Tekvir Suresi 23. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri
banner121

Tekvir Suresi 23. ayeti ne anlatıyor? Tekvir Suresi 23. ayetinin meali, Arapçası, anlamı ve tefsiri...

Tekvir Suresi 23. Ayetinin Arapçası:

وَلَقَدْ رَاٰهُ بِالْاُفُقِ الْمُب۪ينِۚ

Tekvir Suresi 23. Ayetinin Meali (Anlamı):

Yemin olsun ancak o, vahyi getiren Elçi’yi açık açık bir ufukta gördü.

Tekvir Suresi 23. Ayetinin Tefsiri:

Her ne dek, inanmayan müşrikler Hz. Muhammed (s.a.s.)’e çılgın, mecnun, cinlerin tasallutuna uğramış, aklını kaybetmiş deseler de, birazcık dikkatlice bakıp düşündüklerinde onun muhakkak deli olmadığını göreceklerdir. Çünkü o, onların arkadaşıdır. Yıllarca beraber yaşamışlardır. Onun içlerinde en akıllı, doğru ve ahlâklı insan olduğuna yüzlerce kere şâhit olmuşlardır. O, aslında peygamberdir. Pek ki, kendine vahyi getiren Cebrâil (a.s.)’ı aslî suretiyle iki defa görmüştür. Birinci kere ilk vahiy geldiğinde Hıra’da, ikincisinde ise Mirac gecesinde görmüştür. (bk. Necm 53/13) İfâ ettiği vazife hayali bir şeye değil, bizzat gözleriyle gördüğü bir hakikate dayanmaktadır. O Peygamber, gayb konusunda ne suçlanan, ne de pinti davranan biridir. Burada kullanılan kelime, ظ (zı) harfiyle ظَن۪ينٌ (zanîn) okunursa “suçlanan, davalı”; ض (dat) harfiyle ضَن۪ينٌ (danîn) diye okunursa “cimri” anlamına gelir.  Birinci anlayış göre o peygamber gayb hakkında söylediklerinden nedeniyle suçlanamaz, söyledikleri doğrudur, uydurma değildir. Zira doğruluk onun vasfıdır. Allah adına yalan söylemesi asla mümkün değildir. İkinci kavrama tarafından o gayb hakkında pinti değildir, gaybden aldıklarını saklamaz, söyler. Zira soylu davranış onun vasfıdır. Rabbi ona neyi vahyederse onu hiç eksiltmeden, bekletmeden ve herhangi bir vergi istek etmeden bildiri eder. Halbuki müşriklerin Peygamberimiz (s.a.s.)’i benzetmeye kalkıştıkları kâhinler ve sihirbazlar, aidat almadan ne büyü yapar ne de bilgi verirlerdi. Verdikleri bilgiler de yalan ve şüphelerle batmış olurdu. üstelik Kur’an şeytan sözü de değildir. Çünkü şeytanlar böyle bir sözü söylemeye ve getirmeye muktedir değillerdir. Yapıları ve tînetleri buna zıttır. (bk. Şuarâ 26/210-212):

Tekvir Suresi tefsiri için tıklayınız...

Kaynak: Ömer Çelik Tefsiri

Tekvir Suresi 23. ayetinin meal karşılaştırması ve öteki ayetler için tıklayınız...

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/tekvir-suresi-23-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.