Yola Çıkarken Okunacak Dua
banner121

Peygamberimizin (s.a.v.) yola çıkarken okunmasını nasihat ettiği dua ve sureler var mıdır? Yola çıkarken okunacak dua ve sureler.

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimizin yola çıkarken okunmasını nasihat ettiği dua ve sureler...

YOLA ÇIKARKEN OKUNACAK KISA SURELER

Sefere (yola) çıkarken şu beş sûre, evvelinde ve sonunda besmele-i şerîfe ile okunmalıdır:

Kâfirûn, Nasr, İhlâs, Felâk ve Nâs sûreleri...

Sefere çıkarken okunacak duâları Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:

“Bir sefere çıktığın süre arkadaşların içinde hâli en güzel ve azığı en bol bir kimse edinmek ister misin ey Cübeyr? Böylece ise şu beş sûreyi oku: Kâfirûn, Nasr, İhlâs, Felâk ve Nâs sûrelerini. Her sûreye besmele ile başla ve besmele ile bitir.” (Heysemî, X, 134)

Kısa sureleri okumak için tıklayınız

YOLDA VEYA YOLCULUKTA OKUNACAK DUA

Seferde (yolda) ise şu duâ okunmalıdır:

yola_cikarken_okunacak_dua

“Rahman, Rahîm Allah’ın adıyla.

Ey Rabbim! Senden yardım istiyorum, sana tevekkül ediyorum, benim işimin zorluğunu azalt! Seferimin meşakkatini kolaylaştır ve beni hayırla rızıklandır. Benden her türlü şerri defet. Rabbim! Sadrıma inşirah ver. İşimi kolaylaştır, dilimdeki düğümü çöz. Allah’ım, kendimi, dinimi, ehlimi, malımı, akrabamı, bana ve onlara ihsan ettiğin âhiret ve dünyâya müteallik bütün nimetlere seni bırakıyorum ve onları sana emânet ediyorum. Bizim hepimizi her türlü kötülükten ve can sıkıcı şeylerden muhafaza et! Ey kerem sahibi Rabbim! Beni ve benim berâberimdekileri muhafaza et! Beni ve berâberimdekileri selâmette kıl, beni ve berâberimdekileri menzilimize ulaştır ey Rabbim! Ey Rabbim! Sana tevbe ettim, Sana sarıldım, takvayı bana azık olarak ver, günâhımı mağfiret et, her nereye yönelirsem beni hayra yönelt!” (krş. Nevevî, el-Ezkâr, 195 vd.)

YOLA ÇIKARKEN OKUNACAK DUA

“Sefere (yola) çıkmayı düşünerek evinden ayrılan bir kimse yola çıkarken:

yola_cikarken_okunacak_dua2

Allah’ın ismiyle. Allah’a îmân ettim, Allah’a sarıldım, Allah’a tevekkül ettim, zorlama ve kuvvet oysa Allah’ın yardımıyladır.” derse en uğurlu bir yere çıkmakla nasiblendirilir ve fena bir yere çıkmanın şerri ondan geri çevrilir.” (Ali el-Müttâkî, no: 17534)

YOLCULUKTA KONAKLARKEN OKUNACAK DUÂ

“Sizden biriniz bir sefere çıkmak, yahud bir menzilde konaklamak isteyince, eşyasını koyup, etrafa bir çizgi çektikten sonra:

yola_cikarken_okunacak_dua3

“Allah Rabbimdir, O’nun şerîki yoktur.” derse eşyası muhafaza olunur.” (Ali el-Müttâkî, no: 17553)

YOLA ÇIKMADAN ÖNCE OKUNACAK DUA

yol

Kaynak: Mahmud Sami Ramazanoğlu, Dualar ve Zikirler, Erkam Yayınları

YOLCULUĞA ÇIKARKEN EFENDİMİZDEN DUA İSTEYEN SAHABİ

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/yola-cikarken-okunacak-dua.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.