Yerli Mikrobiyal Gübre Kuraklığın Tarımdaki Etkisini Azaltacak
banner121

Van YYÜ’de Tarım ve Orman Bakanlığıyla iki taraflı yürütülen proje kapsamında, tarımsal bitkilerin beslenme ve su ihtiyacını karşılayarak kuraklıktan etkilenmelerinin önlenmesini sağlayacak mikrobiyal gübre için berat başvurusu yapıldı.

Van Yüzüncü Sene Üniversitesinde (YYÜ), kuraklıkta tarımsal üretimin aksamasını durdurmak amacıyla akademisyenlerin 20 yıllık çalışmasıyla, bitkilerin besin ve su ihtiyacını karşılaması için geliştirilen mikorizal fungus (mikrobiyal gübre-mantar) üretimi için egzersiz başlatıldı.

YYÜ Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semra Demir ve ekibi, Tarım ve Orman Bakanlığının desteğiyle, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sıcaklık artışı ve buharlaşmaya emrindeki çoğu göl, dere ve su kaynağının kurumasının tarımsal üretimdeki olumsuz etkilerini azaltmak nedeniyle mikrobiyal gübre projesini hayata geçirdi.

Bu kapsamda, 20 yıldır sürdürülen çalışmalarda umut veren fiziki verilere ulaşan Demir, gübrenin patentinin alınması ve hızlı üretiminin yapılması için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuru formu yaptı.

Birçok ülkede üretilen ve ithal edilerek Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Marmara bölgelerinde kullanılan mikrobiyal gübre, berat başvurusunun olumlu sonuçlanması durumunda Türkiye’de de üretilecek.

CAN SUYU OLACAK

Kullanıldığı alanlarda bitkilerle toprak altında etkileşim sağlayarak verimi artırdığı belirlenen yerli mikrobiyal gübre, kuraklığın yoğun yaşandığı bölgelerde bitkilere “can suyu” olacak.

Depoladığı su ve besinleri çevresinde ortak yaşadığı bitkilere sürekli aktararak gelişimini karşılayan gübre ile kuraklığın etkilerinin azaltılarak tarımsal üretimin artırılması hedefleniyor.

Demir, dünyada salgından sonraki en büyük problemin küresel ısınma ve buna bağlı oluşan kuraklık olduğunu söyledi.

Kuraklığın ekosistemin dıştan nüfus istatistiklerine göre ve tarımsal birçok dramatik değişimleri de beraberinde getireceğine muhabere eden Demir, Van Gölü havzasının da bu küresel değişimden etkilendiğini açıklama etti.

Küresel ısınmanın tarımsal üretimdeki olumsuz etkilerini eksilmek için egzersiz başlattıklarını belirten Demir, “Tarımsal alandaki kuraklık çok önemli boyutlarda. Tarımın olmazsa olmaz bileşeni sudur. Kısıtlı koşullarda yetiştiricilik yapılıyorsa da hem hayvansal hem de bitkisel imal için suyumuz yetersiz. Mevcut suyu idareli kullanacak bir takım argümanları hayatımıza yerleştireceğiz. Biz de bu noktada 20 yıldır bir alıştırma yapıyoruz.” dedi.

“BİTKİNİN KISITLI KOŞULLARDA YAŞAMASINA YARDIMCI OLUYOR”

Mikorizal fungus denilen mikroorganizma-mantarın bilhassa kuraklığın yoğun yaşandığı bölgelerde bitkilere hayat verdiğini anlatan Demir, şunları kaydetti:

“Mantarlar genelde halk açısından zararlı canlı olarak nitelendirilir. Ancak bizim çalıştığımız mikroorganizma, bitki kökleriyle karşılıklı yaşayan ve bitkinin alamadığı besin ve suyu sağlıyor. Bu mikroorganizma, toprakta bitki kökünün ulaşamadığı yerlere dek inerek en tabandaki suyu alıp bitkiye veriyor. Kurak koşullarda, suyun olmadığı durumlarda, bitkinin stres koşullarında daha dayanıklı olmasını sağlıyor. Kısacası bitkinin kısıtlı koşullarda yaşamasına muavin oluyor.”

Demir, sürdürülebilir tarım kapsamı içerisinde çok önemli bir bileşene sahip olan bu mikrobiyal gübrenin yurt dışında oldukça ilgi gördüğünü aktardı.

“SU EKONOMİSİNE ÇOK ÖNEMLİ ETKİSİ OLACAK”

Türkiye’de hemen şimdi yerli mikrobiyal gübrenin olmadığını fakat yapılan çalışmayla buna öncülük edeceklerini vurgulayan Demir, şöyle devam etti.

“Türkiye’de mikorizal fungus içerikli mikrobiyal gübreler ithal edilmektedir. Bu mikrobiyal gübrelerin canlılık ve yoğunluk testleri Türk Standartları Enstitüsü (TSE) kadar yalnızca bizim laboratuvarımızda yaptırılmaktadır. Laf konusu analiz sonuçlarını Tarım ve Orman Bakanlığı ve TSE’ye gönderiyoruz. Bu anlamda da manâlı bir devir üstleniyoruz. Fakat en büyük arzumuz kendi ürünümüzü çiftçilerimizin hizmetine arzetmek. Mikorizal mikrobiyal gübre ürününün geliştirilmesine olanak veren projemiz TÜBİTAK’tan destek aldı. İnşallah en kısa zamanda fabrikasyon aşamasını başlatıp mahsul elde etme sürecine gireriz.”

Demir, en kısa sürede üreticilere mikrobiyal gübrelerin kullanıldığı fideleri dağıtmayı hedeflediklerini belirterek, “Bu gübrenin su ekonomisine fazla kayda değer etkisi olacak. Çünkü suyu depolama faaliyeti görüyor. Depoladığı suyu da bitkiye veriyor. Bu denge muhteşem. İyi bir su yönetimiyle de bu mahsul tarımsal kuraklığa bir umut ışığı olacak.” dedi.

Kaynak: AA

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/yerli-mikrobiyal-gubre-kurakligin-tarimdaki-etkisini-azaltacak.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.