Uyumak İçin Okunacak Dua
banner121

Halvet ne demektir? “Yanına mahremi bulunmayan kadınların yanına girmekten sakının!” hadisini nasıl anlamalıyız?

Ukbe İbni Âmir radıyallahu anh'den rivayet edildiğine tarafından Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"(Yanına mahremi bulunmayan) kadınların yanına girmekten sakının!" Bunun üstüne ensardan birisi:

"Ey Allah'ın Resûlü! Kocanın erkek akrabası hakkında ne dersiniz?" dedi.

"Onlarla halvet, vefat demektir" buyurdu. (Buhârî, Nikâh 111; Müslim, Selâm 20. Ayrıca bk. Tirmizî, Radâ' 16)

Hadisi Nasıl Anlamalıyız?

Halvet, yanında kendisiyle evlenmesi haram olan bir yakını bulunmayan herhangi bir kadınla tenhada başbaşa kalmak demektir.

AKRABA İÇİ İLİŞKİLERDE MAHREMİYET

Hadis, yanına kocası, annesi, babası, oğlu, kardeşi, teyzesi süt kardeşleri gibi bir mahremi bulunmayan kadınlarla beraber bulunmaktan, onlarla oturmaktan sakınılması gerektiğini bildirmektedir. Erkeğin kendi kızkardeşi, kızı, halası ve teyzesi yanına olursa, kadının mahremi varmış gibi olur ve bu hallerde bir arada bulunmak mümkündür.

İsmi tesbit edilememiş olan Medineli bir Müslümanın, kocanın kardeşi, kardeşi oğulları, amcaları ve amca çocukları gibi yakın erkek akrabalarının da bu yasağa dahil olup olmadığını sorması üstüne Resûl-i Ekrem Efendimiz, birçok kimsenin önemsemediği yalın gerçeği çok çarpıcı biçimde "Onlarla halvet vefat demektir" buyurmak suretiyle, konuya ait tehlikeyi haber vermiştir. Akraba olmanın verdiği rahatlıkla daima eve girip çıkma imkanına sahip olan bu kabil yakınlar tekrar tekrar tehlike ile yüzyüzedirler.

Efendimiz'in ifadesi çok kesindir: Kocanın erkek kardeşi, yeğenleri, amcası ve amca çocukları gibi yakın erkek akrabası (el-hamvü), ilerisi ölüme götürecek risk ortamını oluşturmakta birebirdir. Onların bu konuya herkesten pozitif dikkat etmeleri, halvetten kaçınmaları gerekir. Bu gibi durumlarda çok iyi niyetli olunsa bile, insanların dedikodularından kurtulmak muhtemel olmaz. Nice ailelerin bu yüzden biçare oldukları da tanıdık ve görünen gerçeklerdir.

Memleketimizde aynı evi paylaşan ailelerde kardeşle kardeş hanımının bir arada yalnız bulunmaları yaygın bir âdet halindedir. Halbuki hadîs-i şerîfte Efendimiz'in ölümdür diye nitelediği de birinci derecede bu durumdur. Bilhassa evli kardeşin askerlik veya yurt dışarıda niyetlenmek gibi sebeplerle uzun zaman evden öbür kalması hallerinde, bu şart fazla daha büyük tehlike arzeder. Onun için konuya son derece dikkat edilmelidir. Meselenin önemsenmediği ailelerde büyük perişanlıkların yaşandığı unutulmamalıdır.

Hadisten Öğrendiklerimiz

Yanına mahremi bulunmayan bir kadının yanında girmek, onunla tenhada baş başa kalmak (halvet) haramdır. Kardeş, kardeşinin hanımıyla başbaşa kalamaz. Kardeş çocukları, amca ve amca çocukları gibi erkeğin yakın erkek akrabası da aynıdır. İslâm'ın hedefi, zinâ ve zinâya götürecek tüm yolları durdurmak suretiyle toplumu cinsel ahlâksızlıklardan arındırmaktır.

Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları

BİR KADIN TEK BAŞINA SEYAHAT YAPABİLİR Mİ?

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/yaninda-mahremi-bulunmayan-kadinlarin-yanina-girmekten-sakinin-hadisi.html
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.