“Zevkleri Bıçak Gibi Keseni (Ölümü) Çok Hatırlayın!” Hadisi
banner121

Niçin ölümü hatırlamalıyız? Ölüm insana neler hatırlatır? “Zevkleri bıçak gibi keseni -ölümü- fazla hatırlayın!” hadisini nasıl anlamalıyız?

Ebû Hüreyre’den radıyallahu anh söylenti edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Zevkleri bıçak gibi keseni -ölümü- fazla hatırlayın!” (Tirmizî, Zühd 4. Keza bk. Nesâî, Cenâiz 3; İbni Mâce, Zühd 31)

Hadisi Nasıl Anlamalıyız?

Çocuklar deniz kenarında oynarken kumdan evler yapar, onunla bir müddet oynar, canları sıkılınca da kendilerini saatlerce oyalayan bu evi bir tekmeyle yerle bir ederler. Yahut şiddetli bir dalga, o evcikleri yalayıp yutar.

Ölüm de böyledir. Gelecek günlere dair hayalinde nice planlar, projeler yapan insan, ansızın bire ölümü hatırlayınca düş ufkunu acı bir hüzün kaplar. Zihnindeki planları yapmak üzere olan kimseler, ha bugün ha yarın diye çırpınıp dururken, ölüm her şeyi bir anda yıkıp dağıtır. Onca emek ve zahmet, çocukların kumdan evi gibi değil olup gider.

Mecburi reel işte budur. Bu gerçeği kimse inkâr edemez. Hal böyle olunca, hayal dizginlerini büsbütün koyuverip ölüm gerçeğini unutmamalıdır. Efendimiz’in buyurduğu gibi ölümü sıkça anarak kendine bir çeki harmoni vermeli, nefsin ve şeytanın oyununa gelmemelidir.

ÖLÜMÜ BOL MIKTARDA HATIRLAYIN

Hazreti Ömer’in oğlu ve Efendimiz’in duygulu sahâbîsi Abdullah İbni Ömer diyor ancak:

Bir gün Resûl-i Ekrem’in yanına bulunuyordum. Ensardan bir adam gelip selâm verdikten sonra:

- Yâ Resûlallah! Hangi mü’min daha faziletlidir? diye sordu. Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem de:

- “Ahlâkı en iyi olan mü’min”, diye cevap verdi. O zât tekrar:

- Yâ Resûlallah! Hangi mü’min daha zekidir? diye sorunca:

- “Ölümü en fazla hatırlayıp ölümden sonrası için en iyi hazırlık yapanlar zeki adamlardır” buyurdu. (İbni Mâce, Zühd 31)

Bu açıklamayı okuyanlar “Acaba dünya için niyetlenmek, mal varlığı sahibi almak fena bir şey midir?” diye sorabilirler.

Hoş dinimiz, dünya ile âhiret arasında mükemmel bir denge kurmuştur. Allah’ı ve âhireti unutmamak şartıyla para kazanıp zengin almak iyi bir tavır olarak görülmüştür. Varlıklı sahâbîlerin İslâmiyet’e ve müslümanlara yaptığı hizmetler mâlumdur.

Öyleyse hadislerde ölümü hatırlamaya ve dünyaya sırt çevirmeye neden özendirme edilmiştir?

 Ölüm düşüncesi, insanın dünyaya büsbütün bağlanmasına ve âhireti unutmasına engel olur. Ölümü hatırlayan insan, servetini Allah’ın rızâsına uygun yerlere harcar. Hatta bu hafıza, parasını hiçbir yere harcamayan cimrileri uyarır, onları kendilerine getirir.

Dünyaya sırt döndürmek aramak, dünyanın câzibesine kapılıp ona kul, esir olmamak demektir. Dünyaya sırt çeviren kimse, onun insanı bitmiş çıkaran oyunlarına gelmemiş olur.

Demekki kötü olan dünya değildir. Fena olan, insanın Allah’a boyun eğmesine engel teşkil eden dünyevî istek ve isteklerdir. Bu özlem ve istekleri frenleyen, onları törpüleyip faydalı ışık halkası getiren duygu ise, Efendimiz’in nasihat buyurduğu gibi ölümü sıkça hatırlamaktır.

Hadîs-i şerîf bize şu gerçeği öğretiyor: Dünya sevgisi, çok yaşama arzusu, zengin olma hırsı o kadar adaleli duygulardır ama o duyguları zararsız ülkü getirebilecek yegâne ilaç, kuvvetli dozdaki ölüm fikridir.

Hadisten Öğrendiklerimiz

Vefat düşüncesi insana Allah’ı ve âhireti hatırlatır. Âhirete karşın hazırlığı bulunmayanlar ile günah bataklığına saplanıp kalanları, ölüm fikri sarsıp kendine getirir.

Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları

İslam ve İhsan

Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/zevkleri-bicak-gibi-keseni-olumu-cok-hatirlayin-hadisi.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.