AKP’li Belediyeden ihalesiz kıyak

Sözcü Gazetesi'nden Hakan Kaya'nın haberine tarafından AKP’li Gaziosmanpaşa Belediyesi’ni denetleyici Sayıştay, Gaziosmanpaşa Belediyesi’ne ait arazi üzerine ‘kültürel tesis alanı ve otopark’ inşasını pazarlık usulüyle yapan yüklenici firmanın, sözleşmeye tarafından yalnızca otoparkı işletmesi gerekirken, belediyenin işletmesi gereken fazla sayıdaki alanı da işleterek büyük kazanç elde ettiğini belirledi.

Denetçiler, belediye arazisi üstüne ihalesiz yüklenici firmaya verdiği ‘kültürel tesis alanı ve otopark' projesinin ek sözleşmeyle inşaat alanının genişleterek egemen bölümler eklenerek usulsüzlük yapıldığını saptama etti. Sayıştay denetçileri, sonra yapılan bölümlerdeki işletme alanlarını belediyeye ait olduğunu fakat yüklenici firmanın buraları işletip kar elde ettiğini belirterek bunun makul olmadığını belirtti.

İHALE YAPILMASI GEREKİRDİ

Sayıştay yetkilileri, ilave sözleşmeyle yapılan laf konusu alanların yüklenici göre işletileceğinin bilinmesi durumunda ihaleye daha fazla isteklinin katılabileceğini belirterek bunun rekabete tutarsız olduğunu ve ulus menfaati açısından da olmadığını ifade etti.

BELEDİYE TAHLİYE İŞLEMİNE BAŞLAMALI

Belediyenin laf konusu alanlardan gelir elde etmesi gerekirken, pazarlık usulüyle işi yapan yüklenici firmanın hileli kazanç elde ettiğini bildiren denetçiler, “2886 Sayılı Devlet İhale Kanunun 75'inci maddesi uyarınca 5 sene olacak şekilde geriye gidilerek ecrimisil talep edilmesi, akabinde tahliye işlemi için talepte bulunulması, idarenin kazanç kaybına uğramasının önüne geçilmesi gerekmektedir” uyarısında bulundu.

SAYIŞTAY'IN BELİRLEDİĞİ DİĞER USÜLSÜZLÜKLER

Sayıştay’ın 2019 yılı Gaziosmanpaşa Belediyesi kontrol raporunda, hesap ve işlemlerinin incelenmesi neticesinde; 2014-2019 yılları arasında toplamda 4 bin 714 adet inşaat, tadilat, afet ve iskâna ilişkin ruhsatlandırma işlemi yapıldığı; harç ödeyen mükellef sayısının 3 bin 728 adet olduğu ve ruhsat bahşedilen ile harç ödeyen mükellefler arasında 986 karakter ayrım oluştuğu da tespit etti. Denetçiler, ruhsatlandırma ve harç tahsilatına ilişkin farklılığın nedenlerinin tespiti ve kayıtlı uyumsuzluğun giderilmesi gerektiğini vurgulandı.

İŞYERLERİNİN YARISI RUHSATSIZ

Sayıştay denetçileri, Gaziosmanpaşa'da 18 bin 854 adet işyerinin olduğunu fakat ruhsat alması gereken 18 bin 37 iş yerinden sadece 9 bin 664 adedinin meslek yeri açma ve egzersiz ruhsatının bulunduğunu; 8 bin 373 adetinin ise ruhsatsız etkinlik gösterdiğini raporda belirtti.

BELEDİYE, KENDİ ARAZİSİNE SAHİP ÇIKMAMIŞ

Sayıştay raporunda bulunan bir diğer bilgiye göre; belediyenin tek başına sahip olduğu 23 taşınmazın, 3 tanesinin konut sitelerine ait duvarlar ile çevrilerek bahçelerine dâhil edildiği;

1 tanesinin bitişiğindeki kreş tarafından park olarak kullanıldığı; 5 tanesinin iş yeri olarak kullanıldığı; 1 tanesinin kişisel otopark olarak kullanıldığı; 14 tanesinde bina ve gecekonduların işgallerinin bulunduğu; kayıt harici park alanı olan 4 taşınmazdan 2 tanesinin ev sitelerine ait duvarlar ile çevrilerek bahçelerine dâhil edildiği, 2 tanesinin dükkan olarak kullanıldığı; şahıslarla hissedar olduğu 30 taşınmazın 3 tanesinin işyeri olarak kullanıldığı, 27 tanesinde ise bina ve gecekonduların işgallerinin bulunduğu belirlendi.

Denetçiler, laf konusu taşınmazlardan bazılarının uzun yıllar boyunca işgal edildiği ve hala terhis edilmediğini açıklama etti.

Kaynak: www.sacitaslan.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.