Elektrikli vasıta şarj yazılımı sağlayıcısı Ampeco, BMW iVentures'un da yatırımcılar aralarında olduğu yatırım turunda 13 milyon dolar yatırım aldı. A Serisi yatırım turuna LauncHub Ventures ve Cavalry Ventures katıldı. Bulgaristan merkezli şirketin toplam yatırım miktarı 16 milyon dolara yükseldi. Şirket, yeni gelen yatırımı ABD'ye açtırmak için kullanacağını açıkladı. 

Elektrikli vasıta satışlarının arttığını kaydeden BMW i Ventures Ortağı Barış Güzel, bu yüzden yük altyapısına erişimin her zamankinden daha kritik ülkü geldiğini söyleyerek yaptıkları yatırımın neden kayda değer olduğunu açıklıyor. 

Kasım 2018'de Orlin Radev kadar faaliyete geçirilen şirketin amacı  elektrikli vasıta sıkıntı istasyonu yönetim sistemini daha güvenilir ve ulaşılabilir kılmak. Ampeco, çok miktar cihazlarının yönetilmesini sağlıyor. Uzakta ve merkezi idare özelliği sunan platform, şarj ünitelerinin tarifeleri belirliyor, enerji tüketimleri raporluyor. Enerji şirketlerine odaklanan Ampeco, bu şirketlerin elektrikli çok miktar çözümleri oluşturmalarına olasılık tanıyor. Şirketin portföyünde 120 müşteri var. 62 bin sıkıntı noktasında faaliyet gösteriyor.

BMW iVentures'ın bu alanda yaptığı yatırımlar var. Geçen yılın başında yeni bir yatırım haberiyle gündeme geldi. Şirket, batarya teknolojileri üreten HeyCharge'ın 4,7 milyon dolar tohum yatırım turuna liderlik ettiğini duyurdu. Tura Statkraft Ventures da katıldı. BMW i Ventures Yönetici Ortağı Kasper Sage, “Önümüzdeki yıllarda elektrikli vasıta pazarının çabuk büyüyecek. Bu yüzden dünya çapında yük çözümlerinden daha artı altyapılar oluşturulması gerekecek” diyerek bu alana neden yatırım yaptıklarını açıkladı.

Hem 2018 yılında elektrikli araçlar için yük noktaları sunan Chargepoint'in 240 milyon dolarlık yatırım turunda yer aldı

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2023/01/25/ampeco-elektrikli-arac-sarj-yazilimi