banner121

Hadisi şerifi nasıl anlamalı ve amel etmeliyiz? Hadisten çıkarmamız gereken dersler nelerdir?

Ebû Hüreyre  radıyallahu anh, namazını, namazın gerektirdiği edeplere riâyet etmeyerek kılan kimse hakkındaki hadisinde belirttiğine tarafından, o birey mescide gelip namaz kıldı, sonradan Nebî sallallahu aleyhi ve sellem’in yanında geldi ve ona selâm verdi; Resûl-i Ekrem onun selâmına mukâbelede bulundu ve:

“Dön ve namaz kıl, çünkü sen namaz kılmadın” buyurdu. Adam dönüp her tarafta namaz kıldı, sonra Nebî sallallahu aleyhi ve sellem’in huzuruna gelip her tarafta selâm verdi. Neticede bu şart üç defa tekrarlandı. (Buhârî, Ezân 95, 122; Eymân 15; İsti’zân 18; Müslim, Salât 45. Hem bk. Tirmizî, Salât 110;  İsti’zân 4; Nesâî, İstiftâh 7; Tatbîk 15; Sehv 67; İbni Mâce, İkâmet 72)

Ebû Hüreyre  radıyallahu anh’den rivayet edildiğine kadar, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

Sizden biriniz din kardeşine rastladığında ona selâm versin. Eğer ikisinin arasına ağaç, duvar ve taş girer de her tarafta karşılaşırlarsa, baştan selâm versin.” (Ebû Dâvûd, Edeb 135)

Hadisi Nasıl Anlamalıyız?

İlk hadis, gösterilen tüm kaynaklarda daha uzun olarak zikredilmiştir. İmam Nevevî, hadisi, konuyla ilgili kısmıyla buraya almıştır. Bu sebeple, biz de hadisin namazı iâde etmekle ilgili kısmı üzerinde durmayacağız. Mescide giren o zâtın Hallâd İbni Râfi’ olduğu bazı hadis şârihlerince açıklanmıştır. Görüldüğü gibi, namazını üç defa iâde ederek Peygamber Efendimiz’e mescidin içinde dönüp gelen sahâbî her gelişinde selâm vermiş, Resûl-i Ekrem de onun selâmını almıştır. Bu örnekten anlıyoruz ama, mescidin içinde de olsa verilen selâmın alınması gerekmektedir. Mescide giren kimse önce tahiyyetü’l-mescid namazı kılar. Çünkü namaz Allah’ın hakkı, selâm ise kulların hakkıdır. Allah’ın hakkı kulların hakkından daha önceliklidir.

İki müslüman birbiriyle karşılaştıklarında selâmlaşırlar. Selâmlaşan kişiler herhangi bir engel nedeniyle birbirlerinden ayrılırlarsa, her yerde karşılaştıklarında birbirlerine tekrar selâm verirler. Bu, sünnete yerinde olan bir davranıştır. Bunda din kardeşine olan sevgisini kuvvetlendirme ve ahdini onarım arzusu vardır. Selâmı dağılım ve selâmlaşmanın rahmet ve bereketinden müşterek yararlanma da bunun hikmetlerinden bir diğeridir.

Hadislerden Çıkarmamız Gereken Dersler Nelerdir?
Bir camiye ya da mescide giren kimse, oradakilere selâm vermeden önce  tahiyyetü’l-mescid namazı kılar. Mescidde selâm verilir, verilen selâma da karşılıklı olma edilir. İki selâm arasına basit de olsa bir fasıla, ağaç veya duvar gibi bir engel girerse, selâmı tekrarlamak müstehaptır.

Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/sizden-biriniz-din-kardesine-rastladiginda-ona-selam-versin-hadisi.html
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.