Müezzin Ne Demek?
banner121

Müezzin nedir, ne anlama gelir? Müezzin kelimesinin sözlük anlamı nedir?

Müezzin, “namaz vakitlerini bildirmek için ezan okuyan din görevlisi, ezancı” demektir.

MÜEZZİN NEDİR?

Sözlükte “çağrıda bulunan, ezan okuyan, kāmet getiren kimse” mânasındaki müezzin kelimesi Kur’ân-ı Kerîm’de “münâdî” anlamında iki âyette geçmektedir. (el-A‘râf 7/44; Yûsuf 12/70) Hadislerde “ezan okuyan, kāmet getiren” mânasında kullanılır, bazan bu anlamda münâdî kelimesi de yer alır. (Buhârî, “Vuḍûʾ”, 5; “Eẕân”, 7) Müezzinler için sâih (çağıran, misafir etme eden; Taberî, VIII, 439) ve mükebbir (tekbir alan) gibi unvanlara rastlanmaktadır. Münâdîlik İslâm’dan önce Araplarda mevcuttu. Mekke’de Dârünnedve’de yapılacak toplantılar münâdîler vasıtasıyla duyurulduğu gibi şehirlerde ve kabileler arasındaki kayda değer olaylarla umumi toplantılar müezzin ya da münâdî adı verilen şahıslar tarafından halka ilân edilirdi.

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem hicretten önce Mekke’de bazı duyurular için münâdîler görevlendirmiş, ama Müslümanları namaza aramak nedeniyle özel bir görevli atama etmemişti. Medine’de genellikle Bilâl-i Habeşî radıyallahu anh bir zaman namaz vakitlerinde sokaklarda “es-salâh es-salâh” (haydi namaza) diye çağrıda bulunduysa da bu dilekçe tatmin edici görünmeyen, Resûl-i Ekrem’in sallallahu aleyhi ve sellem 1 (622) ya da 2. (623) yılda ezanın lafızlarını belirlemesiyle müezzinlik müessesesi ortaya çıkmıştır. Bu tarihten daha sonra müezzin kelimesi sadece namaz vakitlerini duyuran ve kāmet getiren kimseleri ifade etmek suretiyle münâdîlikten ayrılmışsa da münâdînin nâdiren müezzin karşılığı kullanıldığı da görülmektedir.

Kaynak: DİA

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/muezzin-ne-demek.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.