Vâkıa Suresi 29. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri
banner121

Vâkıa Suresi 29. ayeti ne anlatıyor? Vâkıa Suresi 29. ayetinin meali, Arapçası, anlamı ve tefsiri...

Vâkıa Suresi 29. Ayetinin Arapçası:

وَطَلْحٍ مَنْضُودٍۙ

Vâkıa Suresi 29. Ayetinin Meali (Anlamı):

Çizgili salkımlı muzlar,

Vâkıa Suresi 29. Ayetinin Tefsiri:

Ashâb-ı yemîn denilen şanslı, bahtlı mü’minlere verilecek nimetler de şöyle sıralanır:

❂    اَلسِّدْرُ (sidr), Arabistan kirazı, مَخْضُودٌ  (mahdûd), dikenleri silinmiş, düzeltilmiş veya meyvesinin çokluğundan dolayı dalları basıp eğilmiş demektir. Buna tarafından cennetliklere keza dikenleri silinmiş, hem de dalları kirazlarla aşağıya eğilmiş Arabistan kirazı ikram edilecektir. Bunun yanında tekrar altında meyve istifli muzlar vardır.

❂    Uzanmış, yayılmış, güneşin ortadan kaldıramadığı gölgeler; yüksekten tekrar tekrar dökülen akarsular, çağlayanlar; hiçbir süre kesilmeyen, tükenmeyen, almak isteyenlere engel olunmayan, hiçbir şekilde yenmesi yasaklanmayan her türlüsünden bol bol meyveler.

❂    Eşlerine çok düşkün, aşk ve muhabbetle bağlı, , sevecen, defalarca bir yaşta bâkire cennet hanımları. Burada bahsedilen hanımlar, iman ve sâlih amelleri dolayısıyla cenneti hak etmiş kadınlardır. Bu kadınlar, dünyada ne kadar yaşlanmış olursa olsunlar Allah onları gençleştirecek; cennete genç, güzel ve bâkire olarak gireceklerdir. Eğer kocaları cenneti adalet etmiş mü’minler ise cennette onlarla birlikte olacaklardır. Belki mü’min değillerse,  bu mü’mine kadınları cenneti yargı etmiş diğer mü’min erkeklerle evlendirecektir.

Nitekim Ümmü Seleme (r.a.) bu kadınların kim olduğunu sorunca Resûlullah (s.a.s.):

“Bunlar dünya hayatında epeyce yaşlı, saçları ak saçlı, gözleri aydınlıkta bile iyi seçemeyen, gözleri çapaklı kadınlardır. Allah Teâlâ ihtiyar hallerinden daha sonra onları olgunlukları itibariyle bununla beraber doğmuş ve birbirlerine akran kadınlar olarak yaratacaktır” buyurmuştur. (Heysemî, Mecma‘u’z-zevâid, VI, 119)

Ashâb-ı şimâle gelince:

Vâkıa Suresi tefsiri için tıklayınız...

Kaynak: Ömer Çelik Tefsiri

Vâkıa Suresi 29. ayetinin meal karşılaştırması ve öteki ayetler için tıklayınız...

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/vakia-suresi-29-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.