Vukuf-i Adedi Ne Demek?
banner121

Vukûf-i adedî: Tasavvufta zikir sayısına uyarı ve riâyet etmek demektir.

Vukuf-i Adedi Nedir?

Zikrin adedine dikkat ve riâyet etmektir. Mürşid-i kâmiller, sâlikin mânevî hâline tarafından emin miktarda zikir verirler.1 Çünkü zikrin de malum netîceyi hâsıl edebilmesi için, belirli bir baştan sayısı, tâbir câizse bir dozajı vardır. Bu sebeple sâlikin zikir esnâsında dikkatinin dağılıp gönlünün vesveseye düşmemesi için, mürşidinin söylediği ölçülere ve verdiği sayıya riâyet etmesi gerekir. Zîrâ zikirde her ne kadar evveliyetle keyfiyet mühimse de, zikrin kemmiyeti, yâni muayyen bir hudûdu ve ölçüsü olmadığı vakit, bâzen zihnî ve kalbî huzursuzlukların görülmesi de muhtemeldir. Bu şart her şeyde olduğu gibi, zikirde de ifrat ve ölçüsüzlükten doğabilecek hatâların bir neticesidir. Bu sebeple zikri ayrıca keyfiyet ve keza de kemmiyet itibâriyle en hoş bir sûrette îfâ etmeye gayret göstermelidir. Zîrâ zikirde sayıya riâyet, mücerred olarak rakam saymak yok, rakam çerçevesi içinde “kalbî zikri” derinleştirmektir. Bunun ise zikrin keyfiyetine mânî olmadığı gibi, gerçekte onu destek eden bir durum olduğu açıktır.

Hakîkaten akıl, muhtelif düşüncelerle batmış ve kalb de değişik endişelerle tedirgin bir hâlde iken yapılan zikirde, adede riâyet de çoğu zaman mümkün olmaz. Bu sebeple aklı dağınıklıktan koruyup, zikir esnâsında dikkati zikrin mânâsı üzerinde teksîf etmekle berâber, zikrin adedine de riâyet etmek, bununla birlikte bu işe gösterilen ciddiyetin bir ifâdesidir

Dipnot:

1.  Rasûlullâh Efendimiz’in, kişilerin durumlarını dikkate alarak ayrı miktarlarda zikir tâliminde bulunduğuna dâir, bkz. sf. 196-197.

KaynaK: Osman Nuri Topbaş, Erkam Yayınları, Îmândan İhsâna Tasavvuf

 

İslam ve İhsan

Vukuf-i Adedi Nedir?

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/vukufi-adedi-ne-demek.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.