4. Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu Haziran'da
banner121

İstanbul Beyoğlu’nda bulunan ANAMED binasında gerçekleştirilecek. Yurtiçi ve yurtdışından 32 araştırmacının katılacağı sempozyumun bu yılki temasını, “Coğrafi ve Etnik İmgelemde Bizans Kimliği ve Öteki” oluşturuyor.

Vehbi Koç Vakfı ve Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) tarafından organize edilen “Dördüncü Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu”, Koç Üniversitesi - Stavros Niarchos Vakfı, Geç Antik Çağ ve Bizans Araştırmaları Merkezi (GABAM) işbirliğiyle düzenleniyor. Sempozyum, 23-25 Haziran 2016 tarihleri arasında Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki ANAMED binasında gerçekleştirilecek. Bizans dönemine yönelik Türkiye'de ve yurtdışında yürütülen bilimsel araştırmaların yaygınlaşması ve toplumun Bizans kültür mirasına sahip çıkması için önemli çalışmalarda bulunan Koç ailesinin değerli üyesi Sevgi Gönül'ün anısına düzenlenen sempozyumda, üç gün boyunca yerli ve yabancı araştırmacıların en güncel çalışmaları sunulacak. 

2007 yılından itibaren her üç yılda bir düzenlenen sempozyumda, bu yıl “Coğrafi ve Etnik İmgelemde Bizans Kimliği ve Öteki” teması işlenecek. Üç gün boyunca, 25 bildirinin sunulacağı dokuz oturumda, son dönemlerdeki akademik bulgular ve yazılı kaynakların yeni okumaları ışığında, Bizans dünyasında coğrafi ve etnik imgelemde Bizans kimliğini ele alan konular ve belgeler aktarılacak. Bizans dönemi üzerine yapılan çalışmaların yaygınlaşmasını sağlamak ve genç Bizans araştırmacılarının yetişmesine destek olmak amacıyla düzenlenen sempozyuma, konuya ilgi duyan herkes katılabilecek.

Sempozyum kapsamında bir sergi ve iki kitap 
Sempozyum kapsamında ayrıca, ANAMED’de “Bizans’ın Öteki İmparatorluğu: Trabzon” sergisi sanat ve tarih meraklılarına kapılarını açacak. Serginin küratörlüğünü University of London bünyesindeki Courtauld Institute of Art Dekanı Prof. Dr. Antony Eastmond üstleniyor. Sıra dışı mimarisi ve eşsiz duvar resimleriyle Trabzon Ayasofya’sına odaklanan ve Trabzon kentinin imparatorluklar boyunca tarihini uluslararası arşivlerden edinilen belgelerle ele alan sergi 18 Eylül 2016 tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Sergiyle aynı adı taşıyan ve akademik makalelerden oluşan kitap ise eş zamanlı olarak yayımlanacak.

Ayrıca2013 yılında gerçekleştirilen ve “Bizans’ta Ticaret” temasının işlendiği “Üçüncü Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu”nda sunulan bildirilerin yer aldığı kitap da yine eş zamanlı olarak yayımlanacak.

Bizans üzerine araştırma yapan yüksek lisans ve doktora öğrencilerine sempozyuma katılım desteği
Sempozyum kapsamında bu yıl ilk kez Türkiye'deki üniversitelerde Bizans ile ilgili alanlarda çalışmalarını sürdüren yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin sempozyuma katılımlarını desteklemek amacıyla burs verilecek. Başvurular, Sempozyum Bilimsel Komitesi tarafından değerlendirilerek 23 genç araştırmacının sempozyuma katılması sağlanacak. Burs almaya hak kazananlar sempozyumda çalıştıkları alanla ilgili poster sunumu gerçekleştirecek.

Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu Hakkında
Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu Türkiye'de ve yurtdışında sürdürülen Bizans araştırmalarını uluslararası platformda paylaşmak ve kültürel miras bilincini artırmak amacıyla düzenleniyor. Sempozyum, Bizans dönemine yönelik Türkiye’deki bilimsel araştırmaların yaygınlaşması, toplumun Bizans kültür mirasına sahip çıkması için önemli çalışmalarda bulunan rahmetli Sevgi Gönül'ün (1938-2003) anısına gerçekleştiriliyor. 2007 yılından itibaren her 3 yılda bir düzenlenen sempozyum Vehbi Koç Vakfı ve ANAMED tarafından organize ediliyor. Sempozyum, Bizans araştırmalarına ilgi duyan herkesin katılımına açık olarak düzenleniyor.
Yıllara göre sempozyum başlıkları:
2007 - Onikinci-Onüçüncü Yüzyıllarda Bizans Dünyasında Değişim
2010 - Bizans Sarayı: İktidar ve Kültür Kaynağı
2013 - Bizans’ta Ticaret
2016 - Coğrafi ve Etnik İmgelemde Bizans Kimliği ve Öteki

Vehbi Koç Vakfı Hakkında
Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk özel vakfı olan Vehbi Koç Vakfı, Türk toplumunun gelişimine katkı sağlayacak sosyal yardımların, sistemli ve kalıcı olması amacıyla , 17 Ocak 1969'da Vehbi Koç tarafından hayata geçirildi. Çağdaş ve gelişen bir Türkiye için; yaşamın en temel gereksinimleri olan eğitim, sağlık ve kültür alanlarında faaliyet göstermeye başlayan Vehbi Koç Vakfı, kuruluşundan itibaren hayırseverlere örnek oldu. Vehbi Koç Vakfı, kâr amacı gütmeden kurduğu ve yönettiği kurumlarında önemli ilklere imza atmakta; desteklediği projeler ve düzenli programlar aracılığıyla Türkiye’nin daha hızlı gelişmesine destek olmakta; tüm faaliyetlerinde “en iyiye” örnek olarak, sürdürülebilir ve tekrarlanabilir modeller üretmekte ve maddi imkanları kısıtlı binlerce yetenekli gence eğitimde fırsat eşitliği yaratmak amacıyla burs vermektedir.

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) Hakkında
Anadolu’nun geçmişi hakkındaki bilimsel araştırmaları desteklemek amacıyla 2005 yılında kurulan akademik araştırma merkezi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED), Vehbi Koç Vakfı bünyesindeki Koç Üniversitesi’ne bağlı bulunan uluslararası bir kültür kurumudur. Merkez, tarihöncesi çağlardan Osmanlı İmparatorluğu’nun sonuna kadar, Türkiye’nin tarihi, sanat tarihi, arkeolojisi ve diğer tüm ilgili disiplinlerin araştırılması ve desteklenmesinin yanı sıra; kültür mirası yönetimi ile müzecilik çalışmalarının geliştirilmesi ve yaygınlaşması için bilimsel bir platform oluşturur.
ANAMED, Türkiye’den ve diğer ülkelerden yılda yaklaşık otuz araştırmacıya akademik çalışmalarını desteklemek amacıyla doktora ve doktora sonrası bursları sağlar. Kurulduğu 2005 yılından bugüne kadar çeşitli ülkelerden iki yüz ellinin üzerinde bilim insanı, merkezde çalışmalarını yürütmüştür. Türkiye’nin kültür mirası üzerine uzmanlaşmış yerli ve yabancı araştırmacılara burs sağlamak, kütüphane hizmetleri sunmak, halk katılımına açık sempozyum, konferans, çalıştay gibi toplantılar düzenlemek, Anadolu medeniyetleriyle ilgili sergiler ve bilimsel yayınlar yapmak merkezin ana faaliyetleri arasındadır.

Koç Üniversitesi - Stavros Niarchos Vakfı, Geç Antik Çağ ve Bizans Araştırmaları Merkezi (GABAM) Hakkında
Türkiye’de Geç Antik Çağ ve Bizans dönemi sanatı, tarihi ve arkeolojisi konularında bilimsel araştırma ve etkinliklerde bulunmak, bu alandaki çalışmaları desteklemek ve ilgili bilim disiplinlerine katkıda bulunmak amacıyla Koç Üniversitesi bünyesinde kurulmuştur.
Türkiye’de Bizans araştırmaları konusunda kurulan ilk merkez olan GABAM, kuruluş amacı doğrultusunda bilimsel araştırma projelerini destekler, doktora ve doktora sonrası araştırma bursları verir, bilimsel toplantılar düzenler, ilgi alanında bilimsel yayınlar yapar ve ülkemizin kültürel zenginliğinin önemli bir kısmını oluşturan Bizans dönemi kültürel varlığının korunması ve tanıtılması ile ilgili çalışmalar yürütür.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.