir. Kanser türüne ait etkilenen organ, tümör oluşumuna niçin olan dönüşüm, tümörün dağıtım durumu gibi özellikler; yerinde tedavinin belirlenmesinde etkin faktörlerdir.

Astım

Astım hava yolunun şişerek daraldığı ve fazla mukus oluşumunun görüldüğü kronik bir rahatsızlıktır. Bu şart da astım hastalarında solunum güçlüğü, öksürük, hırıltılı solunum gibi semptomlara yol açar. Astım çoğu birey için önemli bir problem oluşturmamakla beraber bir takım hastalarda günlük yaşamı kayda değer ölçüde etkileyen bir problem olabilir. Astım hastalığı ayrıntılarıyla iyileştirilemez ama uygun çare ile semptomlar teftiş altına alınabilir. Bu sayede astım hastaları yaşamlarına alışılagelmiş bir şekilde devam edebilir.

Alzheimer Hastalığı ve Öteki Demanslar

Demans; kişide zihin ve düşünme becerilerin günlük yaşamı negatif etkileyecek ölçüde etkilendiği hastalıklar bütünüdür. Özellikle yaşlanma, demans gelişimdeki en büyük risk faktörlerinden birisidir. Böylece çok farklı daha aşağı grubu içinde barındıran demansın en sık görülen türü Alzheimer hastalığıdır. Ilk Olarak unutkanlık şeklinde başlayan bu hastalık, ilerleyen dönemlerde kişinin çevresindeki kişilerden ve olaylardan adamakıllı koptuğu bir tabloya dönüşebilir.

Kemik Erimesi

Kemik erimesi ya da öteki adıyla osteoporoz; kemiklerin güçsüzlüğe neden olur. Bu dayanıklılığını yitirme, kemiğin hafif bir gerginlik karşı deha kırılmasına yol açar. Kemik erimesi başta menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda görülse de ileri yaştaki erkeklerde de bu sorunla karşılaşılabilir. Yerinde çare, sağlıklı besin ve düzenli alıştırma ile kemik erimesi önlenebilir.

Buhran

Kronik rahatsızlık tanımı, bedensel rahatsızlıkların yanı sıra psikiyatrik hastalıkları kapsar. Bunalım kesintisiz endişe hali ve çevreye ilginin kaybolduğu ruh hali ile karakterize bir rahatsızlıktır. Bunalım; kişinin duyguları, düşünme şekli ve davranışları üzerinde etki gösterir. Buhran hastalarında; hayatın yaşamaya değerinde olup olmadığı gibi düşünceler görülebilir. Hasta, jurnal işlerini yapmakta güçlük yaşayabilir. Buhran hastaları uzun süreli tedavi ile eski sağlığına kavuşabilir.

KRONİK HASTALIKLAR ÖNLENEBİLİR Mİ?

Kronik hastalıkların tedavisi için genelde hastalığa bağlı belirtilerin hafifletilmesi amaçlanır. Tekrar hastalığa yan komplikasyonların azaltılması da tedavinin amaçlarından biridir. Kronik hastalıkların toplumda öyle fazla kişiyi etkilediği düşünülürse bu hastalıkların tamamen çare edilememesi olumsuz bir durum olarak değerleandirilebilir. böylece kronik hastalıkların daha az kişiyi etkilemesi, toplum sağlığı açısından hedeflenen bir durumdur. Kişide kronik hastalık gelişiminin önlenmesi için;

Dinç beslemek Düzenli egzersiz gerçekleştirmek Tütün kullanımını eksilmek, faizsiz içiciliğin önüne geçmek gibi davranışlar üstünlük sağlar.

Kanser, kronik kalp hastalıkları, diyabet, hipertansiyon gibi hastalıkların erken teşhisi de hastalığın ilerlememesi açısından kritiktir. bu nedenle ailesinde bu rahatsızlıklara sahip veya bu hastalıklarla ilgili obezite gibi tehlike faktörlerini içeren kişilerin uyumlu olarak hekim kontrolü yaptırması gereklidir.

Kronik hastalıklar, tedavisi uzun süren ve hastaların çare sürecinde yardıma gereksinim duydukları durumlardır. böylece hastaların çare her tarafında, keza sağlık çalışanlarından hem de yakın çevrelerinden destek görmesi; tedavi başarısını artıracaktır.

Anekdot: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve çare için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Kaynak: florence.com.tr

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/kronik-hastaliklar-nelerdir.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.