Rabb’imizin Rızasını Diri Tutma Bilinci
banner121

Diyanet İşleri Başkanlığı göre hazırlanan bu haftaki cuma hutbesi “Takva: Rabb’imizin Rızasını Diri Alıkoyma Bilinci” başlığıyla yayınlandı.

“Takva: Rabbimizin Rızasını Diri Alıkoyma Bilinci” başlığıyla yayınlanan bu haftaki cuma hutbesinde Peygamberimizin (s.a.s) her türlü bezginlik ve zorluktan kurtulmanın, dünya ve ahiret mutluluğuna kavuşmanın yolunu bizlere öğrettiği oysa o yolun da “takva” olduğu belirtildi.

Hutbede, takvanın Rabb’imizin rızasını diri alıkoyma bilincini aşıladığı, onun sevgisine talip olma arzusunu sağladığı vurgulandı.

Takvanın ilk derecesinin İslam’ın özü olan sözcük-i tevhid, ikinci derecesinin Allah ve Resûlü’ne itaat, zirvesinin ise kalbimizden mâsivâyı yani Allah’tan gayrısını söküp atmak olduğu bildirildi.

24.09.2021 tarihli cuma hutbesi.

TAKVA: RABBİMİZİN RIZASINI DİRİ TUTMA BİLİNCİ

Muhterem Müslümanlar!

Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir defasında ashabına, “Pek bir ayet biliyorum ki, eğer halk ona sarılsalar, hepsine yeter.” buyurdu. Ardındaki şu ayet-i kerimeyi okudu: “Kim Allah’a aleyhinde takva bilinci içerisinde olursa Allah da ona bir çıkış yolu ihsan eder.” (Dârimî, Rikâk, 16; Talâk, 65/2.)

Allah Resûlü (s.a.s), bu sözüyle her türlü sıkıntı ve zorluktan kurtulmanın, dünya ve ahiret mutluluğuna kavuşmanın yolunu bizlere öğretmiştir ancak o yol, takvadır.

Aziz Müminler!

Takva, Rabb’imizin rızasını diri alıkoyma bilincidir. Sevgisine talip olma arzusudur. Hoşnutluğunu kaybetme kaygısıdır. Sorumluluklarımızın idrakinde bir ömür geçirme gayretidir. Takvalı olmak, tıpkı dikenli bir yolda yürürken vücudumuzun zarar görmemesi için gösterdiğimiz hassasiyete aynı.  Böyle bir yolda bedenimizin zarar görmemesi için hassas davrandığımız gibi hayatımızda da günah ve haramlara bulaşmamak için çırpınışımızın adıdır takva.

Değerli Müslümanlar!

Takvanın ilk derecesi, İslam’ın özü olan kelime-i tevhiddir. Yani لَا اِلَهَ اِلَّا اللّٰهُ مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللّٰهِ “Allah’tan başka ilah yoktur, Hz. Muhammed, Allah’ın Resûlüdür.” demektir. Takva sahibi her mümin, bu sözü yürek ile tasdik dil ile ikrar eder. Kendisini yoktan var eden Rabbine, dinini öğreten Peygamberine gönülden iman eder. Allah ve Resûlü’nü herkesten ve her şeyden daha fazla sever.

Takvanın ikinci derecesi Allah ve Resûlü’ne itaattir. Kur’an-ı Kerim’de buyrulduğu üzere, Allah katında en değerli olan, O’na itaatsizlikten en çok sakınandır. (Hucurât, 49/13) İtaat, takva elbisesine bürünmekle olur. Takvayı kuşanan mümin, İslam’ın bütün gereklerini yerine getirme azmindedir; namazını huşû içinde ve doğruca kılar, kendisine verilen rızıktan Allah yolunda harcar. Adaleti ayakta tutar, verdiği söze riayet eder. Kul ve ulus hakkını gözetir. Anne babasına, akraba ve komşusuna, tanıdığına ve tanımadığına iyi davranır. Kazancının helal ve pak olmasına uyarı eder. Elini, dilini, gözünü ve gönlünü daima Allah’ın razı olacağı işlerde kullanır.

Takvanın zirvesi ise kalbimizden mâsivâyı yani Allah’tan gayrısını söküp atmaktır. Resûl-i Ekrem (s.a.s) eliyle göğsünü muhabere ederek üç defa, “İşte takva buradadır.” (Müslim, Birr, 32.) buyurmuştur. Takva ehli mümin, kalbini kirleten fena duygulardan, fena huylardan, vahşi davranışlardan sakınır. Kalbi karartan büyük günahları işlemeyi, ufak günahlarda ısrar etmeyi ateşten bir kor parçası gibi görür.

Kıymetli Müminler!

Peygamberimiz (s.a.s) bir hadisinde şöyle buyurmaktadır: “İnsanlar nazarında kişiyi yücelten malı ise de Allah katında onu yücelten takvasıdır.” Tirmizî, Tefsîru’l-Kur’ân, 49. Öyleyse geliniz, Allah katındaki değerimizi artıracak, dünya ve ahirette yüzümüzü ağartacak olan takva elbisesine bürünelim. Rabbimize asi olmaktan, azabını gerektirecek işler yapmaktan, hesap günü huzuruna yüzü kara çıkmaktan sakınalım. Unutmayalım ama Cenâb-ı Yargı, takva ehlini dostu olarak görüyor. Muttakilere, korku ve hüzünle karşılaşmayacaklarını müjdeliyor. (Yûnus, 10/62-63.)

Hazırlayan: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

TAKVA NEDİR?

TAKVA SAHİPLERİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/rabbimizin-rizasini-diri-tutma-bilinci.html
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.