Gıda ve gıda bileşenleri endüstrisinin ortak buluşması Fi Istanbul 2016, ziyarete açıldı
Bu yıl dördüncü kez, Türkiye’nin ilk jelatin markası Seljel’in Altın sponsorluğunda düzenlenen Fi Istanbul 2016’yı, yaklaşık 80 ülkeden 5 bin 400 sektör profesyonelinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Dünyanın en prestijli gıda etkinliği kabul edilen uluslararası Gıda Bileşenleri Fuarı Food ingredients (Fi)’in bölgesel kolu Fi Istanbul, 4 Mayıs 2016 tarihinde kapılarını ziyarete açtı. Dördüncü kez İstanbul ev sahipliğinde düzenlenen Fi Istanbul 2016, gıda ve gıda bileşenleri pazarındaki en son yenilikleri ve sektörü ilgilendiren tüm gereksinimleri İstanbul Kongre Merkezi’nde tek bir çatı altında buluşturuyor. 

Avrupa, Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'yı bir araya getiren bölgenin ilk gıda ve gıda bileşenleri fuarı olan Fi Istanbul 2016, gıda hammaddeleri, bileşenleri, yardımcı maddeleri, doğal içerikler ile Ar-Ge, pazarlama, kalite kontrol ve danışmanlık gibi sektörü yakından ilgilendiren tüm gereksinimleri ve yenilikleri bünyesinde toplayarak, katılımcılarının gıda bileşenleri endüstrisindeki pazar paylarını artırmasına destek oluyor.

Bu yıl dördüncü kez, Türkiye’nin ilk jelatin markası Seljel’in Altın sponsorluğunda düzenlenen Fi Istanbul 2016’yı, yaklaşık 80 ülkeden 5 bin 400 sektör profesyonelinin ziyaret etmesi bekleniyor. Açılışa İstanbul İl Gıda, Tarım Hayvancılık Müdürlüğü İl Müdür Yardımcısı Nazif Koca, UBM EMEA (İstanbul) Operasyonlarından Sorumlu Başkanı Haluk Balcı, UBM EMEA (İstanbul) Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Tığlıoğlu, UBM EMEA (İstanbul) Fuarlar Grup Direktörü Orhan Çağlayan, GIDAKAT Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Çetin Duruk'un yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

“Gıda bileşenleri endüstrisi; 2018 yılında global düzeyde 40 milyar dolar ekonomik büyüklüğe ulaşacak…”
Fi İstanbul 2016’nın açılışında konuşan ve gıda güvenliğinin sağlanmasında gıda bileşenlerinin stratejik öneme sahip olduğunu vurgulayan UBM EMEA (İstanbul) Fuarlar Grup Direktörü Orhan Çağlayan“Şimdi artan nüfus ve azalan kaynaklar açısından bakarsak gıda bileşenleri gıda güvenliğinde daha da büyük öneme sahip. Öyle ki, yiyeceklerin bozulmasını önleyerek raf ömrünü uzatan, lezzet katan gıda bileşenleri endüstrisinin ekonomik büyüklüğünün, 2018 yılında global düzeyde 40 milyar dolara ulaşması bekleniyor. UBM EMEA (Istanbul) olarak amacımız; katılımcı ve ziyaretçilerimizin bu pastadan daha büyük pay almalarına destek vermek” dedi. 

“Türkiye pek çok sektöre yeni iş fırsatları sunan cazip ve dikkat çekici bir Pazar”
Türkiye’nin ekonomisinin büyüdüğüne ve Avrupa’nın aksine genç nüfusa sahip olduğuna değinen Orhan Çağlayan, “Türkiye pek çok sektöre yeni iş fırsatları sunan cazip ve dikkat çekici bir pazar. UBM EMEA (Istanbul) olarak çalışma stratejimizin odağında, İstanbul’un EMEA bölgesinin cazibe ve ortak buluşma noktası olması yer alıyor. Bu nedenle üç yıl önce, tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan ve yüzlerce yıldır bölgede gıda bileşenleri için ticari bir merkez konumunda olan Türkiye’yi, uluslar arası Fi rotasına dahil ettik” şeklinde konuştu.

Gıda Katkı ve Yardımcı Madde Sanayicileri Derneği Başkanı Dr. Mehmet Çetin Duruk da yaptığı açıklamada; ”GIDAKAT olarak, Gıda Bileşenleri Fuarı Food ingredients (Fi)’in bölgesel bir kolu olan Fi Istanbul’u çok önemsiyor ve en başından beri destekliyoruz. Fi Istanbul’un genel amaçlı gıda fuarlarından en büyük farkı ve artısı, gıda bileşenleri üzerine özelleşmesi ve iki yılda bir yapılan sektör fuarlarının aksine her yıl gerçekleşme başarısını göstermesi” dedi. Fuar süresince devam edecek seminerlerle ilgili olarak her bir konunun fuara ayrı bir renk ve özellik katacağına değinen Dr. Mehmet Çetin Duruk, “Bu seminerler ile gıda bileşenleri, katkı maddeleri, gıda güvenliği ile ilgili pek çok alt konuda tebliğ ile tartışma, tanıma ve tanıtma imkânı bulunabilecektir. Böylece resmi ve özel sektör üretici ve kullanıcı firmaları, kamu araştırma ve kontrol kuruluşları, üniversiteler ile sivil toplum kuruluşlarının bu ortak paydada buluşma fırsatı da doğmuş olacaktır” dedi. 

“Fi Istanbul, sektöre dair düzenlediği etkinliklerle de dikkatleri üzerine çekti…”
Gıda bileşenlerine ilişkin trendlerin ve pazardaki gelişmelerin konuşulduğu Fi Istanbul 2016’da yer alan konferanslar ilgiyle karşılandı. “Küresel gıda sektöründe zirvedeki trendlerin keşfedilmesi”, “Tuzu azaltma yaklaşımları”, “Temiz etiket trendine uymak için yeniden formülasyon” gibi sektöre dair ilgi çekici konuları içeren konferanslar, fuar süreci boyunca devam edecek.

Tuzu azaltma yaklaşımları konulu panelinde konuşan Tür Böbrek Vakfının Genel Başkanı Timur Erk, En fazla tuz kullanımı yapan ülkeler arasındayız. Özellikle Güney Anadolu yani proteinin fazla olduğu, kebap türünün fazla olduğu yerlerde 24 gramla şampiyonlar arasında diyebiliriz. Esas 18 gram. Son 5 senede Sağlık Bakanlığı ile yaptığımız kampanya ile 3 gram azaltıldı ve 15 grama düşürmüş durumdayız. 3 gram böbrek sağlığı ile ilgili 1,5 milyar dolar tasarruf sağmış durumda. Bu nedenle iyi iş yaptığımıza inanıyoruz'' dedi.

“Ekmekten tuzu yaklaşık yüzde 50 azalttık…”
Bu 3 gramı nasıl azalttıklarının açıklayan Erk, ''Tüketimi fazla olan ekmekten başladık. İstanbul Halk Ekmek ile konuştuk ilk defa orada bir yüzde 25 azaltma oldu. Kademeli olarak bir yüzde 25 daha azalttık. Türk insanının tükettiği ekmeğin tuz gramajı yüzde 50 azalmış oldu.Farkındalık oluşturmaya çalıştık. Burada yaptığımız en önemli konu masalardan tuzlukların kaldırılmasına destek vermek. Tuza erişimi zorlaştırmaya çalıştık'' diye konuştu.

Tuz demek hipertansiyon demek, hipertansiyonda kalp sağlığı ve börek sağlığı demek olduğunu vurgulayan Başkan Erk, ''Tuz tüketiminin azaltılmasına yönelik uğraş vermek, herkesin yapması gereken konudur. Biz bu işi en iyi 9-10-11 yaş grubu ile devam ediyoruz. İlkokullara gidiyoruz ve burada verdiğimiz eğitimlerle farkındalık yapıyoruz'' şeklinde konuştu.

“3 Kıta ve 14 Ülkeden Alım Heyeti, Fi Istanbul 2016’da…”
T.C. Ekonomi Bakanlığı desteği ve İstanbul İhracatçı Birlikleri koordinasyonu ile 3 kıtadan 14 ülkeden gelen alım heyeti fuarda ağırlandı. Fuar katılımcılarının yeni pazarlara açılması ve yeni işbirliği zemini hazırlamak amacı ile organize edilen alım heyeti programında katılımcılar heyet kapsamında gelen gıda firmalarının satın alma temsilcileri ile ikili görüşmeler yaptı. Alım Heyeti programı kapsamında şu ülkelerden satın alma yetkilileri firmalarla görüştü: Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarından; Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Gürcistan, İsrail, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, Mısır, Suudi Arabistan, Tacikistan, Tunus ve Ürdün.

SelJel, Fi Istanbul Gıda Bileşenleri Fuarının Altın Sponsoru oldu
Yenilebilir gıda jelatini üreticisi ve Türkiye’nin ilk jelatin markası Seljel, Food ingredients (Fi) İstanbul Gıda Bileşenleri Fuarı’nın Altın sponsoru oldu. Avrupa’nın en iyi teknolojisine sahip jelatin fabrikası olarak üretimini sürdüren firmanın ürünleri ağırlıklı olarak, şekerleme endüstrisinde jelly, toffee ve marshmallow üretiminde, filtrasyon malzemesi olarak şarap ve meyve konsantresi üretiminde, pastacılıkta, süt ve et üretimlerinde kullanılıyor. bunların dışında, sporcu destek içeceklerinde ve gıda takviyesi olarak üretilen yumuşak kapsüllerde bulunuyor.

“Yenilikçi ürünler Fi Istanbul 2016’da sergilendi…”
Gıda bileşeni firmalarının yenilikçi ve inovatif ürünleri Fi Istanbul 2016’da “innovation zone”da bir araya geldi. Firmaların yenilikçi ürünlerini sergiledikleri alan ziyaretçilerin ilgisini çekti.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.