banner121

Hadisi şerifi nasıl anlamalıyız? Hadisten çıkarmamız gereken dersler nelerdir?

İbni Mes`ûd radıyallahu anh şöyle dedi:

Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem’in yanına, bütün gece sabaha değin uyuyan bir adamdan söz edilince Peygamber aleyhisselâm şöyle buyurdu:

“Öyleyse o adamın kulaklarına -veya kulağına- iblis işemiştir.” (Buhârî, Teheccüd 13, Bed’ü’l-halk müziği 11; Müslim, Müsâfirîn 205. Hem bk. Nesâî, Kıyâmü’l-leyl 5)

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine tarafından Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Biriniz uyuduğu süre iblis onun ense köküne üç düğüm atar. Her bir düğümü attığı yere, “Gecen uzun olsun, yat, uyu!” diye eliyle vurur. Ola Ki o kimse uyanarak Allah’ı anarsa, düğümlerden biri çözülür. Abdest alırsa, bir düğüm daha çözülür. bir de namaz kılarsa, şeytanın attığı tüm düğümler çözülür ve böylece neşe saçan ve huzurlu bir şekilde sabahlar. Allah’ı anmaz, abdest alıp namaz kılmazsa atıl ve durağan bir halde sabahlar.” (Buhârî, Teheccüd 12, Bed’ü’l-insanlar 11; Müslim, Müsâfirîn 207. Keza bk. Ebû Dâvûd, Tatavvu 18; İbni Mâce, İkâmet 174)

Hadisi Nasıl Anlamalıyız?

Bu iki hadiste, geceleyin Allah’ı zikretmek ve O’na ibadet etmek üzere kalkmayan, sabaha dek uyuyan kimseye şeytanın neler yapabileceği anlatılmaktadır.

Gece namazına ya da sabahtan namazına kalkmadan aralıksız surette uyuyan kimse hakkında Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem kinâyeli bir ifadeyle “Öyleyse o adamın kulaklarına -ya da kulağına- şeytan işemiştir” emir vermek suretiyle, şeytanın o kimseyi hükmü altına aldığını, tuzağına düşürdüğünü, onun da bu halinden âdeta hoşnut olduğunu ve şeytanın tuzağından kurtulmaya niyeti bulunmadığını, şeytanın da kendisine bu dek boyun eğen ve bir dediğini iki etmeyen bu şahsı adamakıllı hafife alıp kendisiyle alay ettiğini açıklamak istemiştir. Kuşkusuz anlamsız ve mânasız işlerle uğraşan, yararsız sözlerle oyalanan kimselerin kulağı, ilâhî sözleri ve ezan sesini duyamayacak kadar kirlenir. Ona meleğin sesinden fazla şeytanın sesi ve telkini güzel kazanç. Bunun sonucu olarak vaktinde uyanıp kalkamaz ve ibadetini en kıymetli zamanda yapamaz.

Şeytanın kulağa işemesi meselesinin mecâzî bir anlatım yok hakiki olduğunu düşünen âlimler de bulunmaktadır.

Uyuyan kimsenin ense köküne şeytanın üç düğüm atarak ona uyumayı tavsiye etmesi de, bir önceki hadiste olduğu gibi, büyük ihtimalle mecâzî ve temsîlî bir anlatımdır. Bu ifadeyle şeytanın insanoğlunu gece ibadet etmekten ve Allah’ı anmaktan engellemek istediği, “Hele yat, uyu; daha uykunu alamadın; vakti gelince kalkarsın” gibi telkinlerle oyaladığı, uykuyu câzip ülkü getirdiği, azim ve iradesini felce uğrattığı ve bu nedenle o kimsenin kalkıp ibadet etmesine fırsat vermediği anlatılmaktadır.

Peygamber Efendimiz’in şeytanın telkinine kanmayan kimsenin halini anlatırken belirttiği üzere, geceleyin uyanıp Allah’ı kutlamak, dua ve zikretmek, abdest alıp Kur’lahza okumak, namaz kılmak insanın üzerine çöken gafletten, tembellikten ve uyuşukluktan kurtulmasına imkân hazırlar. Geceleyin Allah’ı anan, sabah namazını zamanında kılan bir müslüman, Cenâb-ı Hakk’ın gönlüne vereceği refah ve sükûn sebebiyle rahatlar; keder ve sıkıntıların yüreğine oturmasına fırsat vermez; gözü ve gönlü pırıl pırıl aydınlanmış olarak yeni bir günü kucaklar. Böylece şeytanın tesirinde kalmamanın tadını çıkarır.

Şeytanın bu oyununa düşmemenin yegâne yolu, geceleyin kalkıp ibadet etmek arzusuyla yatmaktır. Teheccüt namazı kılmak niyetiyle yatan, fakat uykuya yenik düşerek kalkamayan kimse, iyi niyeti sebebiyle şeytanın oyuncağı durumuna düşmez. Hatta tam aksine, onun uykusu Cenâb-ı Hakk’ın bir ikramı sayıldığı gibi amel defterine de teheccüt sevabı yazılır. O gün kalkamasa bile, ertesi gün Allah’ın lutfuyla uyanıp kalkar.

Zamanında kalkıp namazını kılan, seher vaktinin feyzinden istifade eden kimsenin korktuğundan kurtulup umduğuna kavuşacağını ve nice ilâhî lutuflara sahip olacağını şâir ne hoş anlatmıştır:

Âlemin neş’eli sabâhında

Göz açandan gider tüm nefret

Her seher feyz-i Adalet olur taksîm

Rızka mânidir ol zaman uyku

Hadisten Çıkarmamız Gereken Dersler Nelerdir? Uykudan uyandıktan sonra Allah’a dua etmeli, O’nun hoş adını anıp zikretmeli, abdest alıp namaz kılmalıdır. Allah’ı hatırasına yapmak, abdest olmak, namaz kılmak insanın şeytana karşısında sabır gücünü artırır. Gece ibadet edenler yeni güne gönül huzuruyla, neşe ve sevinçle başlar. Bu güzellik onun sîmasında tüm gün devam eder. Şeytan bir insana bu kadar yaklaşabilirse, sonunda onu tamamen tesiri altına alarak Allah’a karşısında görevlerini de dikkatsizlik ettirebilir.

Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları

Gece Namazını Eşi İle Kılmanın Sevabı

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/o-adamin-kulaklarina-seytan-isemistir-hadisi.html
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.