Yüzakı Dergisinin Aralık 2021 Sayısı Çıktı
banner121

Yüzakı dergisinin 202. sayısı çıktı. Yüzakı dergisinin Aralık 2021 sayısı “Kâinat İlâhî Bir Kitap: Nice Dersler Veriyor! İbret mi Gaflet mi?” başlığıyla yayınlandı.

“Evren İlâhî Bir Kitap: Nice Dersler Veriyor! İbret mi Gaflet mi?” kapağıyla meydana çıkan Yüzakı dergisinin 201. sayısı şu şekilde ibraz edildi.

GAFLET DEĞİL, İBRET LÜZUM

Geçen yıl salgın hastalıkta, mektepler kapandı. Eğitim uzakta verilmeye çalışıldı. Kimisi katıldı, kimisi katılmadı, katılamadı. İmtihanlar ilân edildi, gönüllü yapıldı. Birçok tatbik verip katılmadı. Sonradan da talebeler ister derslere girmiş olsun, ister olmasın, ister imtihana iştirâk etmiş olsun, ister olmasın sınıflarını geçtiler.

Yine De olağan şartlarda da eğitimde böylece sınıfta kalma kalmadı, diye şikâyet edilir. Nasreddin Öğretmen’nın;

“Dostlar alışverişte görsün!” dediği gibi.

Bu kâinat dershânesinde de, her yıl bir ya da iki sınav olduğunu bildirmekte âyet-i kerîme:

“Onlar (gafiller), her yıl bir ya da iki kere (farklı alanlara yönlendirilmiş belâlarla) sınav edildiklerini görmüyorlar mı? Sonra da ne tevbe ediyorlar ne de ibret alıyorlar.” (et-Tevbe, 126)

Mekteb-i âlemde cümbür cemaat aynı tutulabilir mi? Çalışan ile çalışmayan, fırsatı değerlendiren ile değerlendirmeyen, yani ibret alan ile dikkatsiz kalan benzer neticeye ulaşabilir mi?

Elbette hayır!..

Cennet ve cehennem...

Felâh ve helâk...

Gönül huzuru ve vicdan azâbı...

O hâlde; dersimize iyi çalışmalı.

Siz kıymetli okuyucularımıza sene sonlarına yakışan bir muhasebe dosyası hazırladık:

Evren İlâhî Bir Kitap: Nice Dersler Veriyor! İBRET Mİ GAFLET Mİ?

Genel Yayın Yönetmenimiz M. Ali Eşmeli;

“Gaflet değil, ibret lüzum!” diyerek, aşırı ferdiyet mikrobuna tutulan, her zaman kendine muâfiyet isteyen insanı, «en esas vazifelere karşısında sıkılganlık, doğrulardan bıkış» gibi hastalıklara karşısında îkaz etti. İmtihanlardan muvaffakiyetle geçmenin formüllerini dile getirdi.

Muhterem Osman Nûri Topbaş Hocaefendi; «Bir Mü’min Hâdisâtın Akışını Nasıl Değerlendirir?» suâline cevaplar takdim etmekte.

17 Aralık Şeb-i Arûs münasebetiyle «Kıssalardan Hisseler» bölümünde Hazret-i Mevlânâ’nın ilimden irfâna mâneviyat yolculuğu ve hayatından mânidar kıssalar var.

Yazarlarımız; lüzum ümmet, insanlar, toplum ve fert olarak takvim muhasebemizi, gerekse Mevlânâ mesajı civarda mâneviyat yolculuğunu kaleme aldılar.

Batının teknolojik hegemonyası, fişi çekerek engellenebilir mi?

Dünya ecnebî bir köye dönüşürken, kendimizi nasıl koruyacağız?

Herkesi buyur eden bir dergâhta, yolun selâmeti nasıl muhafaza edilebilir?

Tasavvuf, fıkıh, sıhhat, eğitim, tarih ve edebiyat ile dopdolu bir rakam daha...

Her şey kâinat dershânesindeki hemen olan, jurnal, aylık, takvim ve hepsinin neticesinde ömürlük imtihanlarımızda; dersler, hisseler ve ipuçları elde edebilmek için...

Somurtkan takdirde Âkif’in dediği gibi koca bir ömürden yarım hisse ile çıkmak meslek yok!

Geçmişten adam hisse kaparmış... Ne masal şey!

Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi?

Gözyaşından, gönül huzurundan hisseli şiirlerle, hayat derslerinin giz ve hikmetine pencereler açmaya çalıştı şairlerimiz de...

Dergiyi tedarik etmek için tıklayınız.

GAFLETE DÜŞMEMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/yuzaki-dergisinin-aralik-2021-sayisi-cikti.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.