“Mümin Erkeklere ve Mümin Kadınlara, Yapmadıkları Bir İşten Dolayı Haksız Yere Eziyet Edenler” Ayeti
banner121

“Mümin erkeklere ve mümin kadınlara, yapmadıkları bir işten nedeniyle hileli yere ızdırap edenler, kuşkusuz büyük bir iftirâ etmiş ve açık bir günah yüklenmiş olurlar” ayetini nasıl anlamalıyız?

Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor:

“Mümin erkeklere ve mümin kadınlara, yapmadıkları bir işten nedeniyle hileli yere eziyet edenler, kuşkusuz büyük bir iftirâ etmiş  ve açık bir günah yüklenmiş olurlar.” (Ahzâb sûresi, 58)

İYİ KİMSELERE EZİYET ETMEYİ YASAKLAYAN AYET

Nevevî’nin iyi kimselere ızdırap etmekten sakındırmaya kanıt olarak mü’min erkek ve kadınlara işlemedikleri şeyler dolayısıyla sözle ve davranışla  eziyet edilmesini yasaklayan âyetin getirilmesi, her şeyden önce iyi ve sâlih kimselerin, mü’min olduğunu göstermektedir. bununla beraber âyetin nâzil olduğu toplumda, savunmasız kimseler denince, erkek ve bayan mü’minlerin anı geldiği anlaşılmaktadır. Izdırap ve acımasızlık, lüzum propaganda yoluyla sözlü veya ilk elden müdâhale yoluyla fiilî olsun her ikisi de Allah katında bu eziyeti yapanlar için büyük bir yükümlülük vesilesi olacaktır.

Biri âyette de “Allah ve Resûlü’nü incitenlere Allah, dünyada ve âhirette lânet etmiş ve onlar için horlayıcı bir azâb hazırlamıştır” buyurulmaktadır. (Ahzâb sûresi, 57)

Tevhide ters düşen birtakım yakıştırmaları Allah hakkında ileri sürmek, peygamberlikle bağdaşması olası olmayan bazı sözleri Peygamber hakkında bildirmek sûretiyle Allah ve Resûlü’nü incitenlerin, Kur’ân-ı Kerîm’in nüzûlü sırasında yaşamış gayrimüslimler olduğu bellidir. Allah onların âkıbetlerini de açıkca “lânet ve horlayıcı bir azâb” olarak bildirmiştir.

Günümüzde çoğu ülkede görüldüğü gibi savunmasız durumda bulunan Müslümanlara, hiç alâkaları olmayan suçlar isnad ederek iftirada bulunanların açık bir vebâl altına girmiş oldukları bildirilmektedir. Dolayısıyla böylesi bir eziyet ve işkencenin, mü’minler aralarında birbirlerine karşısında kullanılmaması başta istenmiş olmaktadır.

Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/mumin-erkeklere-ve-mumin-kadinlara-yapmadiklari-bir-isten-dolayi-haksiz-yere-eziyet-edenler-ayeti.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.