Aile sağlığı merkezlerinde aşılama kaosu

Sözcü Gazetesi'nin haberine kadar Afiyet Bakanlığı, cumartesi günü aldığı bir kararla bugünden itibaren aile hekimleri için evvelden alınan randevulara ilave olarak 36 aşı randevusu açtı. Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) sistemi çöktü. Aile hekimliği çalışanları ve vatandaşlar karşı karşıya getirildi.

Sıhhat çalışanlarının ardındaki aşamalı olarak devam eden corona virüsü aşılama çalışmalarına 65 yaş grubu da eklendi. Bakanlık tarafından açıklanan bilgiye takriben, 12 Şubat 2021 Cuma günü itibariyle 65 yaş ve üstü vatandaşların aşılanma çalışmalarına başlanacağı yönünde idi. Buna rağmen işleyiş konusunda yaşanan sıkıntılar, toplum sağlığının birinci basamağında yer alan aile hekimleri ve aile hekimliği çalışanlarını sıkıntıya soktu.

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası’ndan (AHESEN) yapılan açıklamada şöyle denildi:

– Covid-19 aşılaması için cep telefonunda gerekli kullanılmak üzere tasarlanan AŞILA programı çöktü ve aile hekimliği çalışanları bir aşının barkodunu okutmak için saatlerce ummak durumunda kaldı. Aynı şekilde randevu için oluşturulan Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) sistemi de çöktü ve MHRS sitesinden ‘bakım yapıyoruz’ açıklaması yayınlandı.

RANDEVU SİSTEMİMİZ DOLDU

– Aşılamanın açılış tarihinin olduğu dönemde yapılacak bakım çalışması kabul edilebilir bir koşul değildir. E-nabız kullanamayan vatandaşlarımız Alo 182 randevu hattını arayarak randevu almak istediklerinde, o telefon hattına da ulaşmanın muhtemel olamadığı görüldü. SABİM Alo184 hattına ulaşanlar ise “Randevu sistemimiz doldu, aile hekimi randevu verebilir'' biçiminde kötü niyetli yönlendirmelerle, aile hekimliği çalışanları ve vatandaşlar maalesef aleyhinde karşıya getirildi. Sistemsel problemlerin muhatabı aile hekimliği çalışanları oldu ve bu durum da sağlıkta şiddete varan bir tablo yaşanmasına niçin oldu.

10 DAKİKADA İKİ HASTA, 180 KİŞİYE AŞI

– Hafta sonu bakanlıktan bahşedilen açıklamalar üstüne Aile Hekimlikleri 15 Şubat 2021 Pazartesi günü saat 13.30'da başlayacak şekilde, 10 dakikada iki hastaya aşılama yapılacak şekilde jurnal toplam 36 hasta kapasiteli otomatik cetveller açılmıştır. Beş doktor ve ASM çalışanı yer alan bir aile sağlığı merkezinde 180 kişiye randevu verilecektir. Alınan bu kararla kargaşa daha da derinleşecektir.

– Aşı tatbik sonrası her bireyin 30 dakika gözlem aşağıda tutulması gerekmektedir. Birçok aile sağlığı merkezi'nin bu kadar kişiyi tatmin edici sosyal uzaklık de gözlemleyecek alanı yoktur. Bilhassa İstanbul'da ve büyükşehirlerdeki birçok ASM'nin havalandırma, bekleme ve gözlem alanı bulunmaksızın hizmet verdiği tanıdık bir gerçektir. Unutulmamalıdır ki ASM'lerde poliklinik, bebek çocuk izlem, çocuk ve erişkin aşılama ve mektep aşılamaları devam etmektedir. Polikliniğe başvuran Covid-19'lu hasta ya da aşıyıcısı ile aylardır sokağa dahi çıkartmadığımız 65 yaş grubu vatandaşlarımız riske girecektir. Muhtemel bir aşıla yazılım programı çökmesi ya da programın istenilen hızda çalışmaması ile kaotik etraf katlanarak artacaktır.

– Aile sağlığı merkezlerinde çocuk ve erişkin aşılamalarının yapıldığı sistem hazır iken ve AHBS programlarımız ile aşı uygulamalarımızı gerçekleştirirken, cep telefonu ile kullanılan ve ismine AŞILA denilen yeni bir programı niçin, kime hizmet edecek şekilde hayata geçirildi? Covid-19 aşılamaları için var olan ve iyi çalışan sistemler neden kullanılmadı?

EN YOĞUN GÜNLERDE BAKIM MI OLUR?

– MHRS sisteminin aşılamada kullanılacağı en yoğun günlerinde “Bakıma aldık” açıklaması makul mi? Hekimlerin MHRS randevu düzenlemelerini neden iş saati dışına alındı? ilk yoğunlukta sistem çöktü bununla ilgili sorumlular hakkında işlem yapılacak mı?

– Sistemin veremediği randevu için ‘aile hekimleri randevu verebilir’ biçiminde şiddete ve kaosa sevk eden 184 çalışanları için işlem yapılacak mı? Aile hekimliği çalışanları olarak bugüne değin yaptığımız gibi aşılama uygulamalarında her türlü olumsuzluğa karşın tekrar ayrım yaratacağız. Her türlü aksaklıklara rağmen işimizi yeniden yapacağız, oysa sorumlularda gereğini bir lahza önce yapmalı.

– Aşıla programını kaldırılıp, Covid-19 aşı uygulaması mevcut sisteme entegre edilmelidir. Yaş grupları için planlanan tarihler medyadan önce aile hekimliği çalışanlarına bildirilmelidir. Aile hekimliği birimlerindeki aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı eksikliği giderilmelidir. Her ASM'nin maddesel tatminkarlık ve çalışan sayısı aynı değildir, böylece Aile Hekimlerinin randevu cetvellerine müdahil olunmamalıdır.

Kaynak: www.sacitaslan.com URL: https://www.sacitaslan.com/aile-sagligi-merkezlerinde-asilama-kaosu-haberi-528627
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.