Kayıtsız göçmenler toplanacak
banner121

Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre son dönemde tartışmaya açılan mülteci politikası için hükûmet yeni bir yol haritası hazırlıyor. Bu kapsamda, Türkiye’de il ve ilçe bazında bilhassa ikamet izni olmayan göçmenlerin saptama edilerek, sınırdaki kamplara gönderilmesi, mültecilerin ilk önce büyükşehirler almak üzere toplu olarak bir semt ya da semte yaşamalarının engellenmesi ve kayıt dışı mülteci çalıştırılmasının önüne geçilmesi için hazırlık yapılıyor.  

AK Parti milletvekillerinin sahada yaptıkları çalışmalarda ve parti yönetiminin kamuoyu araştırmalarında Türkiye’deki Suriyeli ve Afgan göçmenlerle ilgili bilhassa ‘ucuz ve firari işgücü sağlamaları nedeniyle işsizliği artırdıklarına’ karşın şikâyet ve tespitler yer alıyor. Çoğu milletvekili tercih bölgelerindeki çalışmalarında vatandaşın ‘Suriyeli göçmenlerle’ ilgili şikâyetini dile getirdiğini, bilhassa bu göçmenlerin şehirlerin belli bölgelerinde kümelendiğini, kendilerine özgü yaşam alanları oluşturduklarını gözlemlediklerini söylüyor. AK Partili vekiller bu tespitlerini Genel Merkez yönetimine ve zaman zaman ilgili Bakanlara da aktarıyor.

DENETİMLER ARTIRILACAK

Afganistan’da Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinden sonradan başlayan yeni sığınmacı göçü tartışmaları ile birlikte hükûmet bu konuyu gündemine alarak yeni bir eylem planı oluşturulmasını tartışıyor. Öncelikli olarak Afgan göçüne karşısında sınırlar destek edilip, Türkiye-İran sınırındaki duvar yapı çalışmalarına sürat verildi. Sınırdaki alay konumundaki birlik, tugay seviyesine çıkarıldı. Jandarma, 9 tabur, 44 karakol ve 150’ye yakın kulede görev yapmaya başladı. Sınırda 7-8  ‘kör noktada’ gerçekleşen kaçak geçişlere karşı da önlem alındı, personel takviyesi yapıldı. Bir yanlamasına da Türkiye’nin 81 iline yayılan Suriyeli göçmenlerin, Suriye sınırındaki kamplara gönderilmesi için hazırlıklar başlatıldı. Bu kapsamda Türkiye genelinde il ve ilçe bazında ikamet izni olmayan mültecilerle ilgili bir çalışma yapıldığı belirtildi. Kaydı olmayanların yerleştirilecekleri sınırdaki kamplarda hazırlıklar hızlandırıldı. İdlib’de Suriyeli mülteciler için inşa edilen briket evlerin bir lahza önce bitirilmesi ve sayılarının artırılarak, Türkiye’de izni olmayanların bu evlere yerleştirilmesinin planlandığı belirtildi.

Hükûmet keza, Suriyeliler öncelikle edinmek üzere il ve ilçelerde mültecilerin emin bölgelerde toplu hâlde yaşamalarının ve basit hareket etmelerinin önüne geçmek için egzersiz yapıyor. İkamet izni ve alıştırma izni olmayan mültecilerin ülkelerine ya da Suriye sınırındaki kamplara gönderilmesi için teşvik edici politikalar belirlenecek. ‘Ucuz meslek gücü’ mantığı ile firari olarak mülteci çalıştırdığı tespit edilen iş yerleri ve işverenler mercek altına alınacak. Denetimler artırılacak, firari sığınmacı çalıştıranlara yüksek para cezası verilecek.

SADECE 50 BİNİ ORADA YAŞIYOR 

Resmî rakamlara göre, ‘Geçici koruma altındaki’ Suriyeli sayısı 4 milyona yaklaşmasına karşın, kamplarda kalan mülteci sayısının 50 binlere dek gerilediği belirtildi. Kaydı olmayanlarla birlikte 7-8 milyonu bulduğu kayıtlı Suriyeli mülteciler, ilk önce büyükşehirler ve hudut illeri olmak üzere Türkiye’nin 81 iline dağılmış durumda. Türkiye’deki Suriyelilerin yüzde 99’u şehirlerde yaşıyor. Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün verilerine göre en fazla Suriyeli barındıran şehir 530 bin 234 birey ile İstanbul. İstanbul’u 455 bin 702 birey ile Gaziantep, 436 bin 472 kişi ile Hatay takip ediyor. Suriyelilerin yerli nüfusa oranla en yoğun olduğu şehir halkı ise yüzde 42,5 ile Kilis. Kilis’te 142 bin 792 Türk vatandaşı ile 105 bin 626 açıklanmış Suriyeli bulunuyor. Kayıtlı olmayanlarla birlikte Kilis’teki Türk nüfusunun Suriyeli nüfusun arkasında kaldığı belirtiliyor.  

HASSASİYET OLUŞTU 

AK Parti kaynakları, yeni göçmen politikası konusunda yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verirken “Bilhassa büyükşehirlerde gettolaşmaya başladılar. Bu koskocoman bir bezginlik. Afgan mültecilerle ilgili tartışmalar da başladı. Dolayısıyla toplumda bu konularda var olan hassasiyet birazcık daha arttı. Bu hassasiyeti dikkate alarak, mültecilere yönelik yeni tedbirler, ola ki geri dönüşlerini özendirme edecek politikalar belirlenecek” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: www.sacitaslan.com URL: https://www.sacitaslan.com/kayitsiz-gocmenler-toplanacak-haberi-538135
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.