Ramazan Ayında Yapılacak Salih Ameller
banner121

İmam Rabbani Hazretleri’nin Ramazan ayında yapılmasını nasihat ettiği salih ameller.

Yüce Rabbimiz iblis ve nefsimize karşısında olan cihadımızı kazanmamız için bizlere özel ikramlarda bulunmuştur. Bu ikramların başında da 11 aylık yoldan gelen ve manevi hayatımızı ihya eden kutsal Ramazan ayı kazanç. Zira Ramazan bizim kurtuluşumuz için elzem olan takvayı bize kazandırır: “Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. Umulur fakat takvaya erersiniz.” (Bakara, 183) ayet-i kerimesi orucun meyvesinin takva olacağını bildirir, zira takvaya eremeyenler hidayete eremez. Zira Rabbimiz Kuran-ı Kerim’i yalnızca takva sahipleri için bir hidayet kaynağı kılmış ve bu hakikati şöyle bildirmiştir: “Bu, kendisinde kararsızlık olmayan kitaptır. O, müttakiler için bir yol göstericidir.” (Bakara, 3)

Takvaya ulaşmanın en kısa yolu ise bu kutsal ayı kendimizden razı kılmaktır,  İmam Rabbani bu konuda şöyle der: “Ramazan ayı tüm hayır ve bereketleri kendinde toplamıştır. Sene içerisinde mümine ulaşan her hayır, kadri ulu Ramazan ayının bolluk deryasından bir damladır. Bu ayda hayır ve salih amellere muvaffak olan kimse sene her tarafında bu muvaffakiyeti devam ettirebilir. Bu ay kalp dağınıklığıyla geçerse tüm yıl baştan başa yürek dağınıklığı sürer.  Ramazan ayının hakkını veren ve onu razı eden kimseye ne mutlu! Ramazan ayını küstüren ve kızdıran kimseye de yazıklar olsun. O kimse, koskocaman bereketlerden ve hayırlardan mahrum kalmıştır.” (Mektubat, c.I, 4.mektup)

İmam Rabbani’nin bu sözlerinden anlaşıldığına kadar Ramazan orucu benzeri askerin barış zamanında yaptığı eğitim ve tatbikat gibidir. Tatbikat her ne değin reel savaş ortamına benzese de şartlar nispeten hafifletilmiştir. Mesela kullanılan mühimmat reel değildir, esas gaye erleri hakiki savaş şartlarına hazırlamaktır. Aynı şekilde Ramazan ayında da mümin için koşullar hafifleştirilmiştir. İnsanın en büyük düşmanı olan şeytan bu ayda zincire vurulmuş, lezzetli de aç ve susamış bırakılarak son derece zayıflatılmıştır. Artık hüküm kalbimizin, ruhumuzun eline geçmiştir; eğer bu ortamda ruhumuz takva silahı ile nefsimizi iyice daha aşağı edemez ise şeytanın ve nefsin hür olduğu yılın öteki aylarında bu işi nasıl başaracaktır fakat!

İMAM RABBANİ’NİN RAMAZAN’DA YAPILMASINI TAVSİYE ETTİĞİ SALİH AMELLER

Rabbimiz lezzetli ile cihatta başarılı olmamız için bizden orucumuzu karşılığını yalnızca kendisinden bekleyerek tutmamızı ister. Bu ayda Kuran-ı Kerim ile olan dostluğumuzu artırmamızı, Kelamının lafızlarını dilimizle manalarını da kalbimizle okumamızı ister. Beş zaman namazımıza ilaveten teravihi, teheccüdü ve olası olan öteki nafile namazları ikame etmemizi diler. İmam Rabbani hazretleri bu ayda yapılması gereken salih amelleri şöyle sıralar:

Bu ayda Kur’ân-ı Kerîm’i hatmetmenin sünnet olu­şu, aslî ve zilli bütün kemâlâta erişmeye vesile olması sebebiyledir. Bu iki kemâlâtı kendisinde toplayan kimsenin, Ramazan ayının bereket ve hayırlarından mahrum kalmaması umulur. Ramazan ayında oruçlu bir kimseye iftar veren kişinin günahları affolunur ve cehennemden azad edilir. İftar veren bu kişiye, iftar verdiği oruçlunun sevabından bir şey eksilmeksizin onun sevabı­na eşit bir sevap bahşedilir. Bu ayda hizmetçisine kolaylık göste­ren kimsenin Allah günahlarını bağışlar ve onu cehennemden azad eder. Nitekim Rasûlullah Efendimiz (s.a.v) bu ayda tüm esirleri salar ve yardım talebinde bulunan herkese isteğini verirdi. İftarı erken, sahuru geç gerçekleştirmek sünnettir. Rasûlullah Efen­dimiz bu konunun üzerinde fazla durmuştur. Bu da muhtemelen kulluk makamına uygun olan gereksinim halini ifşa etmek içindir. Oruçtan ana olan verayı/takvayı elde etmektir. “Akıllı kimse dinin çizdiği sınırları gözetmeli, bundan kıl kadar da olsa katiyen sapmamalıdır. Şeklen namaz kılan oruç tutan çok kimse vardır; fakat şeriatın koyduğu sınırları gözeten, haram ve belirsiz şeylerden sakınan takva sahibi kimseler böylece azdır. Gerçek dindarlığın ölçüsü işte bu takva ve sakınma halidir.” (Mektubat) Ramazan ayında Kadir gecesini aramak fazla önemlidir, İmam bu hususta şöyle der: “Bu ayda yer alan Kadir gecesi bu ayın hülasası ve özüdür. Kadir gecesi çekirdek uygun olup bu ay da o çekirdeğin zahiri kabuğu mesabesindedir.” (Mektubat) İmam’a tarafından Ramazan’da dini hayatımızı güçlendirmek için cemaatle namaza ve teheccüde devam çok önemlidir. “Her gün beş zaman namazı tadil-i erkâna riayet etmek suretiyle cemiyet ve cemaat hâlinde eda etmek icap eder. Teheccüd namazını dikkatsizlik etmemeli ve seher süre­lerinde istiğfar fırsatını gereksiz yere kaçırmamalıdır.” (Mektubat) Aynı şekilde Şeriatın emrine uyarak Ramazan Bayramı günü oruç tutmamak, şeriatın emretmediği orucu daima tutmaktan daha faziletlidir. Allah’ın emri doğrultusunda bir ip parçası bağışlamak, kendi nefsi hesabına altından bir dağ infak etmekten daha faziletlidir.

RAMAZAN’DA YAPILMAMASI GEREKENLER

Ramazan ayını hoşuna gitmek için yapılması gereken iyiliklerin bir kısmı yukarıda sayılmıştır; diğer taraftan yapılmaması gerekenler vardır fakat onların da ilk kez gelenleri şunlardır:

Gözü Allah’ı hatırlatmaktan alıkoyacak, şer’an bakılması yasak ya da mezmum olan şeylerden men etmektir. Özellikle cep telefonlarının gereksiz kullanımı günümüzde büyük bir fitne olmuştur. Salik dilini de rivayet, yalan ve kötü sözlerden korumalı, bunun aksine zikir,  tesbihat ve Kuran kıraati ile meşgul olmalıdır. öyle oysa kendine sataşanlara bile yanıt vermeyip “ben oruçluyum” demelidir. Salik kulağını da yalan dolan ve gıybet dinlemekten alıkoymalıdır, buna faydasız kitapları okumak, zararlı müzikleri kulak vermek de ek edilebilir, zira bugün dinlenilen müziklerin bir kısmı fuhşiyat, red ve ahlaksızlığı özendirmektedir.

Salik Ramazan ayında iftar ettiği gıdaların temiz ve tayyip olmasına uyarı etmeli, hem bu yemekleri de eksik yemelidir. İmam Gazali bu hususta çoğumuzun içine düştüğü bir hatayı da açıklar ama bu hata Ramazan haricen olağan olarak bir günde yiyeceğimiz yemeklerin daha çoğunu iftar ve sahurda yemektir. Keza salik iftar ve sahurda leziz yemek yemek derdinde olmamalı, olabildiğince az yemeli, gündüz de uykuyu abartmamalıdır oysa orucunu hissetsin.

İMAM GAZALİ’NİN ORUÇ TUTANLARA UYARISI

İmam Gazali oruç tuttuğu halde haramlardan kaçınmayanlara, yeme içme dışındaki öteki arzularını haram helal demeden hoşnutluk edenlere şu uyarıyı yapar: “O hâlde gündüzleyin diğer şehvetlere düşmekle beraber bir öğünün yemeğini geciktirip iki öğünlük yemeğini pat diye akşam vakti yemekle ne avantaj temin edilebilir? Bu gibi oruçlarda bir avantaj olsaydı, Peygamberimiz’in: ‘Nice oruç tutanlar var ancak istek ve susuzluktan başka bir şey elde edemezler’ buyurduğunun bir manası kalmazdı.” (İhya, Oruç babı)

Allah Teâla hepimize mübarek Ramazan ayını memnun etmeyi nasip etsin. Ne mutlu reel manada oruç tutup takvaya ulaşanlara!

Kaynak: Süleyman Derin, Altınoluk Dergisi, Sayı: 434

İslam ve İhsan

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/ramazan-ayinda-yapilacak-salih-ameller.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.