Bir dönem herkesin blog yazdığını hatırlarsınız. Mesleğimden önce, henüz öğrenciyken ben de birçok kişiden gizli bir blog miktar, kısa öyküler, albüm ve kitap incelemeleri yazar, kimi vakit sadece dinlediğim bir şarkıyı veya okuduğum kitaptan bir cümleyi paylaşırdım. çoğu kez bu yazıları birilerine yollamak ister, ama 3-5 kişi dışarıya buna yiğitlik edemezdim. Yanılmıyorsam 2016 yılının son günü de bu bloga yazı yazmayı bıraktım. Ancak acilen düşündüğümde, o yazılarımın -en azından bir kısmının- daha artı kişiye ulaşmasını isterdim. Fakat bunun için ne benim zamanım ne de benim için doğru platformlar vardı. 

Şu Anda blog yazmayı bırakmış olsam da yazılarını çoğu kişiye ulaştırmak isteyen, kendilerini açıklanmış alanlarda yetiştirmiş birçok yetenekli insan var. Bu kişileri odağına bölge kooplog, blog yazarları için sosyal ağ platformu olarak etkinlik gösteriyor.

Platformda, yaklaşık 20 bin yazar bulunuyor

“Blog hiçbir vakit eski moda olmadı ve hiçbir süre da olmayacak.” felsefesiyle hayata geçirilen kooplog, blog yazan ve okurlarını bir araya getiren modern, kullanımı kolay ve ücretsiz bir sosyal blog platformu. Platformun, yaklaşık 20 bin yazarı ve yüz binlerce ziyaretçisi bulunuyor. 

Kaan Olcay ve Tuğberk Süslü tarafından 2017'de kurulan ve derhal 5 karakter ekibiyle etkinlik gösteren kooplog, Wordpress üstünde kendi geliştirdiği sistemleri kullanıyor. "Gravy" yapısı ve "Rover" algoritması için 12 aylık bir geliştirme süreci gerçekleştirdi. 2021'den beri üzerinde çalışılan ve bugüne kadarki en büyük güncellemesi olan “Gravy” ile kooplog, kullanıcılarına gelişmiş bir blog deneyimi yaşatmayı amaçlıyor. Bu güncellemeyle birlikte okurlar daha zeki blog ve yazan önerileriyle kooplog'da daha şen zaman geçirebiliyor; yazarlar ise kooplog'a aza oldukları andan itibaren aldıkları rehberlik ve yönlendirmeler tamamen fazla daha basit blog yazabiliyor. Ayrıca yazarlar, kooplog'un düzenlediği blog yarışmaları ve profillerine ekleyebilecekleri “Bağış al” seçenekleri ile gelir elde edebiliyor.

Şimdiye dek toplam 11,5 milyona yakın kişi göre ziyaret edildi

Platformun öne meydana çıkan rakamları da oldukça göz alıcı. 2022'de toplam 1 milyon 643 bin 550 dakika okuma süresine ulaşılan kooplog'da ortalama okuma süresi ise 1 dakika 5 saniye oldu. 2022'de toplam 2 milyon 833 bin 239 yazı okundu ve bir okur sıradan 2 yazı okudu. kooplog'u şimdiye dek toplam 11,5 milyona yakın kişi ziyaret etti. 

Girişim, görüntülü reklam, kurumsal blog, markalı anketler, düzenlenen blog yarışmaları üzerinden yapılan sponsorluk anlaşmaları ve markalara özel çözümleri ile gelir elde ediyor. kooplog, kullanıcılara ise iyice bedava olarak sunuluyor.

2 milyon TL değerlendirme ile yatırım aldı

İTÜ Çekirdek çatısı aşağı faaliyetlerini sürdüren sosyal blog platformu kooplog, 2 milyon TL değerleme üzerinden yatırım da aldı. İsmi açıklanmayan kişisel bir yatırımcıdan alınan yatırımla teşebbüs, 2023 içerisinde kooplog uygulamasını Google Play ve App Store'da yayına edinmek istiyor. Sonrasında yazarların yazılarını gelire dönüştürmeleri için ek fırsatlar sunulacağı da belirtiliyor.

kooplog'u buradan ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2023/01/16/blog-yazarlari-ve-okurlarini-bir-araya-getiren-sosyal-blog-platformu-kooplog