“Size Selam Verene Daha Güzeliyle Selam Verin” Ayeti
banner121

Selam nasıl verilir, nasıl alınır? “Bir selâm ile selâmlandığınız süre siz de ondan daha güzeliyle selâm verin ya da bahşedilen selâmı aynen iâde edin.” ayetini nasıl anlamalıyız?

“Selâm” bununla beraber Allah’ın güzel isimlerinden biridir. Bu sebeple, Müslümanlar selâma ve selâmlaşmayı yaygın ayla getirmeye çok büyük tartı vermişlerdir.

Ayet-i kerimede şöyle buyrulur:

“Bir selâm ile selâmlandığınız süre siz de ondan daha güzeliyle selâm verin veya verilen selâmı aynen iâde edin.” (Nisâ suresi, 86)

SELAMLAMA NASIL VERİLİR, NASIL ALINIR?

Âyet-i kerîmede geçen “tahiyye” kelimesinin Arap dilinde diğer anlamları varsa da, İslâm’da selâm anlamına kullanılmıştır. Kur’lahza âyetleri bunu dobra dobra belirtir. Mü’minlerin cennette birbirlerine iyilik temennileri selâmdır. (İbrâhîm suresi, 23) Allah’a kavuştukları gün de Allah’ın onlara iltifatı selâmdır (Âhzâb suresi, 44) Bilindiği gibi selâmın en kısası “es-selâmü aleyküm” sözüdür. Kendisine böyle selâm bahşedilen kimse, bir kelime artırarak selâmı alır, “ve aleykümü’s-selâm ve rahmetu’l-lâh” derse işte bu daha güzeliyle selâm vermek diye adlandırılır. Bu tarzda selâm verme âdeti İslâm ümmetine hastır.

“Selâm” aynı zamanda Allah Teâlâ’nın hoş isimlerinden biridir. Bu sebeple, Müslümanlar selâma ve selâmlaşmayı yaygın ayla getirmeye çok büyük tartı vermişlerdir. Diğer milletlerin selâmı genelde işaretlerledir. Meselâ Hıristiyanların selâmı elini ağzına düzenlemek, Yahudilerinki birbirine parmaklarla dikkat çekici etmek veya baş eğip bel acıtmak, Mecûsîlerinki eğilmek, Cahiliye Araplarınınki de Allah ömürler versin çağrıda bulunmak şeklinde olduğu nakledilir.

Bu âyet-i kerîmeden hareketle ulemamız selâm vermenin sünnet, almanın farz-ı kifâye olduğu hükmüne varmışlardır. Lakin bunun yeri konusunda bir takım sınırlar çizmişler, meselâ oyun oynayana, şarkı söyleyene, abdest bozmakta olana, hamamda veya diğer bir yerde çıplak bulunana selâm verilmeyeceğini; hutbe, sesli olarak Kur’an okuma, hadis rivayeti, ilim okutma, ezan ve ikâmet esnasında da selâm alınmayacağını açıklama etmişlerdir.

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/size-selam-verene-daha-guzeliyle-selam-verin-ayeti.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.