Kaçırılan eserler yurda getiriliyor

Sözcü Gazetesi'nden Yavuz Alatan'ın haberine göre Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anadolu'dan yurt dışına kaçırılan tarihi eserleri Türkiye'ye geri kazandırdı. Bu topraklara ait olan oysa kaçırılan kültür varlıkları birer ikişer Anadolu'ya geri dönmeye başladı. Mehmet Nuri Ersoy'un bakan olduğu bu dönemde, diplomatik girişimler ve hukuk yolu ile önce kıymetli bir ‘Çini Pano' İngiltere'den geri alındı. Peşinde Bulgaristan'dan iadesi sağlanan, içinde sikkelerin de olduğu 101 adet eser, doğduğu topraklara geri döndü.

Bu sene da İngiltere'den iadesi sağlanan Isparta kökenli ‘Lahit parçası' ve ‘Tunç Boğa Arabası' ile İtalya'dan alınan Lidya yazıtı yurda geldi. Son olarak da 60 sene önce ülkemizden kaçırılan ‘Kybele' heykeli, Amerika'da bir müzayedede satılmak üzereyken, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın çabaları sonucu yurduna getirildi.

40 YILDA 107 ESER

1980'den bu yana Anadolu'dan kaçırılan eserlerden 107'si, ülkemize getirildi. Bu eserler aralarında “Lidya Bölgesi Mezar ve Adak Stelleri, Bitkin Herakles, Karun Hazineleri, Truva Hazineleri, Orpheus Mozaiği, Sardis Kökenli Mezar Stelleri, Herakles Lahdi, Çingene Kızı Mozaik Parçaları, Elmalı Sikkeleri, Tunç Boğa Arabası, Divriği Yüce Camii Ahşap Panosu, Kanatlı Deniz Atı, Altın Taç, Bronz Dağ Keçisi Heykelciği, Boğazköy Sfenksi” gibi manâlı eserler bulunuyor.

KYBELE ARTIK EVİNDE

13 Aralık 2020 tarihinde Anadolu'ya dönen ‘Başlıca Tanrıça Kybele' heykeli de bu toprakların zenginliğiydi. Türkiye'den firari yollarla çıkarılarak kaçırıldı. M.S. 3. yüzyıla ait bir kazıbilimsel eser olan Kybele acilen İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor. Eserin bir elinde kase, öteki elinde de davul var. Kase ve davul adak yapılırken düzenlenen ayini yansıtıyor.

MÜCADELEYE DEVAM

Yanında da iki Aslan bulunuyor. 1964 yılında Afyonkarahisar'daki bir yol çalışması sonrası yapılan firari kazıda bulunan heykel, 6 sene gizlendikten önce İsrail'e daha sonra da ABD'ye götürüldü. Bakanlığın hukuk mücadelesi sonucu Anadolu kökenli olduğu belirlenen heykel evine döndü.

Anadolu'nun çok değerli eserleri dünyanın kayda değer müzelerinde sergileniyor ve bu eserleri de geri alabilmek için çaba veriliyor. Bergama Pergamon Antik Kenti'nden kaçırılan ve Berlin Müzesi'nde yer alan Zeus Sunağı, 1870 yılında Alman mühendis Carl Humann kadar kaçırılmıştı. 750 ton ağırlığındaki Milet Antik Kenti Agora Kapısı ise, II. Abdülhamid'in fermanıyla kazıyı yapanlara hediye edildi.

Fransa Louvre Müzesi'ndeki II. Selim Türbesi'nden kaçırılan çinilerimiz ve II. Mahmut Kütüphanesi'nin de peşindeyiz. Bakanlık hâlâ yurt dışarıda yer alan Anadolu kökenli 65 eserin de izini sürüyor.

KARUN HAZİNELERİ

Türkiye'den kaçırılıp yıllar sonradan yurda getirilen en manâlı eserlerden biri de Karun Hazineleri oldu. Kroisos (Karun) Milattan önce 540- 560 yılları arasında Lidya ülkesini kral olarak yönetti. Bu döneme ait değerli altın ve heykellerin olduğu define uzun uğraşlar sonunda dönemin Kültür Bakanı Fikri Sağlar'ın çabaları ile Türkiye'ye getirildi.

İzmir Karayolu üzerinde bulunan Güre Köyü'ndeki bir tümülüste 1960 yılında bulunan bu eserler,  New York'daki Metropolitan Müzesi'nde ortaya çıkınca çaba başladı. 

1993 yılında sonuç alındı ve eserler Türkiye'ye getirildi. Karun Hazineleri hâlâ Uşak Kazıbilim Müzesi'nde sergileniyor.

Kaynak: www.sacitaslan.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.