Nebe' Suresi 27. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri
banner121

Nebe' Suresi 27. ayeti ne anlatıyor? Nebe' Suresi 27. ayetinin meali, Arapçası, anlamı ve tefsiri...

Nebe' Suresi 27. Ayetinin Arapçası:

اِنَّهُمْ كَانُوا لَا يَرْجُونَ حِسَابًاۙ

Nebe' Suresi 27. Ayetinin Meali (Anlamı):

Çünkü onlar hesâba çekilmeyi ummuyorlardı.

Nebe' Suresi 27. Ayetinin Tefsiri:

Allah’a iman ve itaattan uzaklaşıp küfür, ayaklanma ve günahlarla azgınlaşanların varacağı yer cehennemdir. Cehennem 31. âyette مِرْصَادًا (mirsād) olarak tavsif edilir. Mirsād, gözcülük yapma yeri demektir. Cehennem bekçileri, oraya gelecek suçluları gözetlemektedirler. Bu kelimenin “gözetleyici” mânası da vardır. Buna kadar cehennemin şahsen kendisi azgınları gözetlemektedir. Böylece o, âdeta akıllı bir canlı olarak tasvir edilir. Nitekim Mülk sûresi 8. âyette, cehennemin içine atılacak suçlulara aleyhinde kızgınlıktan kükreyip durduğu, öfkesinden çatlayacak ülkü geldiği tasvîrî bir ifadeyle canlandırılmaktadır.

Azgınlar orada ebedî kalacaklardır. Bu mâna burada اَلْحُقُبُ (hukub) kelimesinin çoğulu olan الأحقاب (ahkâb) ile anlatılır. Bu kelimenin, devamlılık ve birbiri ardını izleme mânalarını taşıyan asır, birbirini takip eden birçok seneleri içine alam görev ve belirsiz bir vakit gibi anlamları vardır. Seksen sene, yetmiş bin sen, herkes bin sene çağrıda bulunmak olan âhiret günleriyle seksen sene diyenler de olmuştur. Oysa “program metni ve birbiri ardını takip etme” mânalarının olması, ebediliği ifade etmektedir. Bu sebeple müddetinin ne dek olduğu, cehennemin ebedî olduğu gerçeğine etki edecek bir öneme sahip değildir.

Kâfirler orada kaynar su ve irinden başka bir şey tatmayacaklardır. اَلْغَسَّاقُ (ğassâk), cehennemde yananların yaralarından akan irin demektir. Bunun son derece soğuk ve derin dondurucu su mânası da vardır. Hâsılı onlara işe yarar, insan fıtratına yerinde ne bir yiyecek ne de bir meşrubat verilecek; erzak olarak verilen şeyler bile onların azabını artıracaktır. Çünkü âhirete inanmama ve Allah’ın âyetlerini yalanlamaya en uygun canice budur. Bu cezalar yetmiyormuş gibi üstelik: “Şimdi tadın azâbı! artık size, azâbınıza cefa katmaktan diğer bir şey yapacak değiliz” (Nebe’ 78/30) denecektir ancak, belki bu ilâhî korkutma onlara cehennem azabından daha ağır gelecektir.

İnsanları yaptıkları kötülüklerden vazgeçirmek, küfür ve şirk bataklığından kurtarıp görmedikleri âhirete iman etmeye sevk olabilmek için dehşet faktörü, özendirme ve mükafaat unsurundan daha etkilidir. Bu sebeple burada da cehennem ehlinin göreceği azab ilk olarak anlatıldı. Acilen de özendirme unsuru olan değişik nimet sofralarının kapıları aralanmaktadır:

Nebe' Suresi tefsiri için tıklayınız...

Kaynak: Ömer Çelik Tefsiri

Nebe' Suresi 27. ayetinin meal karşılaştırması ve diğer ayetler için tıklayınız...

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/nebe-suresi-27-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.