Manisa Adliyesi karşısında 7 yıldır taksicilik yapan, evli ve 4 çocuk babası Talip Kaya, bildiği iki yabancı dil ile meslektaşlarından bir adım öne çıkıyor. Aslen Erzurumlu olan, ABD ve Rusya'da marketlerde kasiyerlik dahil çeşitli işlerde çalışan Kaya, farklı insanlarla iletişim kurabilmekten oldukça keyif aldığını söyledi. Kente gelen yabancı turistlerin kendisini tercih ettiğini belirten Kaya, "1997-2004 yılları arasında Rusya ve Amerika'da iş hayatım oldu. Bu nedenle Rusça ve İngilizce öğrendim. Şu anda iki dil biliyorum. Dil bildiğimden dolayı yabancı müşterilerimle iletişimde sıkıntı çekmiyorum. Genel olarak Manisa'ya gelen yabancı müşteriler beni tercih ediyor" dedi. 

MÜŞTERİYLE ARKADAŞ GİBİ
Bir taksi şoförü olarak Rusça ve İngilizce bilmesinin müşteri potansiyeli bakımından kendisine maddi açıdan fayda sağladığını belirten Kaya, şöyle devam etti:
"Manisa'da festival zamanları özellikle mesir tenis turnuvasına gelen yabancıların beni tercih etmesinden dolayı gayet memnunum. Bugüne kadar yaptığım bütün işleri severek yaptım. Manisa'ya gelen yabancı turistler telefon numaramı alıyorlar. Manisa'ya yolu bir daha düştüğünde beni arıyorlar. Yabancı dil bildiğimi duyan gören yabancı ve Türk müşterilerim şaşırıyor. 'Nerden biliyorsun? Nereden öğrendin' diye soruyorlar. İletişim kurduğum müşterilerimle bir arkadaş gibi oluyorum." 

MÜŞTERİ ÇEKİYOR
Mesai bitiminde evine gittiğinde bildiği yabancı dilleri çocuklarına öğrettiğini ifade eden Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Talepleri üzerine çocuklarıma yabancı dil öğretmeye çalışıyorum. Dil bilmem yabancı müşterilerimi de etkiliyor. Özellikle buraya gelip 3-5 gün kalan müşteriler, Manisa veya İzmir'i gezdirdiğim zaman 2 gün daha fazladan kalıyor. Mesela burada bir yerleri gezip, görmek tanımak istiyor. 'Buranın mesir macunu meşhur' diyorum görmek isteyince bir hafta kalacağına daha fazla kalıyor. Bildiğim diller müşteri potansiyelimi de arttırıyor."FOTOĞRAFLI