Meâric Suresi 6. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri
banner121

Meâric Suresi 6. ayeti ne anlatıyor? Meâric Suresi 6. ayetinin meali, Arapçası, anlamı ve tefsiri...

Meâric Suresi 6. Ayetinin Arapçası:

اِنَّهُمْ يَرَوْنَهُ بَع۪يدًاۙ

Meâric Suresi 6. Ayetinin Meali (Anlamı):

Açıkçası onlar, kıyâmeti ve cezayı uzaktan görüyorlar.

Meâric Suresi 6. Ayetinin Tefsiri:

Resûlullah (s.a.s.)’in davetine inanmayan, onun, iman etmedikleri takdirde başlarına büyük bir azabın geleceği yönündeki ikazını da alay ve eğlenceyle tedarik eden müşrikler, kendilerine va’dedilen o azabın bir an önce gelmesini istiyorlardı. Rivayete tarafından Nadr b. Hâris: “Ey Allah! Eğer bu Kur’an, senin katından gelen hakiki bir kitap ise, hiç durma hemen üzerimize gökten taş yağdır veya bize çile verici bir cefa gönder” (Enfâl 8/32) demişti. Bunun üstüne bu âyetler indi. (Fahreddin er-Râzî, Mefâtîhu’l-gayb, XXX, 107) Ebu Cehil’in “Haydi üzerimize göğü parça parça düşür!” (Şuarâ 26/187) demesi üstüne indiği de nakledilir.

Reel şu oysa, lüzum dünyevî lüzum uhrevî olsun, Allah göre kâfirler için takdir edilen cefa vakti geldiğinde mutlaka vuku bulacak ve buna kimse mâni olamayacaktır. Kâfirlerin onu acele istemesi yahut onu alaya almaları, ilâhî takdiri değiştirmez. Varlıklar ve hâdiseler hakkında ilâhî plan nasıl karara bağlanmışsa o şekilde vuku bulur. Bu bakımdan Cenâb-ı Yargı zâtını ذُو الْمَعَارِجِ  (zi’l-meâric) olarak vasfeder. Meâric, ma‘rec kelimesinin çoğulu olup “yükselme vasıtaları” demektir. Bu kelimeye:

  Meleklerin yükseldikleri gökler,

  Allah’ın yaratıklarına lütfettiği nimetlerin mertebeleri,

  Cennetteki dereceler,

  Manevî ve ruhânî mertebeler, gibi mânalar verilir.

Tüm bunları yaratan, ikram ve ihsan eden Yüce Rabbimizdir. Dolayısıyla bu ifade, Cenâb-ı Hakk’ın en yüce ve en üstün varlık olduğunu bildirir. Onun huzuruna çıkmak için melekler ve Cebrâil, bizim saydığımız dünya yıllarına göre elli bin sene olan bir günde peş peşe derecelerle yükselirler. Allah Teâlâ zamandan ve mekandan münezzeh olduğu, keza meleklerin yükseldiği derecelerin, merdivenlerin mâhiyetini bilemediğimiz için bu mevzûyu bütünüyle çakmak bize kapalıdır. Bunu böyle bilir ve inanırız. Ama “elli bin yıl” ifadesi, meleklerin gerekli tâlimatları alıp vazifelerini yerine getirmek için ilâhî huzurda kat ettikleri mesâfelerin, derecelerin ne dek fazla ve ne değin yüce olduğu hakkında insan tasavvuruna bir ufuk vermektedir. Bunun içindir ancak, Peygamberimiz (s.a.s.)’e ve onun şahsında her mü’mine, Allah yolunda vazifesini tam yapıp hoş bir şekilde sabretmesi ve Rabbinin tecelli ettireceği neticeleri beklemesi tavsiye olunmaktadır. Kâfirler kıyâmeti uzakta görüp inkâr etseler de, Allah Teâlâ’ya göre o, demin olacakmış gibi yakındır. Bu ifade, kıyametin, kopması ne değin belli bir hadise olduğunu göstermeye kâfîdir.

Şimdi seyredin o günde meydana gelecek dehşetli manzaraları:

Meâric Suresi tefsiri için tıklayınız...

Kaynak: Ömer Çelik Tefsiri

Meâric Suresi 6. ayetinin meal karşılaştırması ve öteki ayetler için tıklayınız...

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/mearic-suresi-6-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.