Son Habeşistan Muhacirleri Ne Zaman Döndü?
banner121

Son Habeşistan muhacirleri ne vakit dönmüştür? Habeşistan’dan muhacirlerin geri dönüşü.

Hayber Fethi’nin tamamlandığı sırada Habeşistan’ın on altı şahsiyet hicret kâfilesi Hz. Câfer’in başkanlığında Medîne’ye döndü. Kâfiledekiler, Rasûlullâh’ın (s.a.v) Hayber’e gittiğini öğrenince, yollarına devam edip O’na kavuştular.

HAYBER’DE PEYGAMBERİMİZİ SEVİNDİREN İKİ ŞEY

Allâh Rasûlü (s.a.v), Hz. Câfer’e önce:

“–Yaratılış ve ahlâk itibâriyle bana ne değin benziyorsun!” buyurdular. Sonra Hz. Câfer’in alnından öperek:

“–Hayber’in fethi ile mi, Câfer’in gelişiyle mi sevineyim, bilemiyorum!” buyurdu­lar. (İbn-i Hişâm, III, 414)

Habeşistan muhâcirleriyle birlikte Yemen kabîlelerinden olan Eşʻarîler de Hayber’e gelmişlerdi. Bunlardan biri olan Ebû Mûsâ el-Eşʻarî der fakat:

“Biz Eşʻarîler Yemen’de iken, Allâh Rasûlü’nün (s.a.v) zuhûr ettiğini haber almıştık. Bunun üstüne kavmimizden 52 ya da 53 kişi ile birlikte, Rasûlullâh’ın (s.a.v) yanına hicret etmek üzere yola çıktık. Yolda hava şartları bozulduğundan, gemimiz bizi Habeş Necâşîsi’nin ülkesine bıraktı. Orada, Câfer (r.a) ve yandaki arkadaşlarıyla buluştuk. Câfer (r.a):

«–Rasûlullâh bizi buraya gönderdi ve bir müddet burada kalmayı bize emretti. Siz de bizimle birlikte kalın!» dedi.

Nihâyet oradan gemiye binerek yola çıktık. Hep birlikte Medîne’ye geldik. Hayber’i fethettiği sırada Allâh Rasûlü’ne kavuştuk. Nebiyy-i Ekrem Efendimiz bize de Hayber ganîmetinden pay verdi.” (Buhârî, Meğâzî, 38; Müslim, Fedâilü’s-Sahâbe, 169)

Kaynak: Dr. Murat Kaya, Siyer-i Nebi.

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/son-habesistan-muhacirleri-ne-zaman-dondu.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.