Skolyoz (omurga eğriliği) nedir? Skolyozun belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir?

Skolyoz (omurga eğriliği) hastalığı omurganın sırt ile bel bölgesinin normalin tersine yana doğru eğrilmesi biçiminde tanımlanmaktadır. Skolyozda omurlar çoğunlukla sağa ve sola dürüst eğrilir.

Skolyoz (omurga eğriliği) nedir?

Skolyoz diğer bir adı ile omurga eğriliği genelde erginlik dönemi öncesinde görülebilir. Bebeklik döneminde bazı belirtiler görülür. Skolyoz hastalığı omurganın sırt ve bel bölgesinin yana doğru eğrilmesi ile oluşur.

Sağlıklı bir omurgada genelde arkadan bakıldığı takdirde omurlar düz bir şekilde görünür. Skolyoz hastalığında ise omur kısımları sağa ve sola doğru eğrilir. O nedenle skolyoz hastalığında omurgadaki çarpıklık de C harfine aynı. Bazı durumlarda ise omurgadaki çarpıklık S harfine de benzeyebilir. Son yıllarda skolyoz hastalığı da fazla pozitif görülmeye başlanmıştır. 

Skolyozun belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir?

Kolyozun belirtileri görüldüğü andan itibaren bu hastalığın tedavisine geçilmelidir. Omurganın yana doğru eğriliği ve omurganın alt ve öne dürüst eğriliği skolyuzun belirtileri arasında gösterilebilir. Bunun yanı sıra bir omuzun öne doğru ilerlemesi, omuz ve kalçaların simetrik durmaması ve birinci eğriliği karşılayan ikinci bir çarpıklık oluşumu skolyoz hastalığının belirtileri aralarında yer alır.

Skolyoz hastalarında genellikle sırt ve bel ağrısı ile solunum yetmezliği gibi belirtiler görülür. Bir Takım zamanlarda ise dermansızlık da görülebilir. Buna tarafından skolyoz tedavisi eğriliğin ciddiyetine ve durumuna kadar belirlenir. Bir Takım hastalarda skolyoz türleri daha kötüye gitme eğilimi gösterir. Skolyoz tipine kadar hastalığa yerinde çare belirlenir. 

Skolyoz hastalığının nedenleri nelerdir?

Skolyoz hastalığının belirlenmiş bir nedeni bilinmiyor. Bunun yanı sıra yapılan araştırmalara göre skolyoz hastalığının belli başlı nedenlerinden birisi de omurilik yaralanmaları ve enfeksiyonlarının yol açtığı görülüyor. Hem ailesinde skolyoz öyküsü olan kişilerde de skolyoz oluşma riski vardır.

Kızların ise erkeklerden daha yoğun bir skolyoz formuna sahip olmaları olasıdır. Kas zayıflığına neden olan kalıtımsal bozukluklar ve sinir sistemi bozuklukları da skolyoz hastalığının nedenleri aralarında gösterilmektedir. Birçok süre bebeğin spinal kemiklerini de etkileyen bir takım doğum kusurları skolyoz hastalığına niçin oluyor. 

Esas skolyoz tipleri nelerdir?

Günümüzde birden ayrı skolyoz tipleri bulunmaktadır. Doğuştan Olan skolyoz tipleri genelde omurgada yaşanan gelişim kusurları ve birbirine yanlış kaynamış kaburgalara yan olarak ortaya çıkar. Bilhassa çocuk felci, beyin felci ve kas erimesi gibi durumlarda da kasların felci sonucunda skolyoz oluşabilir. Bazı skolyozların nedeni ise bilinmemektedir. Daha önce düzgün olmayan bir omurgada bilinmeyen nedenler ile skolyoz oluşabilir. Skolyoz hastalığında hengi tips kolyoz olduğu belirlenmelidir. 

Skolyoz tanısı nasıl konulmaktadır?

Skolyoz hastalığının belirtilerinin görülmesinin peşinde uzman bir hekime göründükten sonra hastalığın tanısı konulur. Skolyozun tespit edilmesinin ardındaki fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniği kadar rahatsızlık takibi yapılır. Hem o kadar çok skolyoz ise ilerlemeden önce cerrahi müdahale yapılır. Hastalarda yer alan skolyoz eğriliği türüne ve ilerleyişine kadar tedavi şekli de belirlenir. Bunun yanı sıra ayrı pozisyonlarda da omurga röntgenleri çekilir. Bu şekilde skolyozun tedavisi de yapılır.

Kaynak: www.milliyet.com.tr
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.