Bursa'da Yıldırım Belediyesi unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını ilçeli kadınların elinde yaşatıyor.BURSA (İGFA) - Yıldırım Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (YIL-MEK), Yıldırım Kaymakamlığı ve Yıldırım Halk Eğitim Merkezi unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarından biri olan ‘Keçe’ sanatına hayat veriyor.

Tarihin en eski tekstil malzemesi olarak bilinen keçeler, İncirli Kültür Merkezi'nde verilen ‘Keçe Kursu’ ile birer sanata dönüşüyor.

Keçe sanatının geçmiş tarihini öğrenen kursiyerler, keçeyi çanta, şapka, tablo, yer yaygıları gibi ürünlere dönüştürüyor. Katılımın yoğun olduğu kurslar haftada 2 gün verilirken, kadınlar hem meslek öğrenmenin hem de aile bütçelerine katkı sağlamanın mutluluğunu yaşıyor.

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, yerel yönetim olarak verilen ücretsiz kursların sadece Yıldırımlılar tarafından değil, başka ilçelerden gelen misafirlerimiz tarafından da yoğun ilgi gördüğünü belirterek, haftanın belirli günlerinde verilen kurslarda ilçeli kadınların bir yandan meslek öğrenirken, diğer yandan aile bütçelerine de katkı sağladığını söyledi.