Büyük gözenekleri sıkılaştırmanıza yardımcı olabilecek 7 ipucu

İngilizce erkek "man" ve izah etme "explaining" kelimelerinin birleşmelerinden meydana gelen, Mansplaining, aileden özel hayata, televizyon programlarından meslek yerlerine değin her yerde karşımıza çıkabiliyor. Dr. Bahar Karacar, Mansplaining hakkında bilinmeyenleri anlatarak kadın ve erkeklere düşen görevleri anlattı.

“Merriam-Webster sözlüğüne 2018 yılında eklenen bir terim olan mansplaining, "ilk olarak Rebecca Solnit kadar yazılan "Men Explain Things To Me: Facts Didn’t Get In Their Way" adlı bir makalede kullanılmıştı. Solnit tam olarak bu terimi kullanmasa da kendi deneyimlerinden yola çıkarak, mansplaining olarak bilinen terimi tanımlamış oldu. “Her Zaman kendisini yücelten erkek sendromu” olarak tanımladığı bu kavram sonra erkek başat anlayışın kendine özgü davranışlarından biri olarak feminist literatüre girmeyi başardı.

Mansplaining bir önyargıdır

Aslında mansplaining en belirgin şekilde bir erkeğin bir kadından daha bilgili olduğu önyargısına dayanır. Önyargıyı farkına vararak ya da varmadan karşısındaki kadını küçük görmek izler. Kadının eğitiminin, zekâsının ya da deneyiminin hiçbir önemi yoktur. Dolayısı ile ona öğütler belirlemek, tavsiyelerde bulunmak, bundan başka konu karşısındaki kadının uzmanlık alanı bile olsa bir erkeğin en doğal hakkıdır. Bunda da bir kötü niyet yoktur. Peki doğrusu de öyle midir? Şüphesiz hayır; bu önyargı ve hor görme bayan erkek eşitsizliğinin bütün kapılarını açacak dek hayati öneme sahiptir. Journal of Language and Social Psychology'de yayımlanan bir makaleye tarafından, hem erkekler kadınların keza de kadınlar kadınların sözlerini erkeklerin sözlerini kestiklerinden daha artı kesiyor. Söz konusu çalışmada, George Washington Üniversitesi'nden iki tahlilci, 20 kadın ve 20 erkeği çiftler halinde bir araya getirip konuşmalarını kaydetti. Deney esnasında yapılan her üç dakikalık söylev her tarafında, kadınlar ortalama olarak erkeklerin sözlerini sadece bir kere bölerlerken kadınların sözlerini 2,8 defa böldüler. Erkekler, erkek sohbet partnerlerinin sözlerini sıradan iki kez, kadınların sözlerini de 2,6 defa kestiler. Tekrar 1998'de California Üniversitesi'nde iki araştırmacının yaptığı ve 43 kişinin katıldığı bir araştırmada; erkeklerin konuşmada bağımsızlık kurma niyetiyle kadınları bölme olasılığının daha yüksek olduğunu, yani erkeklerin sohbeti devralmak için kadınların sözlerini kestiği ortaya çıkmıştı.

Çeşitlilik ve kapsayıcılık anlayışını yerle bir ediyor

Mansplaining’i birçok birey çoğu ayrı şekillerde yaşıyor. Elbette bunun en yaygın olabileceği ortamlardan biri de meslek yerleridir. Bu konuda bir misal devretmek gerekirse meslek toplantılarında erkeklerin konuşmaya hâkim olma çabaları araştırmalarla ortaya çıkmıştır. Brigham Young Üniversitesi ve Princeton Üniversitesi göre 2012'de yapılan bir araştırmada, kadınların iş toplantılarında zamanın sadece yüzde 25'inde konuştuklarını, yani erkeklerin sıradan bir toplantının yüzde 75'ini domine ettikleri ortaya çıkmıştı. Çalışma ayrıca, kadınların sohbetin dışarıya bırakıldıklarında, kararlar ve tartışmalar üzerinde bir etkiye sahip olmalarının çok daha zor olduğunu ortaya çıkarmıştı. Bilhassa farklılık ve kapsayıcılık anlayışını yerle bir eden mansplaining iş yerlerinde nasıl engellenebilir? Bunun bir yolu var mıdır? Kuşkusuz her sorunda olduğu gibi ilk olarak farkındalığın arttırılması gerekir.

Vücut diliniz bile Mansplaining anlamına gelebilir

Peki erkeklerin ne süre mansplaining konusunda kendilerine bir bakmaları sağlanmalıdır? “Acaba karşımdaki kadına karşısında böyle bir önyargım var mı?” sorusuna cevap vermesi ve bunun için aşağıdaki soruları cevaplaması gerekir. İlk önce karşınızdaki bayan herhangi bir konu hakkında sizden izah etme beklemeden konuşmaya başlıyor musunuz? Bu çok iyi niyetli bir tutum olarak gözükse de fiilen değildir. Buradaki kilit nokta karşınızdaki bir erkek olsaydı benzer izah etme sürecine girecek miydiniz? Bunun cevabı sizin için yol gösterici olacaktır. Herhangi bir sohbet, hitabe ya da iletişimde karşınızdaki kadına egemenlik kurmaya çalışıyor musunuz? Çoğu süre bir kadını dinlerken oluşan cisim diliniz bile mansplaining anlamına gelebilir. Karşınızdaki konuşurken etrafa görmek bile gerçekten bir nevi küçümseme olarak görülebilir. Karşınızdakini görmezden geliyor musunuz? Bilhassa görmezden gelerek de mansplaining yapabilirsiniz. Sözsüz olarak onu umursamayarak, sorularını cevaplamayarak veya önerdiği çözümleri kale almayarak da bu davranışı sergileyebilirsiniz.

İş yerinde kadın dayanışması fazla manâlı

Bir buluşma ya da sunum sırasında sözünüz mansplaining ile kesilirse derhal laf konusu sohbeti bitirin. "Sorularınıza sonradan cevap vereceğim" veya "Kendi fikrimi ifade etmeyi bitirdikten sonradan fikrinizi duymak isterim" diyerek tartışmayı anında bitirin. Karşınızdaki kişinin sohbeti domine etmesine müsade vermeyin. Unutmayın ki tartışmada ısrar etmesi onun için kötü bir gösterge olacaktır. İş yerinizdeki öteki kadınları savunun. Başka bir kadının sözü kesiliyorsa veya ciddiye alınmıyorsa, derhal söylev alın. Söz konusu kadının düşüncesini ifade edemediğini ve sizin de duymak istediğinizi belirtin. Unutmayın, kadın dayanışması iş uygun hakkınızı savunabilmek için çok önemlidir.

Kibar olmaya çalışmayın, Bazen böyle durumlarda hakkınızı açık ve net şekilde aramak gerekir. Bunun için kendinizi geri plana atmayın ve eğer bir adam devamlı sözünü kesiyorsa onu uyarmak konusuna utangaç davranmayın. Kesinlikle aslında sorunu kaynağında çözmek gerekir. Bu nesil davranışlar daha küçükken aile içerisinde yok edilmelidir. Kadınlara saygı ve nezaketin fazla kayda değer bir kural olduğunu daha çocukken bilhassa erkeklere öğretmek gerekir. Kadınların meslek yerinde daha mutlu olması ve kendilerini değerli hissetmesi kadınların fazla daha başarılı ve daha verimli olmasını sağlayacaktır.”

 

Kaynak: www.milliyet.com.tr
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.