Aşkın ve sancının ülkesinden mucize emanetler
Endülüs’ün İslam kitap sanatına katkılarını gözler önüne seren sergide, çok sayıda Kûfi hatlı Kur’an sayfaları yer alıyor.

İbn-i Arabi’yi çıkaracak kadar mistik, astronomi, tıp, coğrafya ve matematik gibi birçok disiplinde yeni değerler üretecek kadar bilimsel… Elhamra Sarayı, Kordoba Camii ve Giralda Kulesi gibi güzel ve egzotik yapıların arkasındaki büyük güç… Aşkla ve sancıyla yoğrularak üreten ve geride büyük bir düşünsel miras bırakan Endülüs İslam Medeniyeti, kitap sanatına da büyük ilgi gösterdi. Avrupa’yı Rönesans’a hazırlayan parlak medeniyet, geride görkemli eserler bıraktı. Türk İslam Eserleri Müzesi’nde sanatseverlerin beğenisine sunulan “Mucize Kitabın Muhteşem Hattı: Kûfi” Sergisi, işte bu parlak döneme ait nadir eserlere ev sahipliği yapıyor. Kareye yakın ölçülerde, parşömen üzerine Mağribî hatla yazılmış Kur’an-ı Kerim nüshaları 30 Mayıs’a kadar “Mucize Kitabın Muhteşem Hattı: Kûfi” Sergisinde sanatseverleri bekliyor.

Devrin ünlü hattatlarından örnekler

Sepya (kahverengi) mürekkeple yazılmış bu mushaflar, devrin sanat özelliğini göstermesi açısından büyük bir öneme sahip. Endülüs medeniyeti, Ebu Kasım ve İbn-i Rüşd gibi önemli bilim adamı ve filozoflar yetiştirmiş. Onların eserleriyle Orta Çağ Avrupası’nın entelektüel hayatını şekillendirici rol oynamış bir medeniyet. “Mucize Kitabın Muhteşem Hattı: Kûfi” Sergisinde bulunan ve genel olarak Endülüs’ün Muvahhidler (1157-1232) dönemine ait olan nüshalar, devrin ünlü hattatları tarafından yazılmış, usta müzehhipler tarafından süslenmiş ve hünerli mücellitler tarafından ciltlenmiş örnekler. Endülüslü hattatlar bu örneklerde yazı türü olarak Kur’an’ın ilk hattı olarak kabul edilen Kûfi’yi kullanmışlar. 

Saray duvarlarında şiir

Endülüs edebiyat açısından da parlak geçen bir dönem. Bu yüzden devrin mimari özelliklerini yansıtan Elhamra Sarayı’nın duvar ve sütunları elliden fazla şiir ve birçok farklı Kur’an ayetiyle süslenmiş. Bugün bile gözümüzü kamaştıran Endülüs Medeniyetinde saraylarda, binalarda, el sanatlarında ve günlük yaşamda Kûfi yazı çokça kullanılmış. 

İslam Medeniyeti’nde kitap sanatının izini sürün

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İslam Kültür Sanat Platformu (İKSP) tarafından Türk Hava Yolları’nın katkıları ve Sevgi Kutluay’ın küratörlüğünde düzenlenen sergi, 30 Mayıs’a kadar Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde görülebilecek.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.