Rahman'ın Has Kulları Kimlerdir?
banner121

Mehmet Akif Ersoy kimdir? İstiklal Marşı’nın yazarı, milletvekili, şair, düşünür; Mehmet Akif Ersoy’un kısaca hayatı.

Türk milletinin özgür mücadelesinin simgesi, İstiklal Marşı’nın yazarı, milletvekili, şair ve düşünür Mehmet Akif Ersoy’un hayatı...

MEHMET AKİF ERSOY’UN KISACA YAŞAMSAL

Mehmet Akif Ersoy, 20 Aralık 1873’te İstanbul Fatih’te dünyaya geldi. Şiirlerinde ulusal ve manevi duyguları işleyen Ersoy’un annesi Buhara’dan Anadolu’ya göçen bir ailenin kızı olan Emine Şerif Bayan, babası Fatih Camiî medrese hocalarından Kosova doğumlu Mehmet Tahir Efendi’dir. Babasının ebced hesabıyla doğum tarihine karşılık gelen “Ragif” adını verdiği Ersoy, arkadaşlarının ve annesinin daha kolay telaffuz edildiği için söylediği “Akif” adını benimsedi.

Mehmet Akif Ersoy’un Eğitimi

Ersoy, ilk öğrenimine Fatih’te Dikte Buhari Mahalle Mektebi’nde başladı. 1882’de Fatih Merkez Rüştiyesi’nde orta öğrenimine devam etti. Babasından Arapça dersi aldı. aynı zamanda Fatih Camiî’nde Farsça derslerini de peşine düşüp takip etti. Rüştiyedeki eğitimi her tarafında Türkçe, Arapça, Farsça ve Fransızca dillerinde aralıksız birinci oldu.

Mehmet Akif Ersoy’un Okuduğu İlk Kitap

Ersoy, rüştiye yıllarında şiire merak duymaya başladı ve şiir kitaplarına yöneldi. Ersoy’un okuduğu ilk manzum eser Fuzuli’nin “Leyla ve Mecnun” eserioldu. Ersoy, rüştiyeyi bitirdikten sonradan 1885’te dönemin gözde okullarından Mülkiye İdadisi’ne kaydoldu. Babasını 1888’de kaybeden Ersoy’un ailesi, ertesi yıl büyük Fatih yangınında evlerinin yanmasıyla yoksulluğa düştü.

Mehmet Akif Ersoy’un Mesleği

Milli Şair, başta iş sahibi edinmek ve yatılı okulda okumak istediği için Mülkiye İdadisi’ni bıraktı. Yeni açılan baytar yüksekokulunda “Ziraat ve Baytar Mektebi”ne başladı. 1893’te mektebin baytarlık bölümünü birincilikle bitirdi.

Mehmet Akif Ersoy’un Yaptığı Sporlar

Ersoy, mektep yıllarında spora da alaka gösterdi. Ilk Olarak güreş ve yüzücülük olmak üzere uzun yürüyüş, koşma ve gülle atma yarışlarına katıldı.

Mehmet Akif Ersoy’un İlk Eseri

Mehmet Akif Ersoy’un şiire olan ilgisi, okulun son iki yılında artan bir şekilde artarken, çeşitli gazete ve dergilerde şiirleri yayımlandı. Aşina ilk eseri “Hazine-i Fünun” mecmuasında 1893’te yayımlanan bir gazel oldu. Ersoy, “Tophane-i Amire” veznedarı Mehmet Belirli Bey’in kızı İsmet Hanım’la 1898’de evlendi. Bu evlilikten 3 kız, 3 erkek çocuğu oldu. Ersoy, şiir yazarak ve öğretmenlik yaparak edebiyat alanındaki çalışmalarına devam etti. Neşriyat dünyasına girişi, daha fazla 1908’de “İkinci Meşrutiyet”in ilanıyla başladı. Arkadaşları Eşref Edip ve Ebül’ula Mardin göre çıkarılan ve birincil sayısı 27 Ağustos 1908’de yayımlanan “Sırat-ı Müstakim” dergisinin başyazarı oldu.

MEHMET AKİF ERSOY ESERLERİ

Ersoy, şiirlerini 7 kitaptan oluşan “Safahat” adlı eserinde topladı. 1911’de yazdığı ilk bölümde Osmanlı toplumunun meşrutiyet dönemini, 1912’de yazdığı “Süleymaniye Kürsüsünde” adlı ikinci kitapta Osmanlı aydınlarını anlattı. “Halkın Sesleri” adlı üçüncü bölümü 1913’te, “Fatih Kürsüsünde”yi ise 1914’te yazdı. Yazar ve şair Ersoy, 1917 tarihli “Hatıralar” ile I. Dünya Savaşı hakkında görüşlerinin yer aldığı 1924 tarihli “Asım”ın arkasında 7. birim olan “Gölgeler”i 1933’te tamamladı. Yoğun ısrarlar sonucu Kur’lahza-ı Kerim’i Türkçeye çeviri etmeyi kabul eden Ersoy, 6-7 sene üzerinde çalışmasına rağmen sonuçtan memnun kalmayarak imzaladığı anlaşmayı feshetti.

İstiklal Marşı Safahat’a Niçin Konulmadı?

Mehmet Akif Ersoy, “İstiklal Marşı”nı Türk milletine armağan ettiği için Safahat eserine koymadı.

Ersoy, Burdur Mebusu olarak Birinci Büyük Halk Meclisi’ne seçildi. 1921’de Ankara Taceddin Dergahı’na yerleşti.

İSTİKLAL MARŞI NE ZAMAN YAZILDI?

İstiklal Marşı yarışmasına 500 lira ödül verileceği için katılmayan şair, Ulusal Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey’in ricası ve arkadaşı Hasan Basri Bey’in teşvikiyle ikna olarak yazmaya başladı. Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı, 17 Şubat günü Sırat-ı Müstakim ve Egemenlik-i Milliye’de yayımlandı. Hamdullah Suphi Bey tarafından Meclis’te okunup ayakta dinlenen İstiklal Marşı, 12 Mart 1921’de “Ulusal Marş” olarak kabul edildi. Ersoy, ödül olarak verilen 500 lirayı hayır kurumuna bağışladı. Kurtuluş Savaşı ve başarı sonrası uzunca bir vakit Mısır’da yaşayan ve orada Türkçe dersleri veren sanatçı şair, 17 Haziran 1936’da tedavi için İstanbul’a döndü.

Mehmet Akif Ersoy Ne Süre Vefat Etti?

Mısır’dan hasta ve bezginlik olarak dönen Ersoy, hayatını kaybettiği 27 Aralık 1936’ya dek Abbas Halim Paşa’ya ait Beyoğlu’ndaki Mısır Apartmanı’nın dördüncü katındaki dairede kaldı.

Mehmet Akif Ersoy’un Kabri Nerede?

İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’un her yıl binlerce birey göre ziyaret edilen kabri Edirnekapı Şehitliği’nde bulunuyor.

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/mehmet-akif-ersoy-kimdir.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.