Vâkıa Suresi 74. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri
banner121

Vâkıa Suresi 74. ayeti ne anlatıyor? Vâkıa Suresi 74. ayetinin meali, Arapçası, anlamı ve tefsiri...

Vâkıa Suresi 74. Ayetinin Arapçası:

فَسَبِّحْ بِاسْمِ رَبِّكَ الْعَظ۪يمِ۟

Vâkıa Suresi 74. Ayetinin Meali (Anlamı):

Öyleyse Ulu Rabbinin ismini tesbih et; O’nun her türlü kusurdan ve ortakları olmaktan çok yüce ve uzak olduğunu söyle!

Vâkıa Suresi 74. Ayetinin Tefsiri:

Dördüncü delil, yeniden hayatın temel kaynaklarından, insanı kültür ve medeniyet bakımından diğer mahluklardan ayıran özelliği ile ateştir. Araplar, “merh ve afar” denilen iki ağacı birbirine sürter ve böylece ateş çıkarırlardı. Gerçekten her ağaçta, anlamak taşında, elektrik elde edilen her şeyde alev çıkma özelliği vardır. Ama bu merh ve afar isimli ağaçlarda daha fazladır. hiç kuşkusuz, eğer Allah Teâlâ, bahsedilen ağaçları ve öteki cisimleri alev tümdengelim ve elektrik verme özelliği ile yaratmamış olsaydı, hiçbir şekilde alev ve elektrik elde etmek olası olmazdı. Ne bedevînin çakmağı çakar, ne de bugünkü medeni insanların düğmeye basınca ampulleri yanardı. Ulu Rabbimiz ateşi ve elektriği, keza hayatın zaruri bir unsuru, hem cehennemi andıran bir ibret, keza de ıssız çöllerde seyahat yapan, karnı acıkan, ihtiyacı olan kimseler için bir üstünlük ve kazanç vasıtası kılmıştır.

اَلْمُقْو۪ينَ  (mukvîn) sözlükte “çölde dinlenen yolcular” için kullanılan bir kelimedir. Bunun “aç olan kimse” anlamına geldiği de söylenir. Yine bu kelimenin “yemek pişirmek, ısınmak, neşelendirmek gibi herhangi bir sebeple yakılan ateşten faydalanan birey” mânası da vardır. Son mânaya kadar yoksul, zengin, bedevi, uygar bütün insanlığın ateşe duyduğu gereklilik dile getirilmiş olmaktadır. Hakikat de bunu doğrulamaktadır. O halde bütün insanların kendilerine ihsan edilen bu büyük nimetlerin hakiki sahibini tanıyıp O’na kulluk ve şükretmeleri, O’nun ulu adını tesbih etmeleri, O’nu her türlü kusurdan ve ortağı olmaktan yüceltmeleri gerekir.

O hâlde ey millet, dikkatinizi size içten yolu gösterecek ve Allah’a nasıl kulluk yapacağınız öğretecek öyle yüce, böylece onurlu Kur’an’a çevirin:

Vâkıa Suresi tefsiri için tıklayınız...

Kaynak: Ömer Çelik Tefsiri

Vâkıa Suresi 74. ayetinin meal karşılaştırması ve öteki ayetler için tıklayınız...

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/vakia-suresi-74-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.