“Peygamberimiz Yanık Bir Karınca Yuvası Gördü…”
banner121

Siyer çalışmaları ve “Hz. Muhammed (s.a.v) ve İslamiyet” eseri ile aşina Tarihçi-Yazan Mustafa Asım Köksal kimdir? Asım Köksal’ın hayatı ve eserleri...

Mustafa Âsım Köksal, 1913 yılında Kayseri Develi’de doğdu. Babası Hâfız Mehmed Edip Efendi, annesi Döne Hanım’dır. Büyük dedelerine nisbetle Pîr Velî oğulları diye aşina bir aileye mensuptur. İlk öğrenimini Develi Merkez Numune Mektebi’nde tamamladı.

Kayseri Lisesi ve Erzurum Askerî Lisesi’nin antre imtihanlarında başarılı olduysa da farklı alanlara yönlendirilmiş imkânsızlıklar sebebiyle bu okullara devam edemedi. Bunun üstüne Develi Müftüsü İzzet Efendi’nin “mukaddimât-ı ulûm” derslerini peşine düşüp takip etti. 1928’den Haziran 1930’a kadar Develi Ticaret ve Sanayi Odası’nda başkâtip olarak çalıştı.

Dinî ilimler sahasında yüksek tahsil yerine getirmek için Darı’a gitmek istediyse de muvaffak olamadı. 1933’te Ankara’ya gitti. Benzer yıl Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açtığı kâtiplik imtihanını kazandı. Emekli olduğu 1964 yılına dek Diyanet İşleri Başkanlığı’nda Belge Kitâbeti memurluğu, Atama memurluğu, Sicil şefliği, Yazı İşleri müdürlüğü, Yayınlama müdürlüğü, Hayrat Hademesi İşleri müdürlüğü, Zat İşleri müdür vekilliği, Müşâvere ve Dinî Eserleri İnceleme Kurulu üye başmuavinliği görevlerinde bulundu.

Hamzavî Melâmî kutbu Seyyid Abdülkādir-i Belhî’nin mensuplarından Fazlullah Rahîmî Efendi’den ders ve feyiz bölge son dönem Kādirî şeyhlerinden İskilipli İbrahim Ethem Gerçekoğlu’nun talebesi oldu. Uzun yıllar bu hocasının derslerine devam etti ve kendisinden icâzet aldı.

ASIM KÖKSAL’IN KABRİ NEREDE?

Mustafa Âsım Köksal, 28 Kasım 1998’de Ankara’da ölüm etti ve Bağlum Kabristanı’na defnedildi.

ASIM KÖKSAL’IN İLMİ ÇALIŞMALARI

Safahât’tan etkilenerek 1927’den itibaren dinî manzumeler yazmaya başlayan M. Âsım Köksal daha sonra ilmî çalışmalara yönelmiştir. Çalışmalarının büyük bölümünü Hz. Peygamber dönemine ayırmış, anlatımda kısaltma yoluna gitmeyi yerinde görmemiş, kaynaklarda kısa geçilmiş konuları ayrıntılı biçimde incelemeyi tercih etmiştir. Bu anlayışına uygun olarak yaptığı incelemeler sonucunda birincil müslümanların Dârülerkam’a giriş tarihi, Hz. Ömer’in ve Amr b. Abese’nin Müslüman oluş sırası gibi bazı konular hakkında birçok kaynakta aktarılan bilgilerin doğru olmadığını ortaya koymuştur.

ASIM KÖKSAL’IN ESERLERİ

1. İslâm Tarihi-Hz. Muhammed (a.s.) ve İslâmiyet. En kayda değer ve en hacimli eseridir. 1964 yılından itibaren üstünde çalışmaya başladığı eseri bir cildi Mekke, bir cildi Medine devri elde etmek üzere iki cilt halinde yazıp ardından bunu genişletmeyi tasarlamış, ama Mekke devrini yayımladıktan (Ankara 1966) sonradan bu düşüncesinden vazgeçerek Medine dönemini Hz. Peygamber’in Medine’de kaldığı her bir sene için bir deri elde etmek üzere on bir deri halinde kaleme almıştır (İstanbul 1980, 1981). İslâm Tarihi’nin 1983’te Pakistan’da açılan milletlerarası sîretü’n-nebî yarışmasında dünya birinciliğini kazanması eserin tanınması ve yaygınlaşmasında önemli rol oynamıştır. Köksal daha sonra Mekke devrini de altı cilt halinde neşretmiştir (İstanbul 1987). Hayatının son yıllarında tüm ciltleri gözden geçirerek sekiz deri olarak her yerde kaleme almıştır. Bu eser, İslâm Tarihi Peygamberler Peygamberi Hz. Muhammed Aleyhisselâm ve İslâmiyet adıyla vefatından sonra yayımlanmıştır (İstanbul 1999). Hz. Peygamber dönemini başlıca kaynaklara dayanarak bütün ayrıntılarıyla ele bölge ve Asr-ı saâdet’te İslâm’ın yayılış ve hukuk tarihini akıcı bir üslûpla anlatan bu eser Türkçe’deki en geniş siyer kitabıdır.

2. Müsteşrik Caetani’nin Yazdığı İslâm Tarihi’ndeki İsnad ve İftiralara Reddiye (Ankara 1961, 1986; İstanbul 1987). İtalyan şarkiyatçısı Leone Caetani’nin kaleme aldığı Annali dell’Islam adlı eserin Hüseyin Cahit Yalçın kadar yapılan tercümesine (İstanbul 1924-1927) reddiyedir. 1955-1960 yılları aralarında kaleme alınan eser Caetani’nin özellikle İslâm’da hadis ve isnad müessesesi, Ebû Hüreyre ve İbn Abbas gibi bir takım sahâbîlerin şahsiyeti, Kur’an’ın menşei, Hz. Peygamber’in şahsı ve İslâmiyet’in teşekkülündeki rolü gibi konularda bahis ve iftiralarına yanıt vermektedir.

3. Peygamberler Tarihi (Ankara 1990). Hz. Âdem’den Hz. Peygamber’e dek otuz beş peygamberin yaşam ve mücadelesini anlatan bir kitaptır.

4. Hz. Hüseyin ve Kerbelâ Faciası (Ankara 1979). 5. Peygamberimiz (Ankara 1944, 1978; İstanbul 1999). Manzum bir eserdir.

Ayrıca Mustafa Âsım Köksal’ın bazı çalışmaları da vardır.

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/mustafa-asim-koksal-kimdir.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.