Yüzakı Dergisinin Mayıs 2022 Sayısı Çıktı
banner121

Yüzakı dergisinin 207. sayısı çıktı. Yüzakı dergisinin Mayıs 2022 sayısı “Sulhü Olmayan Bir Cenk Nefis Terbiyesi” kapağıyla yayınlandı.

“Sulhü Olmayan Bir Cenk Nefis Terbiyesi” başlığıyla meydana çıkan Yüzakı dergisinin 207. sayısı şu şekilde ibraz edildi.

TAKDİM

Kulaklar haberlerde. Sulh bekliyoruz. Kuzeyimizdeki savaş sadece savaşanları alâkadar etmiyor. Tahıl ambarı iki ülkenin ziraat yapamaması ya da satamaması bile başlı başına problem. Eninde sonunda bir barışma olur. Hangi savaş sonsuza değin sürmüş fakat? Bir savaş hariç:

Sulhü Olmayan Bir Cenk: NEFİS TERBİYESİ

Yılın en takvâlı, en kontrollü, en dikkatli mevsimi olan Ramazân-ı şerif geride kaldı. Ramazan baştan başa; inşâallah ruh kazandı, kalp kazandı, mâneviyat kazandı. Fakat 11 ayın sultanı gitti, acilen sıra 11 ayda. Ramazan boyunca; ilâhî irade zincir vurmuştu şeytana, kilit vurmuştu cehenneme. Acilen bizim irademiz vurmak zorunda o zinciri, o kilidi. Bu sebeple hiç bitmeyecek bir cenk. Ramazan’da aldığımız tâlimi, seneye dağılım vakti. Ömre yayılma vakti.

Öteki yanlamasına bayram idrâkinin barış ve dostluk atmosferine de temas etme zamanı. Nicedir iç savaşlarla, iç çekişmelerle burkuluyor İslâm dünyasının kalbi. Aile, komşuluk, arkadaşlık, bunlar içtimâî dokuyu ilmek ilmek saâdetle, huzurla işleyecek ancak, insanlar sulh ve selâmette olsun.

İç uzlaştırma. İç rahat. Fert ve cemiyet plânında yoksul olduğumuz bu hasleti de, mâneviyat ikliminden sonra saklamak mecburiyetindeyiz. Bu da yaratılış gayemize uygun yaşamakla olası.

Genel Yayınlama Yönetmenimiz M. Ali Eşmeli; tasavvuftaki lezzetli mertebelerini doğru bir şekilde telâkki etmemiz gerektiğini ele aldı. Kalp mutmainneye ulaşsa da nefs defalarca emmâre!.. Seyrî, bununla beraber geniş ve doyurucu bir şiirle nefsin fena huylarını tek tek teşhir etti.

Muhterem Osman Nûri Topbaş Hocaefendi; «Mes’ûliyet Sahiplerine Hakkı Nasihat Etmek» başlıklı makalelerinde, anne-babalardan başlatmak üzere her türlü sorumluluk sahibi ve idareciye yapıcı ve güzel nasihatlerde bulunmanın üslûbu ve ehemmiyetini, güzîde misallerle kaleme aldı.

Kıssalarda ise, Mevlânâ Hazretleri’nden mânidar bir kıssa ile «Nefs Ejderhâsını Edep» meselesi var.

Yazarlarımız; insanın yaratılış gayesi üzerinden, nefis terbiyesine temas ettiler. Savaşın bitmeyen tarihini, batının ve doğunun çirkef yüzünü teşhir ettiler.

Eğitim sistemi üzerine teklifler, son bir korona muhasebesi yeniden dosyamızda.

Doç. Dr. Mustafa Canlı, İslâm kardeşliğinin çerçevesini her zamanki gibi hadislerle çizdi.

Dr. Ahmet Hamdi Yıldırım; son zamanlarda gündemi sıkça meşgul eden, «hayvanlarla hukukumuz» üzerine İslâm’ın bakışını fetvâlarla kaleme aldı.

Nükteler, bilgiler, yorumlar, tespitler...

Şairler; bayram, dostluk ve kardeşlik duygularını terennüm ettiler. İnsan olma gayretine çağırdılar. Kardeşle sulh, nefisle cenk edelim, dediler.

Detaylı bilgi yuzaki.com’da...

İslam ve İhsan

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/yuzaki-dergisinin-mayis-2022-sayisi-cikti.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.