Tekvir Suresi 24. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri
banner121

Tekvir Suresi 24. ayeti ne anlatıyor? Tekvir Suresi 24. ayetinin meali, Arapçası, anlamı ve tefsiri...

Tekvir Suresi 24. Ayetinin Arapçası:

وَمَا هُوَ عَلَى الْغَيْبِ بِضَن۪ينٍۚ

Tekvir Suresi 24. Ayetinin Meali (Anlamı):

O, kendisine vahiy yoluyla gelen gaybî bilgileri size beyanname edip öğretmede katiyen pinti davranan biri de değildir.

Tekvir Suresi 24. Ayetinin Tefsiri:

Her ne dek, inanmayan müşrikler Hz. Muhammed (s.a.s.)’e deli, mecnun, cinlerin tasallutuna uğramış, aklını kaybetmiş deseler de, biraz dikkatlice bakıp düşündüklerinde onun kuşkusuz deli olmadığını göreceklerdir. Çünkü o, onların arkadaşıdır. Yıllarca beraber yaşamışlardır. Onun içlerinde en akıllı, doğru ve ahlâklı insan olduğuna yüzlerce kez şâhit olmuşlardır. O, fiilen peygamberdir. Öyle ki, kendine vahyi getiren Cebrâil (a.s.)’ı aslî suretiyle iki defa görmüştür. Birinci kez birincil vahiy geldiğinde Hıra’da, ikincisinde ise Mirac gecesinde görmüştür. (bk. Necm 53/13) İfâ ettiği vazife gerçek dışı bir şeye yok, bana kalırsa gözleriyle gördüğü bir hakikate dayanmaktadır. O Peygamber, gayb konusunda ne suçlanan, ne de pinti davranan biridir. Burada kullanılan sözcük, ظ (zı) harfiyle ظَن۪ينٌ (zanîn) okunursa “suçlanan, davalı”; ض (dat) harfiyle ضَن۪ينٌ (danîn) diye okunursa “cimri” anlamına gelir.  Birinci kavrama tarafından o peygamber gayb hakkında söylediklerinden nedeniyle suçlanamaz, söyledikleri doğrudur, uydurma değildir. Zira doğruluk onun vasfıdır. Allah adına yalan söylemesi katiyen olası değildir. İkinci anlayış göre o gayb hakkında cimri değildir, gaybden aldıklarını saklamaz, söyler. Zira soylu davranış onun vasfıdır. Rabbi ona neyi vahyederse onu hiç eksiltmeden, bekletmeden ve herhangi bir ödenti istek etmeden bildiri eder. Halbuki müşriklerin Peygamberimiz (s.a.s.)’i benzetmeye kalkıştıkları kâhinler ve sihirbazlar, ödenti almadan ne büyü yapar ne de veri verirlerdi. Verdikleri bilgiler de yalan ve şüphelerle doymuş olurdu. diğer taraftan Kur’lahza şeytan sözü de değildir. Çünkü şeytanlar böyle bir sözü söylemeye ve getirmeye muktedir değillerdir. Yapıları ve tînetleri buna zıttır. (bk. Şuarâ 26/210-212):

Tekvir Suresi tefsiri için tıklayınız...

Kaynak: Ömer Çelik Tefsiri

Tekvir Suresi 24. ayetinin meal karşılaştırması ve öteki ayetler için tıklayınız...

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/tekvir-suresi-24-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.