Kasım ayında ihracat 21.9 Milyar Dolara çıktı!
banner121

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), kasım ayı ihracat verilerini Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un katılımıyla Adana’da açıkladı. Küresel pazarlardaki yavaşlamaya ve paritenin olumsuz etkisine karşın ihracat kasım ayında da artışını sürdürdü.

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, 2022 için belirledikleri 250 milyar dolarlık hedefe kesin adımlarla ilerlediklerini söyledi. Genel Ticaret Sistemi (GTS) kayıtlarına tarafından kasım ayı ihracatının yüzde 1,9 artışla 21,9 milyar dolara ulaştığını belirten Gültepe, şöyle devam etti:

“Bu sonuçla tüm zamanların en yüksek kasım ayı ihracatını gerçekleştirmiş olduk. Ocak-kasım dönemindeki 11 aylık ihracatımız, yüzde 13,9 artışla 231,2 milyar dolara ulaştı. Son 12 ayda ise 253,5 milyar dolarlık bir ihracata imza atmış olduk.

2022’ye başlarken belirlediğimiz 250 milyar dolarlık amaç için son düzlüğe girmiş bulunuyoruz. İnşallah aralık ayını da en iyi şekilde tamamlayıp hedefe ulaşmanın gururunu paylaşacağız. Bir ay sonra Cumhurbaşkanımızın katılımıyla tarihimizin en yüksek yıllık ihracat rakamını açıklayacağız.

Kasım ayında otomotiv 2,9 milyar dolarla ihracatımıza azami katkıyı veren sektörümüz oldu. İlk beşteki diğer sektörlerimiz 2,6 milyar dolarla kimya, 1,6 milyar dolarla hazır giyim, 1,4 milyar dolarla elektrik-elektronik ve 1,3 milyar dolarla çelik biçiminde sıralandı.

Elektrik ve Elektronik, hububat, bakliyat, makine, savunma ve havacılık ile zeytin ve zeytinyağı sektörlerimiz tarihlerinin en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdi.”

KASIM AYINDA SUUDİ ARABİSTAN’A İHRACAT 9 KAT ARTTI

Mustafa Gültepe, kasım ayında 45 ilin ihracatını artırdığını, en çok ihracat yapan ilk beş ilin ise İstanbul, Bursa, Kocaeli, Ankara ve İzmir biçiminde sıralandığını bildirdi. Kasımda kilogram bölüm fiyatının 1,7 dolara yükseldiğini anlatan Gültepe, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin geçen ay en fazla ihracat yaptığı ülkeler Almanya, ABD ve Irak biçiminde sıralandı. 125 ülkeye ihracatımızı artırdık. Filipinlere 10 kat, Suudi Arabistan’a 9 kat ihracat artışı kaydettik. Özellikle Suudi Arabistan’a ihracatımızda kayda değer bir toparlanma süreci yaşıyoruz. Şüphesiz ülkeler bazında hedefimiz çok daha yüksek. Bu hedefler doğrultusunda bir yana katma kıymetli üretimimizi artırmak, diğer yanlamasına yeni pazarlar bulmak için yoğun çaba gösteriyoruz. Mevcut ve potansiyel pazarlara düzenlediğimiz ticaret heyetlerimizle yeni iş birlikleri geliştiriyoruz. Bugün bir heyetimiz Güney Kore’de, bir öteki heyetimiz Endonezya’da bulunuyor. Kısaca ticaret diplomasisini kesintisiz sürdürüyoruz.”

İHRACAT 3. ÇEYREKTE BÜYÜMEYE 2,9 PUAN KATKI VERDİ

Mustafa Gültepe, ihracatın büyümeye verdiği katkının da devam ettiğini bildirdi. Türkiye ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 3,9 büyüdüğünü, mülk ve hizmet ihracatının büyümeye 2,9 puan katkı verdiğini andıran Gültepe, “İlk iki çeyreğe kadar büyüme hızında bir düşüş görüyoruz. Bu düşüş belli başlı pazarlarımızdaki idareli durgunluktan kaynaklanıyor. Bir süredir beklediğimiz gibi yurt dışı talep düşüşüne emrindeki negatif gelişmelerin sonuçlarını görmeye başladık. Diğer Taraftan küresel piyasalardaki belirsizlik artarak sürüyor. Ertafımızı saran sis bulutu nedeniyle önümüzü görmekte zorlanıyoruz” diye konuştu.

İHRACATÇININ FİNANSMANA ERİŞİM ŞARTLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ ÖNEM ARZ EDİYOR

Mustafa Gültepe, küresel ticarette dönemsel iniş ve çıkışların olabildiğini söyledi. Üretim ve ihracatı uzun vadeli düşündüklerini, strateji ve eylem planlarını da bu doğrultuda yaptıklarını gösteren Gültepe, sözlerini şöyle noktaladı.

“İhracatımızı iki yıl içinde 300 milyar doların üstüne çıkarmayı hedefliyoruz. Uzun vadede ise Türkiye’yi ihracatta ilk 10 ülke arasına sokma vizyonu ile çalışıyoruz. Bu hedefler için ihracatımızı her sene en az yüzde 10 artırmalıyız. Dolayısıyla yeni yatırım yapmamız, mevcutların teknolojilerini yenilememiz gerekiyor. Böylesine kritik bir süreçte finansmana erişim şartlarının iyileştirilmesi yük arz ediyor. Son haftalarda ticari kredi büyümelerinde kısmi bir çoğalma başladı. Firmalarımızın yatırım iştahını canlı tutmak, İhracatı sürdürülebilir kılmak ve istihdamı artırmak için bu büyümenin ivmelenerek süreceğini ümit ediyoruz. Ekonomimizin lokomotifi haline gelen ihracatın hız kesmemesi ve geleceğe en iyi şekilde hazırlanabilmemiz için finansmana erişim yaşamsal ağirlik taşıyor. Hükümetimiz bugüne kadar ihracata ve ihracatçımıza desteğini hiç esirgemedi. Finansmana erişim konusundaki sıkıntıların da en kısa sürede aşılacağına inanıyorum.”

Kaynak: www.superkulup.com URL: https://www.superkulup.com/kasim-ayinda-ihracat-21-9-milyar-dolara-cikti.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.