banner121

Hadisi şerifi nasıl anlamalı ve amel etmeliyiz? Hadisi şeriften çıkarmamız gereken dersler nelerdir?

Ebû Mûsa radıyallahu anh’den söylenti edildiğine tarafından, Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Şu Kur’an’ı hâfızanızda korumaya itina gösteriniz. Muhammed’in canını kudretiyle elinde tutan Allah’a yemin ederim oysa, Kur’an’ın hâfızadan çıkıp kaçması, emrindeki devenin ipinden boşanıp kaçmasından daha hızlıdır.” (Buhârî, Fazâilü’l-Kur’ân 23; Müslim, Müsâfirîn 231)

İbni Ömer radıyallahu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Kur’lahza hâfızı, alt devenin sâhibine benzer. Deve sahibi devesini kesintisiz gözetirse elinde miktar. Eğer onunla ilgilenmezse kaçıp gider.” (Buhârî, Fezâilü’l-Kur’ân 23; Müslim, Müsâfirîn 226. Hem bk. Nesâî, İftitâh 37 )

Hadisi Nasıl Anlamalıyız?

Ezberlenen Kur’an’ı hâfızada korumanın ve unutmamanın çaresi onu çoğu kez tekrarlamaktır. Peygamber Efendimiz ashâb-ı kirâma ezberledikleri Kur’lahza’ı sık sık tekrarlamalarını, onu sürekli tilâvet etmelerini öğüt ederlerdi. Çünkü ezberlenen Kur’an’ı unutmak, elde edilen hâfızlık nimetini yitirmek, en büyük kayıplardan sayılır. Bu sebeple Efendimiz: “Filân ve filân sûreyi unuttum; ya da filân ve filân âyetleri unuttum demek bir adam için ne dek çirkin bir şeydir. Ola Ki kendisine bunlar unutturulmuştur”  buyurmak suretiyle, kasten, bilerek ve ihmalkâr davranıp önemsemeyerek Kur’an’ı unutmanın çok çirkin bir davranış olduğunu hatırlatmışlardır (Müslim, Müsâfirîn 230). Hatta hâfızasındaki Kur’an’ı kaybeden  kimsenin “unuttum” demek yerine “bana unutturuldu” demesinin yerinde olacağı açıklama edilmiştir. Çünkü unutmakta bir nevi ayrılmak ve ona gereken önemi vermemek vardır.

Resûl-i Ekrem Efendimiz’in, unutturulan Kur’an’ın hâfızadan gidişini ayaklarından sımsıkı bağlanıp kösteklenmiş devenin kaçışına benzetmesi fazla anlamlıdır. Ehlî hayvanlar içinde kaçmaya en fazla girişim eden devedir. Kaçan deveyi tutmak ve her yerde edinmek ise son derece zordur. Peygamberimiz, unutturulan Kur’lahza’ı her tarafta elde etmenin bundan da kuvvet bir meslek olduğunu  belirterek, unutkanlığa sebep olacak davranışlardan ve ilgisizlikten kuvvetle sakınılması gerektiğini öğütlemişlerdir. Bunun için yapılacak en hoş meslek, Kur’lahza okumayı ihmal etmemek ve ezberlediği  yerleri bitmiş etmektir. Buhârî’nin önde gelen hocalarından biri olan meşhur muhaddis İshâk İbni Râhûye: “Kur’an okumaksızın bir kimsenin üzerinden kırk gün geçmesi mekruhtur”  demiştir.

Hadislerden Çıkarmamız Gereken Dersler Nelerdir? Ezberlenen Kur’lahza’ı muhafaza etmeye elden geldiğince özen uygulamak gerekir. Bu da onu sıkça baştan etmekle muhtemel olur. Kur’lahza’dan ezberlenileni hatırından çıkmak, irâdî bir hal olduğu için, “unuttum” denilmesi çirkin bir tavır olup, bunun yerine irâdî bir kusurun olmayışını açıklayan “Bana unutturuldu” denilmesi daha uygundur. Ezberlenilen Kur’an’ın kayıtsızlık sebebiyle kaybedilişi, ayaklarından bağlanmış bir devenin ipinin çözülüp kaçışından daha hızlıdır. Onu her yerde elde etmek ise, kaçan bir deveyi yakalamaktan daha zordur.

Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/kurani-hafizanizda-korumaya-ozen-gosteriniz-hadisi.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.