Teğabün Suresi 4. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri
banner121

Teğabün Suresi 4. ayeti ne anlatıyor? Teğabün Suresi 4. ayetinin meali, Arapçası, anlamı ve tefsiri...

Teğabün Suresi 4. Ayetinin Arapçası:

يَعْلَمُ مَا فِي السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ وَيَعْلَمُ مَا تُسِرُّونَ وَمَا تُعْلِنُونَۜ وَاللّٰهُ عَل۪يمٌ بِذَاتِ الصُّدُورِ

Teğabün Suresi 4. Ayetinin Meali (Anlamı):

O, göklerde ve yerde ne varsa hepsini bilir. Sizin gizlediklerinizi de, açığa vurduklarınızı da bilir. Allah, göğüslerde saklı tutulan tüm gizlilikleri bilir.

Teğabün Suresi 4. Ayetinin Tefsiri:

Allah Teâlâ baki bir zorlama ve kudret sahibidir. Kâinatın yegâne hâkimidir. Göklerde ve yerde olan her şey O’na boyun eğmiş, O’nun emrine teslim olmuş, O’nu tesbih etmektedir. Her bir varlık Cenâb-ı Hakk’ın her türlü dayanıksızlık, ayıp ve noksanlardan pak ve uzaktan olduğuna şâhitlik etmektedir. Eğer O’nun zât, önad ve fiillerinde en ufak bir noksanlık olsaydı, böylesine mükemmel bir nizama sahip olan kâinatın ayakta kalması muhtemel olmazdı. İnsanı yoktan yaratan, ona en güzel şekli ve özellikleri veren de O’dur. O’nun ilmi gökleri, yeri ve her şeyi kuşatmıştır. İnsanın gönlünün derinliklerinde olan en ince düşünceler bile O’nun bilgisi dâhilindedir. Dolayısıyla hiç kimsenin yaptığı bir şeyi inkâr etmesi veya Allah’tan gizlemesi muhtemel değildir.

Şu misâl, Yüce Rabbimize haber verilen sıfatlarıyla birlikte kâmil mânada iman etmenin kulun kalbinde nasıl bir tesir icrâ ettiğinin açık göstergesidir:

Bir gece vaktiydi. Hz. Ömer, mûtâdı olduğu üzere Medine sokaklarını gezmekteydi ancak, pat diye durakladı. Önünden geçmekte olduğu evden dışarıya değin taşan bir ağız dalaşı sesi dikkatini çekmişti. Bir asıl, kızına:

“–Kızım, yarın satacağımız süte birazcık su karıştır!” demekteydi. Kız ise:

“–Anacığım, halîfe süte su karıştırılmasını yasaklanmış etmedi mi?” dedi. Ana, kızının sözlerine sert çıkarak:

“–Kızım, gecenin bu saatinde halîfe süte su kattığımızı nereden bilecek?!.” dedi. Ancak gönlü Allah sevgisi ve korkusu ile dipdiri olan kız, anasının süte su katma hîlesini yine kabullenmedi:

“–Anacığım! Diyelim oysa halîfe görmüyor, peki Allah da mı görmüyor? Bu hîleyi insanlardan gizli tutmak basit, lakin her şeyi görüp bilen kâinatın yaratıcısı Allah’tan sır olarak saklamak muhtemel mü?..” dedi.

Rabbânî hakîkatlerle batmış temiz bir vicdan ve diri bir kalbe sahip olan bu kızın, derûnî bir Allah korkusu içinde annesine verdiği cevap, Ömer (r.a.)’ı son derece duygulandırdı. Mü’minlerin Emîri, onu basmakalıp bir sütçü kadının kızı yok, gönlündeki takvâsı ile müstesnâ bir nasip bildi ve oğluna gelin olarak aldı. Beşinci halîfe olarak zikredilen ünlü Ömer b. Abdülazîz, işte bu pak silsileden doğdu. (bk. İbnü’l-Cevzî, Sıfatü’s-Safve, II, 203-204)

Hâsılı lüzum göklerin ve yerin, lüzum insanın böyle itina ile yaratılmasının hikmeti, fani dünya hayatı değil, hiç kuşkusuz âhiret hayatıdır. Sonunda cümbür cemaat Allah’ın huzuruna varıp yaptıklarının hesabını verecektir.

O hâlde, Allah’ın bu sınırsız zor ve kudretini hesaba katmayıp inkâra devamlı ey zâlimler:

Teğabün Suresi tefsiri için tıklayınız...

Kaynak: Ömer Çelik Tefsiri

Teğabün Suresi 4. ayetinin meal karşılaştırması ve diğer ayetler için tıklayınız...

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/tegabun-suresi-4-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.html
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.